Silvia1101
06.08.13,12:41
Dobrý deň, prosím o radu ohľadne dane z predaja pozemku. Situácia je nasledovná: manžel zdedil po rodičoch 1/3 záhrady a keďže mal dvoch súrodencov, aj oni zdedili každý svoju 1/3. V roku 2009 manžel od súrodencov ich dve tretiny odkúpil za cca 6.640 €. Na liste vlastníctva záhrady figurovalo od leta 2009 len jeho meno ako výlučného vlastníka. V roku 2013 manžel záhradu predal za 8.300 €. O dva týždňe po predaji, manžel umrel. Som ja ako manželka povinná zaplatiť daň z predaja pozemku, aj keď je manžel mŕtvy ? Záhradu predal manžel po 4 rokoch odo dňa nadobudnutia 2/3 záhrady kúpou od súrodencov. Svoju prvú tretinu zdedil skôr. Akú sumu zaplatiť ? Alebo prechádza tento záväzok do dedičského konania ? Kto by ho mal znášať ? Máme spolu dve dcéry, ktoré by radi dedili svoju časť (ostal ešte majetok v podobe domu a pozemku ) - prechádza tento záväzok aj na ne ? Veľmi pekne vám ďakujem za zodpovedanie mojej otázky.
Mária27
06.08.13,11:12
Podľa mňa nemusíte platiť daň, ale nech to upresnia daniari:

§9 zákona o dani z príjmov
(1) Od dane je oslobodený príjem
b) z predaja nehnuteľnosti nadobudnutej dedením (postupným dedením) v priamom rade alebo niektorým z manželov, ak uplynie aspoň päť rokov odo dňa nadobudnutia tejto nehnuteľnosti preukázateľne do vlastníctva alebo spoluvlastníctva poručiteľa (poručiteľov) alebo vyradenia ...
Silvia1101
06.08.13,11:15
Pani Mária veľmi pekne ďakujem za vašu rýchlu reakciu!
Silvia1101
06.08.13,11:18
Ak môžem, poprosím odborníka na dane o upresnenie, vďaka.
a_je_to
06.08.13,11:39
Predovšetkým … do 3 mesiacov od smrti je povinný podať daňové priznanie za zomrelého jeden z dedičov, na ktorom sa dohodli ostatní dedičia. Ten podá priznanie /zabezpečí jeho zostavenie a podá/ zo všetkých príjmov. Teda aj zo mzdy, ak zomrelý nejakú poberal – urobí jej daňové zúčtovanie. Áno, aj daň platí pozostalý, jej záväzok sa tiež dedí, ak je známy.
Podávate priznanie typu FO – B. Predaj záhrady by ste mali uviesť do tabuľky č. 3, VIII. Oddiel, strana 6 …. riadok 3 kde príjem bude 8300 : 3 = 2766,66 x 2 = 5533,33 … lebo toľko pripadá na kúpené 2/3. V tom istom riadku výdavok bude 6400,- lebo za toľko 2/3 záhrady kúpil od bratov. Základ dane vychádza mínusový, tak píšete nulu, teda z tohto žiadna daň nevyplynie, ale príjem sa priznať musí. . Jeho 1/3 príjmu je od dane z predaja oslobodená, lebo do 5 ročnej lehoty sa počíta aj doba, po ktorú ju od nadobudnutia mali jeho rodičia /aspoň dúfam, že ju tak mali/. Ak je to pre vás ťažké, msíte si niekoho nájsť, kto vás dańovo vyspovedá a zostaví priznanie za primeranú náhradu za vás.
Predovšetkým spočítajte, či od smrti manžela prešli tri mesiace. Ak nie, tak choďte na daňový úrad a podajte žiadosť o predĺženie lehoty – stačí perom napísať cez kopír a podať, kópiu dať potvrdiť a uchovať. Ak áno, tak aj tak sa choďte tam urýchlene poradiť, lebo lehoty plynú a pokutám sa treba vyhnúť.
Ak by ste sa chceli dočítať viac, tak si pozrite – tu hore – Zákony – daň z príjmov a v ňom § 32/8, aj § 49/4. Tiež § 9/1/b.
Silvia1101
06.08.13,11:44
Veľmi pekne ďakujem za radu !
marjankaj
06.08.13,11:46
Keďže príjem 2/3 z 8300 teda 5533,33 € nie je oslobodený, tak treba podať daňové priznanie.
Ak neboli iné príjmy, tak základ dane je 5533,33-6640=-1106,67 € teda 0 a daň sa platiť nebude.

§49
(4) Ak daňovník zomrie, daňové priznanie za príslušnú časť roka je povinný podať dedič. Ak je dedičov viac, podáva daňové priznanie ten, ktorému to vyplynie z dohody dedičov. Ak sa nedohodnú, ktorý z nich priznanie podá, určí ho správca dane. Ak je dedičom Slovenská republika, daňové priznanie sa nepodáva. Daňové priznanie sa podáva do troch mesiacov po smrti daňovníka, pričom správca dane môže túto lehotu na žiadosť dediča predĺžiť, ak žiadosť dedič podá najneskôr 15 dní pred uplynutím lehoty na podanie daňového priznania podľa tohto odseku. V rovnakej lehote podáva daňové priznanie za zomrelého daňovníka osoba podľa osobitného predpisu.122aa)
Silvia1101
06.08.13,12:07
Jeho rodičia ju mali viac ako 5 rokov, to je v poriadku. Manžel nemal žiadne iné príjmy, len dôchodok. Ten sa v DP nezohľadnuje ?
Silvia1101
06.08.13,12:08
Ďakujem vám pekne za posúdenie.
marjankaj
06.08.13,12:09
Do troch mesiacov od smrti daňovníka treba podať daňové priznanie. Daň vyjde 0 €. Teda platiť daň nebudeš. Iba si povinná podať DP.
marjankaj
07.08.13,07:35
Mária, to by platilo ak by to "odkúpil" v rámci dedičskej dohody. Ak to odkúpil neskôr, teda po skončení dedičského konania, tak musí podať daňové priznanie. Aspoň ja som to pochopil tak, že to bolo na základe kúpnej zmluvy.