JIP
15.03.06,12:39
Registrácia platitela DPH - § 55:
Poprosila by som niekoho, o výklad § 55 Zákona o DPH, platného od 01.01.2006, konkrétne ma zaujíma odpocet DPH pri registrácii platitela vztahujúci sa na zásoby. Trošku ma ten výklad v zákone mätie, potrebujem v tom mat urýchlene jasno. Dakujem.
Pampie
15.03.06,14:10
No, podľa toho čo som našla to vyzerá tak, že odpočítať sa môže len z majetku, ktorý nie je odpisovaným majetkom a ktorý podnikateľ nadobudol v priebehu kalendárneho roka do dňa registrácie. V príkladoch čo tam boli uvádzali napr. odbornú literatúru, telefónny prístroj, kancelársky stôl a pod., ale o zásobách ani slovo. Takže vie niekto viac?
ivetaf
20.03.06,13:41
Registrácia platitela DPH - § 55:
Poprosila by som niekoho, o výklad § 55 Zákona o DPH, platného od 01.01.2006, konkrétne ma zaujíma odpocet DPH pri registrácii platitela vztahujúci sa na zásoby. Trošku ma ten výklad v zákone mätie, potrebujem v tom mat urýchlene jasno. Dakujem.

Mala som ten istý problém a preto som poslala žiadosť o metodické usmernenie na DR v Nitre. Poslali mi túto odpoveď .
V zmysle § 55 osdt. zákona č.222/2004 Z.z o dani z pridanej hodnoty v znení neskorších predpisov, osoba ktorá sa stala platiteľom , môže odpočítať daň viažucu sa k majetku, ktorý nadobudla pred dňom, keď sa stala platiteľom. Daň pri uvedenom majetku, ktorý je podľa osobitného predpisu odpisovaným majetkom, platiteľ zníži o pomernú časť dane zodpovedajúcu odpisom. Platiteľ si môže oddaniť majetok, ktorý nadobudol predtým , ako sa stal platiteľom dane, pod podmienkou,že tento majetok bude používať na uskutočňovanie svojich podnikateľských aktivít.
V zmysle § 55 odst. 2 zákona o DPH platiteľ môže odpočítať daň podľa odseku 1 v rozsahu a za podmienok podľa § 49 až 51 ( to znamená, že odpočet dane si môže uplatniť z majetku, ak má o kúpe faktúru vyhotovenú platiteľom DPH v tuzemsku. Z uvedeného vyplýva, že novoregistrovaný platiteľ si môže odpočítať daň zo zásob, ku dňu registrácie musí mať uvedené zásoby na sklade.
ivetaf
20.03.06,13:47
Registrácia platitela DPH - § 55:
Poprosila by som niekoho, o výklad § 55 Zákona o DPH, platného od 01.01.2006, konkrétne ma zaujíma odpocet DPH pri registrácii platitela vztahujúci sa na zásoby. Trošku ma ten výklad v zákone mätie, potrebujem v tom mat urýchlene jasno. Dakujem.

Mala som ten istý problém a preto som poslala žiadosť o metodické usmernenie na DR v Nitre. Poslali mi túto odpoveď .
V zmysle § 55 osdt. zákona č.222/2004 Z.z o dani z pridanej hodnoty v znení neskorších predpisov, osoba ktorá sa stala platiteľom , môže odpočítať daň viažucu sa k majetku, ktorý nadobudla pred dňom, keď sa stala platiteľom. Daň pri uvedenom majetku, ktorý je podľa osobitného predpisu odpisovaným majetkom, platiteľ zníži o pomernú časť dane zodpovedajúcu odpisom. Platiteľ si môže oddaniť majetok, ktorý nadobudol predtým , ako sa stal platiteľom dane, pod podmienkou,že tento majetok bude používať na uskutočňovanie svojich podnikateľských aktivít.
V zmysle § 55 odst. 2 zákona o DPH platiteľ môže odpočítať daň podľa odseku 1 v rozsahu a za podmienok podľa § 49 až 51 ( to znamená, že odpočet dane si môže uplatniť z majetku, ak má o kúpe faktúru vyhotovenú platiteľom DPH v tuzemsku. Z uvedeného vyplýva, že novoregistrovaný platiteľ si môže odpočítať daň zo zásob, ku dňu registrácie musí mať uvedené zásoby na sklade.
IvetaF
kamila60
10.04.06,10:33
Ahojte.
Stále som si nie úplne istá, či pri registr. DPH je možnosť uplatniť odpočet DPH zo zásob po inv., ktoré boli nakúpené aj v predchádzajúcih rokoch, no sú na sklade k dátumu registrácie.
Poraďte,ďakujem.
ALBO
10.04.06,18:17
Ahojte.
Stále som si nie úplne istá, či pri registr. DPH je možnosť uplatniť odpočet DPH zo zásob po inv., ktoré boli nakúpené aj v predchádzajúcih rokoch, no sú na sklade k dátumu registrácie.
Poraďte,ďakujem.

Podľa mňa si podľa § 55 nemôžete uplatniť daň, ktorú ste si už do nákladov dali nejakým spôsobom ( cez odpisy, alebo napr.priamo z drobného majetku minulý rok). Zo zásob teda môžete.
kamila60
12.04.06,08:57
Pekne ďakujem za radu.
Jela.
12.04.06,20:23
Ja som to mala vlani, a zistila som nasledovne: zo zasob,ktore mas ku dnu registracie DPH na sklade, si mozes uplatnit odpoč. DPH. Tieto zasoby ked predas, uz ich predas s DPH. Mozes si uplatnit odpoc. DPH aj u odpisovaneho majetku, ale musis kratit alikvotnou ciastkou DPH, podla toho kolko rokov si uz odpisovala. V plnej vyske mozes uplatnit odpoc. DPH z majetku do 30 000,- Sk ktory nebol zahrnuty do danovych vydavkov. Majetok do 30 000,- Sk, ktory mas v nakladoch, nemozes u neho odpoc. DPH.
KEJKA
12.04.06,21:09
Ja som to mala vlani, a zistila som nasledovne: zo zasob,ktore mas ku dnu registracie DPH na sklade, si mozes uplatnit odpoč. DPH. Tieto zasoby ked predas, uz ich predas s DPH. Mozes si uplatnit odpoc. DPH aj u odpisovaneho majetku, ale musis kratit alikvotnou ciastkou DPH, podla toho kolko rokov si uz odpisovala. V plnej vyske mozes uplatnit odpoc. DPH z majetku do 30 000,- Sk ktory nebol zahrnuty do danovych vydavkov. Majetok do 30 000,- Sk, ktory mas v nakladoch, nemozes u neho odpoc. DPH.
význam tej trochu nejasnej formulácie v zákone spočíva hlavne v tom, že sa uplatní odpočítanie DPH aj z tzv. drobného majetku, ktorý bol obstaraný pred dňom registrácie, ale ešte v rámci rovnakého zdaňovacieho obdobia.
M3G
03.05.06,13:14
Podľa mňa si podľa § 55 nemôžete uplatniť daň, ktorú ste si už do nákladov dali nejakým spôsobom ( cez odpisy, alebo napr.priamo z drobného majetku minulý rok). Zo zásob teda môžete.

Ale v prípade JÚ si aj zásoby dali v predchádzajúcich rokoch do nákladov(výdavkov). To znamená, že napr. tovar v hodnote 119 Sk kúpený v roku 2005 nám išiel do nákladov a v roku 2006 sme sa stali platiteľmi, 19 Sk nám vrátia a pri predaji nám pôjde napr. 101 Sk do príjmov+19,2Sk(DPH) odvedieme.

Tým pádom sme predali s 1Sk ziskom(reálne)
V účtovníctve máme 18 Sk stratu.
Odvedieme 0,2 Sk DPH.

Na konci roka upravíme základ dane(zvýšime) o 19Sk.
Dúfam že to chápem správne.
renča1
03.05.06,13:29
Ale v prípade JÚ si aj zásoby dali v predchádzajúcich rokoch do nákladov(výdavkov). To znamená, že napr. tovar v hodnote 119 Sk kúpený v roku 2005 nám išiel do nákladov a v roku 2006 sme sa stali platiteľmi, 19 Sk nám vrátia a pri predaji nám pôjde napr. 101 Sk do príjmov+19,2Sk(DPH) odvedieme.

Tým pádom sme predali s 1Sk ziskom(reálne)
V účtovníctve máme 18 Sk stratu.
Odvedieme 0,2 Sk DPH.

správne to chápeš, ale ja zasa nechápem dole tejto vete čo chceš upravovať?

Na konci roka upravíme základ dane(zvýšime) o 19Sk.
Dúfam že to chápem správne.

môžeš mi to vysvetliť?
M3G
03.05.06,13:37
môžeš mi to vysvetliť?.

Práve sa snažím vymotať z novej registrácie dph v dlhoexistujúcej firme.


Príklad
2005 nakúpené zásoby za 119 Sk, zatiaľ sme neplatiteľ
Do daňových výdavkov nám ide 119 Sk.
__________________________________________________
2006 registrácia, nárokujeme si 19 Sk, ktoré nám už išli v 2005 do daňových výdavkov. Ide mi o tých 19 Sk, logicky by bolo treba upraviť daňový základ o tých 19 Sk, že?

Asi som slabo hľadal, ale nenašiel som presne formuláciu, ktorá by mi vysvetlila horeuvedené.
renča1
03.05.06,13:56
prikladám link, pozri si pripnutý link od AVO
http://www.porada.sk/showthread.php?t=24710&highlight=ch%E1pem+dobre
M3G
03.05.06,14:30
prikladám link, pozri si pripnutý link od AVO
http://www.porada.sk/showthread.php?t=24710&highlight=ch%E1pem+dobre

Ďakujem za link, poradu však už mám prezretú, nenašiel som nič konkrétne ohľadne tohoto. Zaujíma ma najmä JÚ-nespotrebované zásoby z minulých rokov a nová registrácia DPH. A zo zákona mi to nie je 100% jasné.
domi2
03.05.06,16:39
My sme sa stali tiež platcami DPH minulý rok a dph sme si odpočítali len z invest.majetku odpisovaného, aj sme mali kontrolu z daňoveho a bolo to v poriadku, ale len z majetku pred zaregistrovaním DPH.Drobného majetku neodpisovaného sa to určite netýka, pozerali faktury a všetky boli len z majetku odpis. teda invest.použitého na podnikanie.
Ahoj ak pomôže
Jana Acsová
03.05.06,16:58
My sme sa stali tiež platcami DPH minulý rok ...Od 1.1.2006 bolo novelizované znenie § 55 ZDPH.
Anulka
03.05.06,17:11
.

Práve sa snažím vymotať z novej registrácie dph v dlhoexistujúcej firme.


Príklad
2005 nakúpené zásoby za 119 Sk, zatiaľ sme neplatiteľ
Do daňových výdavkov nám ide 119 Sk.
__________________________________________________
2006 registrácia, nárokujeme si 19 Sk, ktoré nám už išli v 2005 do daňových výdavkov. Ide mi o tých 19 Sk, logicky by bolo treba upraviť daňový základ o tých 19 Sk, že?

Asi som slabo hľadal, ale nenašiel som presne formuláciu, ktorá by mi vysvetlila horeuvedené.

Správne uvádzaš, že treba upraviť základ dane. Je to uvedené v § 17 ods.20 zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov:
Súčasťou základu dane je aj daň z pridanej hodnoty
a) na ktorú si platiteľ DPH uplatni nárok na odpočítanie pri registrácii podľa osobitného predisu .....