Zablacky1212
07.08.13,09:59
Dobrý deň, chcem sa opýtať či je možnévyplácať v hotovosti úhradu za pilčícke práce. A ešte jedna vec by ma zaujímala...je platný VPD alebo PPD ak na ňom nie je uvedená suma alebo chýba číslo zálohovej faktúry?
Ďakujem.
JM1968
07.08.13,08:21
kedže je to veľmi všeobecne zadaná otázka, skús kuknúť na stránke drsr.sk, aké sú limity na platby v hotovosti...lebo nie je jedno či uhrádzaš faktúru, alebo na blok rozpisuješ dph. Nie je mi jasné ani to, ako môže existovať pokladničný doklad bez sumy...číslo faktúry sa naň dopísať dá.
Skús trochu upresniť, iste sa ti ozvú viacerí...
Leske
07.08.13,08:28
Tak pokladničné doklady bez uvedenia sumy nie sú platné. Musí byť tam vždy napísaná suma, koľko sa platilo medzi dodávateľom a odberateľom, alebo predajcom a kupcom. Číslo faktúry sa dá dopísať do Účelu pokladničného dokladu. Najlepšie je, ked na PPD alebo VPD sú uvedené všetky údaje, ako názov firmy, IČO, DIČ, dátum, kedy bolo uhradené, komu bolo vyplatené, sumu (keď je platca DPH rozpísať aj DPH) a podpisy.
tictac7
07.08.13,08:39
pilčické práce - nie je potrebná erp. Treba rozlíšovať, či dodávateľ je alebo nie je platcom DPH:
1. ak je platiteľom DPH - PPD sa považuje za zjednodušenú faktúru len do výšky 100,-- EUR, ak je platba viac ako 100,-- EUR, treba vystaviť riadnu faktúru a k nej PPD.
2. ak niej ej platiteľom DPH - stačí PPD. Faktúry vystavená nemusí byť.
V oboch prípadoch platí, že pokiaľ sa jedná o jeden právny vzťah - jednu zmluvu - platba v hotovosti nesmie prebehnúť, pokiaľ celková suma z tohto právneho vzťahu bude viac ako 5.000,-- EUR.
Vyplnenie PPD, resp. VPD - vypĺňa sa všetko podľa predtlač - ak sa jedná o úhradu faktúry, vypĺňa sa len suma celkom, nakoľko rozpis DPH a nárok na odpočet DPH je na faktúre.
JM1968
07.08.13,08:49
limit pre zjednodušenú je 100? nie 1000?alebo len v prípade ERP to platí?
tictac7
07.08.13,08:53
áno, len pre erp to platí. Pozri si začiatok §75 ods. 3 písm. b) zákona 222/2004
Zablacky1212
07.08.13,08:55
Ďakujem pekne za pomoc. Ešte by ma zaujímalo čo v prípade, že suma prekročili 5000€ na jednu zmluvu a dodávateľ peniaze prebral a ešte má aj k tomu pokladničné doklady...ako som uviedol jeden nemá sumu, druhý číslo faktúry a čísla samotných dokladov nie sú ani pri jednom.
tictac7
07.08.13,08:57
vrátiť peniaze, zlikvidovať doklady, urobiť prevod. Ak sa nedá - modliť sa, aby kontrola neprišla, či už k jednému alebo druhému....
JM1968
07.08.13,08:58
tak to som nevedela, no človek sa stále učí, ďakujem
Zablacky1212
07.08.13,09:07
Fuu, ale ak hovorím mám 3 faktúry za uvedené práca a ani jedna z nich nepresahuje 5 000€ je to v poriadku?
tictac7
07.08.13,09:09
nie, jedna sa o jednu zmluvu, takže sa faktúry napočítavajú. Ani jedna z nich nemôže byť uhradená v hotovosti.
Zablacky1212
07.08.13,09:29
Ale predsa len mi napadlo...ak nie je uzatvorená zmluva medzi doávateľo a odberateľom, ale kúpne zmluvy sa realizujú na základe samostatných objednávok nejedná sa náhodou o opakované nákupy?
tictac7
07.08.13,10:02
na predchádzajúcej strane si písal o jednej zmluve. Odpovedala som v rámci zadania. Na hypotézy fakt nemám čas. Je na Tebe, aby si si pred kontrolou niečo obhájil.
Zablacky1212
07.08.13,10:04
Prepáčte, ja som si totiž nie istý tou zmluvou nevedel som, že je tam rozdiel. Ospravedlňujem sa.
marjankaj
07.08.13,10:19
áno, len pre erp to platí. Pozri si začiatok §75 ods. 3 písm. b) zákona 222/2004
Pozrel som si, ale odsek 3 som akosi nenašiel.:eek:
marjankaj
07.08.13,10:21
pilčické práce - nie je potrebná erp. Treba rozlíšovať, či dodávateľ je alebo nie je platcom DPH:
1. ak je platiteľom DPH - PPD sa považuje za zjednodušenú faktúru len do výšky 100,-- EUR, ak je platba viac ako 100,-- EUR, treba vystaviť riadnu faktúru a k nej PPD.
2. ak niej ej platiteľom DPH - stačí PPD. Faktúry vystavená nemusí byť.
V oboch prípadoch platí, že pokiaľ sa jedná o jeden právny vzťah - jednu zmluvu - platba v hotovosti nesmie prebehnúť, pokiaľ celková suma z tohto právneho vzťahu bude viac ako 5.000,-- EUR.
Vyplnenie PPD, resp. VPD - vypĺňa sa všetko podľa predtlač - ak sa jedná o úhradu faktúry, vypĺňa sa len suma celkom, nakoľko rozpis DPH a nárok na odpočet DPH je na faktúre.
Čo je to riadna faktúra?


§ 71
Faktúra

(1) Na účely tohto zákona
a) faktúrou je každý doklad alebo oznámenie, ktoré je vyhotovené v listinnej forme alebo elektronickej forme podľa tohto zákona alebo zákona platného v inom členskom štáte upravujúceho vyhotovenie faktúry,