rene
01.10.04,13:04
Zubár, účtujúci v JU, zakúpil osobné auto za hotové vo februári 2004. V septembri dokúpil strešný nosič.
Keďže je to v prvom roku odpisovania, zaradila by som ho k obstarávacej cene a odpisovala spolu s autom. Ale neviem, či je to vôbec výdavok na dosiahnutie príjmu,teda neviem, či ho mám k tej obstarávacej cene pripočítať, alebo to priamo účtovať ako výdavok neovplyvňujúci DZ?

A ako by to bolo,keby som ten strešný nosič zakúpila na auto, ktoré už máme odpísané ?

Vopred ďakujem za odpovede !
rosemary
01.10.04,11:18
Dá sa ten nosič použiť na hocijaké auto? Ak áno, vôbec by som nerozmýšlala a dala by som ho ako samostatnú vec. Veď môže slúžiť na viac vozidiel, pokiaľ sú auta v podikaní. Ak prídu daňováci na kontrolu, odmontujem ho a postavím niekde do kúta a nech ma presvedčia,ku ktorému autu patrí.
rene
01.10.04,11:24
Dobre, to by bolo z hľadiska či do nákladov hneď, alebo cez odpisy.
Ale je to uznateľný náklad ? Ako to súvisí s jeho prácou ?
Lenuška
01.10.04,11:39
Presne aj ja nad tým rozmýšľam ako zubár využíva strešný nosič na zabezpečenie príjmu.
rene
01.10.04,11:59
Takže myslím, že to dám ako výdavok neovplyvňujúci DZ. Ale keby bol ten strešný nosič kúpil už na prvej faktúre za auto, kde nezvyknú rozpisovať jednotlivé doplnky, tak by to do nákladov dostal. Ale keďže je to takto, tak má proste smolu.
Janna
24.03.05,07:53
Prosím vás,

SZČO má len 1 auto v podnikaní, ktoré obstaral v roku 2004 v hotovosti cez kúpnu zmluvu.
Potom postupne v roku 2004 kupoval poplašné zariadenie, puklice, disky, strešný nosič, snehové reťaze. Mám to zahrnúť do OC auta a odpisovať?

Ak nie, čo môžem dať do nákladov a z čoho si môže uplatniť DPH.
Dakujem
Luna
24.03.05,07:58
Poplašné+ disky zvýšenie OC. Puklice a reťaze do nákladov.Ten strešný nosič používa na podnikanie,má malé auto a vozí na ňom rebrík atď? Ak áno ide do nákladov a aj DPH môžeš odrátať.Ale ak je ten strešný nosič na bycikel tak v žiadnom prípade do nákladov a nie je nárok na odpočet DPH.Nárok na odpčet je aj pri reťaziach.
Janna
24.03.05,08:01
Dakujem. A ten strešný nosič, ked obháji, že na ňom preváža veci, ktoré potrebuje k jeho práce, lebo robí zváračky, tak by mohol isť do nákladov a čo DPH?
Luna
24.03.05,08:06
Ja som odrátala DPH pri strešnom nosiči a prešlo to pri kontrole DPH. V tvojom prípade by nemal byť problém.
Janca
24.03.05,08:08
Luna si zubar, lebo ja by som to tak ruzovo nevidela, co tam v tom nosici nosi, vrtaci stroj, alebo pacienta ?
Janna
24.03.05,08:18
Prosím Ta a môže si uplatniť DPH z poplašného, puklíc a diskov?