Silvia1101
06.08.13,12:04
Dobrý deň, poprosím vás o pomoc v posúdení mojej situácie ohľadne dedičstva a poplatkov s nimi súvisiacich.
Môj manžel umrel. Zanechal po sebe pozemok, vedený v katastri na jeho meno a dom, ktorý sme síce spoločne postavili v roku 1967, na čo máme doklad o kolaudácií, ale keďže sme nevedeli, že skolaudovaný dom je potrebné zapísať aj na list vlastníctva, do dnešného dňa rodinný dom nie je zapísaný v katastri. Na fakt, že je treba ho dať zapísať nás upozornili pred 2 mesiacmi, keďže sme dom s pozemkom plánovali predať. Objednali sme geometrický plán, aby sa návrh na vklad - zápis na list vlastníctva manžela na jeho základe mohol vykonať. Medzičasom však manžel umrel. Geometrický plán odhalil, že 1/5 domu leží na susedovom pozemku a taktiež 1/5 nami ohradeného "našeho" pozemku je vlastne susedovým pozemkom. Vraj mám teraz postupovať nasledovne: odkúpiť alebo si nechať darovať od susedov "spoločnú" časť pozemku, na ktorom leží naša 1/5 domu ako aj pás pozemku spolu v počte 75 m2. To by bolo asi na moje meno. Čo potom vstupuje do dedičského konania ? Zvýšný pozemok a 4/5 rodinného domu ? Celý rodinný dom s celým pozemkom má znalcom stanovenú cenu cca 48 000 €. Momentálne naň máme kupcov za sumu 45 000 €, ktorí však dom odkúpia až po majetkovom vysporiadaní - dedičskom konaní. Mám dve dcéry, ktoré chcú tiež dediť po ich zosnulom otcovi - aká suma im bude prináležať ? Suma z celého pozemku a domu alebo len zo 4/5 domu a pozemku, ktoré ostali po manželovi ? Alebo sa 4/5 delia medzi mňa ako manželku - polovica zo 4/5 a ich ako deti a mňa ako manželku - každý po jednej tretine zo 4/5 ? Manželov pohreb som platila ja (1000€). Dlhy ani účty v banke nemal. Aké poplatky a v akej sume budeme znášať ? Poplatky platím len ja ako manželka alebo aj deti ak dedia ? Je to pre mňa dosť zložitá situácia a neviem ako sa na ňu pripraviť, preto prosím dobrých ľudí o pomoc - aby som sa vedela dopredu zariadiť ako postupovať. Ďakujem vám veľmi pekne.
Mária27
06.08.13,10:24
Ohladne pozemku je najjednoduchšie predediť to čo je zapísané v katastri a potom zámennou zmluvou a geometrickým plánom vymeniť so susedom a dať do katastra.
Silvia1101
06.08.13,10:38
Ďakujem za posúdenie otázky. Teda hovoríte, že do dedičského konania vstupuje len pozemok zapísaný v katastri a dom, ktorý nie je zapísaný, doň nevstupuje ? Čo navrhujete aby bolo predmetom zámeny v zámennej zmluve, keďže vlastne susedia majú "u nás svoj pozemok" - čo im máme na oplátku zameniť ? Vopred vďaka za vašu reakciu.
Mária27
06.08.13,11:18
Aha, to som pochopila, že aj vy máte susedov aj on váš pozemok - preto zámena
Silvia1101
06.08.13,11:39
Nie, náš dom je z 1/5 na susedovom pozemku a zároveň pás pozemku na dĺžku, ktorý sme si mysleli, že patrí nám a mali ho aj ohradený - ten je tiež susedov. Takže jedine kúpno-predajná zmluva alebo ak by nám to darovali - darovacia. Ale ďakujem za ochotu !
Oliwa
06.08.13,13:07
Výška poplatkov závisí od hodnoty dedičstva - zákonom sú stanovené intervaly sumy a určité % z tej sumy je poplatok.
Náklady za pohreb sa započítavajú do pasív.
Poplatky notár vyrúbi každému dedičovi samostatne - podľa veľkosti zdedeného majetku.