gaspi
06.08.13,07:32
Zdravim,
na dvore dokoncujeme stavbu zahradneho domceka (cca 8x3,5m) s klasickou sedlovou strechou.
- ako krytina bol pouzity plech
- polovica domceka je obmurovana, teda uzavreta. Strop je podbity zospodu OSB doskami (cize medzi plechom a OSB nic nie je).
Problem je, ze cez horuce dni sa plechova strecha velmi rozhoruci a v domceku (ak su dvere zatvorene) je velmi teplo.
Otazka znie, ci by pomohlo/malo zmysel dat medzi plech a OSB 5cm izolaciu – polystyren alebo nobasil (5,5cm je presne medzi OSB a latovanim.
Vopred vdaka za odpovede.

DOPLNENIE: ...asi som sa zle vyjadril. Polovica podorysu je obmurovana - mala by to byt mala "dielna", ci miesto na naradie. Druha polovica je ako keby zastresena terasa. Problem je teda teploza v uzavretej casti, kde riesim otazku izolacie.
RZ Projekt
06.08.13,17:33
Ak je polovica domceku otvorena (nechapem naco tam su potom dvere) ako pises, tak nevidim zmysel tam davat tepelnu izolaciu.
gaspi
07.08.13,05:19
...asi som sa zle vyjadril. Polovica podorysu je obmurovana - mala by to byt mala "dielna", ci miesto na naradie. Druha polovica je ako keby zastresena terasa.
TomasHC
07.08.13,06:11
Vec sa má tak, že izolácia len oddiali moment, kedy sa vonkajšia a vnútorná teplota vyrovnajú. Detto v zime - keď vnútri nekúriš, môžeš mať zateplené akokoľvek, ale po nejakom čase vnútro vychladne na rovnakú teplotu ako je vonku (nebavme sa o solárnych ziskoch a podobne).

Ak tam plánuješ v týchto horúčavách bývať častejšie, tak sa to izolovanie oplatí, ale ber do úvahy že musíš v noci keď je chladnejšie vyvetrať. To teplo sa tam proste dostane :)
RZ Projekt
07.08.13,17:46
Ak som spravne porozumel, tak nad stropom z OSB dosiek mas volny priestor tzv. povalu. Ak das nad OSb dosku tepelnu izolaciu a povalovy priestor odvetras, tak to pomoze (napr. prevetravacie otvory ci okna v stitovych stenach, aby sa teply vzduch nahromadeny v povale odvetraval. Ale zasa necakaj nic svetove a hlavne 5 cm izolacia je dost malo.
gaspi
14.08.13,13:13
Tak OSB doska je podbita na krokvach zospodu. Nakoniec som sa pomylil, medzi OSB a latovanim je velkost 10cm (sirka krovky). 5cm je len v miestach, kde su krokvy ulozene na pomurnici.
O tych vetracich otvoroch v stitoch som tiez uvazoval.
gaspi
14.08.13,13:16
Pravda, ja len suhlasim. Preto sa ani neviem rozhodnut, ci to ma zmysel. Skor sa priklanam, ze radsej tie vetracie otvory ako izolaciu.