piano
06.08.13,10:58
Chcela by som radu ako postupovať. V roku 2002 mi zomrel manžel, tesne pred jeho úmrtím sme podávali žiadosť a vystavenie listu vlastníctva pri kúpe záhrady. Záhrada nebola po jeho úmrtí daná do dedičského konania, nakoľko ešte nebolo vydané rozhodnutie o vlastníctve. To bolo vydané až v roku 2003. Pri tom všetkom čo sa udialo som na to akosi pozabudla. Teraz by som chcela záhradu predať, ale v liste figuruje môj nebohý manžel. Čo urobiť aby som mohla záhradu predať? Kam sa obrátiť?
petereak
06.08.13,15:03
tu by bolo treba vidieť podklady, zmluvy a pod.
buchač
06.08.13,16:00
Citácia :


" Záhrada nebola po jeho úmrtí daná do dedičského konania, nakoľko ešte nebolo vydané rozhodnutie o vlastníctve. To bolo vydané až v roku 2003. Pri tom všetkom čo sa udialo som na to akosi pozabudla...."

To pri tom je aj pochopiteľné ...
Hm ...teraz je rok 2013 .....a toto už nepochopím , nakoľko aj toto je ( bolo ) dôležité vykonať :


Povinnosť oznámiť katastru všetky aktuálne údaje majú nielen vlastníci, ale aj kompetentné osoby.
Súd a príslušné orgány, ktoré vyhotovujú verejné listiny, by mali zo zákona do 30 dní listiny expedovať a správa katastra ich následne zapíše do údajov katastra nehnuteľností. Katastre zaevidujú vždy len to, čo im vlastníci a organizácie doručia.

Čiže ostáva len ísť na kataster a dať urobiť zmeny náležitou formou.
Podklady priložiť je samozrejmosťou .
petereak
06.08.13,19:18
majetok by sa mal stať najprv predmetom dedičského konania a následne možno podať návrh na zápis na kataster práve na základe výsledkov dedičského konania
Mária27
06.08.13,22:09
Pravdepodobne nebude stačiť ísť na kataster, ani dať záhradu do dedičstva po manželovi, ale bude musieť problém riešiť súd.
Podľa § 7 obč.z. smťou stráca fyzická osoba spôsobilosť mať práva, teda aj nadobúdať vlastnícke právo - úmrtný list má skorší dátum ako rozhodnutie katastra. Aj dedičstvo sa nadobúda ku dňu smrti (§ 460). Kataster nemôže zmeniť svoje rozhodnutie administratívnym zásahom.