ivustek
06.08.13,08:55
na nete som našla nasl.článok:
Odvodové prázdniny čaká obmedzenie

V súčasnosti platia začínajúcim živnostníkom ľudovo povedané odvodové prázdniny. Po prvom uzavretom roku podnikania sa skúma, či podnikateľ prekročil hranicu pre povinné platenie odvodov do Sociálnej poisťovne. Ak príjmy (teda nie rozdiel medzi príjmami a výdavkami) prekročili hranicu približne 4000 EUR, podnikateľ sa platiteľom odvodov stal od júla resp. septembra (pri predĺžení lehoty na podanie daňového priznania) nasledujúceho roku. Čo v praxi činilo približne jedenapolročné až niekoľkoročné ( pri živnostníkoch pravidelne zarábajúcich zdaniteľné príjmy pod touto hranicou) prázdniny. Po novom prázdniny skončia a živnostník si od prvého mesiaca začne platiť odvody do zdravotnej i Sociálnej poisťovne v novej minimálnej výške bez ohľadu na to, koľko a či vôbec niečo zarobil
a_je_to
06.08.13,08:53
... čo je to po novom ? Novela zákona o sociálnom poistení ? Vládny návrh ? Politická úvaha ? Nedivil by som sa. V rámci sľúbených istôt a nezmieriteľného boja proti bohatým na už Robko s tým svojím krkolomným kámošom ministrom nemá čím prekvapiť ..,.
Jana Motyčková
06.08.13,09:19
Nič také zatiaľ v navrhovanej novele zákona o SP nie je.
a_je_to
06.08.13,09:57
... no, chvalabohu. Z toho dočasne vyplýva, že aj silný sociálny štát má ... zatál svoje .... odtál potál ...
vanessa2
06.08.13,10:15
ja by som s tým súhlasila,poznám množstvo živnostníkov,ktorí to zneužívajú...pritom človek,ktorý zarobí minimálnu mzdu tomu sa odvody z nej stiahnu, nie je možné aby mal niekto živnosť a nezarobí nad 4700 eur za rok,to sa mu oplatí podnikať?z čoho žije, ked živnosť neurší, na týchto špekulantov by sa malo pritvrdiť
Mila123
06.08.13,10:21
zdroj chýba.....
ivustek
06.08.13,14:05
ivustek
06.08.13,14:08
je to síce rok staré a aj zdroj je nekompetentný, ale natrafila som na to a chcela som vedieť, či to náhodou nie je schválené a nevedela som o tom
Jana Motyčková
06.08.13,14:33
je to z júna 2012, to ešte zdaleka nebolo nič schválené.
a_je_to
06.08.13,15:07
... nemôžem súhlasiť. Ten, kto má malú farmu nemusí mať každý rok bohatú úrodu. Sú aj živnostníci, ktorí živnosť musia mať a nevyrobia. Jednoducho ich neobsadia do subdodávok a sami veľké výberové konania nevyhrajú, nemajú šancu. Ako malí sa nemôžu kamarátiť s veľkými. Asi málo poznáš, ako to v živnostiach skutočne beží. Aj tí, ktorí chcú legálne a čisto fuškovať popri zamestnaní. Lebo potebujú viac, než im dáva mizerné zamestnanie. Pre tých je percento takto určených odvodov neúnosne vysoké. Rozšírené aj o tých, čo by strašne radi veľa zarobili na živnosti, ale z mnohých dôvodov mimo nich ... jednoducho nezarobia. Buď neodhadli trh, alebo konkurenciu a neuspeli. Majú nárok na reparát a novú šancu, nový rozbeh. Ale ak im nadmerné odvody odčerpajú kapitál, tak skončili. Ak je niekto špekulant, tak možno aj preto, že ide finančne na doraz a odďaľuje hrozivý koniec. Na takých sociálny štát pletie jeden bič za druhým. A s tými čo kradnú po miliónoch sa štátni predstavitelia vyškierajú zo smotánkových podujatí, kde uzatvárajú obchody a priateľszvá na život a na smrť. Ak je raz sloboda podnikania, tak nielen právna a organizačná, ale aj ekonomická. Teda odvody, primerané výsledkom. Nikto by nebol proti tomu, keby aj sociálne odvody boli pri podnikaní popri zamestnaní tak stavané ako zdravotné, teda pod minimálnu hranicu. Keďže silný sociálny štát taký kompromis neprijíma, tak toho roku odo mňa nedostane žiadne odvody do SP. ZP ... áno.
kn-alka
07.08.13,06:36
Zmenilo sa len to, že ak živnostník preruší alebo zruší živnosť napr. len na pol roka a znova si ju otvorí, platí do SP tak ako pred tým - podľa poslednej známej daňovej povinnosti.