mystya
07.08.13,09:44
Dobrý deň, v mesiaci jún sme vystavili zál.faktúru na sumu 20000€, preddavok nám prišiel na účet 23.6. Kedže materiál už bol dodaný,tak som vystavila ostrú faktúru, na sumu 16666,6€+DPH333,334€ a zároveň odpočítala zálohu 20000€ (bez rozúčtovania na základ a dph).(Preskočila som vystavenie daňového dokladu k prijatej zálohe). Teraz v júli sme im dofakturovávali montáž 4000€ (3333,33+666,66DPH). Lenže oni chcú aj na tejto faktúre mať uvedené položky z tej prvej faktúry a celkovu sumu 20000€ a tiež odrátanú zálohu 20000€,a k tomu zálohu rozčlenenú na základ a dph.. Konečný vysledok bude ten istý - 4000€, ale ako to bude účtovne??Lebo ked som tak spravila, mám vo výnosoch zaúčtované 20000€ 2-krát. Čo stým??(Odberateľ je platca DPH). Ďakujem
KEJKA
07.08.13,08:07
nuž nie v každom prípade treba vyjsť v ústrety zákaznikovi.
pozri alebo prever, ako bola uzavretá zmluva alebo spísaná objednávka.
je dosť možné, že šlo o ucelenú dodávku s montážou, ku ktorej ste dodali materiál v júni a montáž bola ukončená v júli. Teda aj celkové dodanie v zmysle zmouvy, či objednávky bolo v júli a k dátumu odovzdania diela ste mali vystaviť jednu ostrú faktúru - tak ako ju teraz odberateľ požaduje.
Čiže chybu si urobila tým, že si nevystavila doklad k prijatej platbe ale neopodstatnene ostrú faktúru.
Riešenie - prerobiť júnovú faktúru za materiál na faktúru k prijatej platbe
a ostrú faktúru vystaviť v júli aj s odpočtom tej júnovej členenej na ZD a DPH. Presne tak, ako chcú oni. Faktúru za montáž zruš - resp. použi jej číslo na prerobenie tejto júlovej. realizácia závisí od softu.
===
Pokiaľ moja domnienka nie je správna, tak samozrejme moje riešenie sa použiť nedá. Všetko závisí od druhu poskytnutého plnenia
mystya
07.08.13,08:33
No dobre, ja som tiež takto špekulovala nad tým, lenže odberateľ nechce meniť tú júnovú faktúru, lebo že už ju majú zaúčtovanú, takže chce prerobiť len túto júlovú. Takže tieto opravy môžem urobiť len v našom účtovníctve, takže odberateľ bude mať inú fakturáciu ako my. Je to zrejme veľký problém??...Alebo len kým nepríde na to kontrola...
KEJKA
08.08.13,07:25
nerozumiem, však v tej júnovej zmeníš len text, takže žiadna extra oprava, ktorá by menila účtovanie u odberateľa, nie je potrebná.
Proste zmeň text, tú júnovú si daj na 324 a opravenú júlovú potom zaúčtuj ako ostrú.
mystya
08.08.13,11:16
Tak som to tak aj prerobila, všetko mi našťastie sedí..Ďakujem za radu..