7kraska
07.08.13,10:44
Dobry den,

chcela by som vas poprosit o radu. Nasa firma je akcionarom spolocnosti, ktora sa chysta znizit zakladne imanie, znizi teda hodnoty akcii. Rozdiel medzi povodnou hodnotou akcie a znizenou hodnotou vyplati akcionarom. Moja otazka teda znie: podlieha takyto prijem dani?ide o prijem z kapitaloveho majetku alebo ostatny prijem?
a_je_to
07.08.13,21:15
Najprv musíš preskúmať, ako sa to zaúčtuje, až potom zdaňovanie. Oznámenie o znížení hodnoty akcií zaúčtuješ na 568/063. Očakávané vrátenie kapitálového vkladu zaúčtuješ na 378/668, prijaté vrátenie vkladu na 221/378. Jasné, že 568 a 668 sú daňové. Ale členenie na príjem kapitálový, alebo ostatný, je zaujímavé u fyzických osôb, nie u firiem, ktoré účtujú v PÚ. U tých sú to iba finančné náklady a výnosy, aj finančný HV. U FO by šlo o kapitálový príjem, aj výdavok k nemu podľa §7/2.
7kraska
13.08.13,08:00
nemohol by sa takyto prijem považovať za vyrovnací podiel a tým, pádom by to nebolo predmetom dane? V obch. zákonníku je ten vyrovnací podiel uvádzaný ako nejaké vyrovnanie so spoločníkom
a_je_to
13.08.13,12:48
Vyrovnací podiel sa počíta a vypláca pri úplnom odchode spoločníka zo spoločnosti. Platia preň úplne iné pravidlá, ktoré v tomto prípade nemožno uplatniť. Predmetom dane v Tvojom prípade je vrátená suma mínus pôvodná suma, nie celá vrátená čiastka, prever si konkrétnu hodnotu, či nebude aj nulová, alebo dokonca mínusová,
7kraska
14.08.13,06:39
len ja vidim problem v tom, ze tie cp mam na ucte 251 zauctovane v obstaravacej cene, ktora je dokonca nizsia ako ta vratena suma..tak neviem co s tym :/ tak som rozmyslala ci to cez tu 251 aj pôjde, skorej by som to zauctovala len ako 378/665 a s 251 nic, co myslis?
a_je_to
15.08.13,14:06
Ale to mení povahu veci. Tie 251 - sú akcie kúpené na ďalšie obchodovanie, vy by ste nemali byť ich akcionárom. Popis problému neladí s jeho účtovaním a neviem, čo viac súhlasí so skutočnosťou. Či opis, alebo účtovanie. Musíš vyjasniť a vysporiadať najprv tento konflikt v opise, až potom jeho konečné riešenie.