AdrianaA
07.08.13,11:58
Klient mal dve faktúry : jedna v hodnote 4633,08 EUR, druhá v hodnote 422,68 EUR. Kolegyňa prijala do ERP dve samostatné úhrady podľa faktúr v jeden deň - rozdiel času na blokoch je 1 minúta :). Hodnota spolu prevyšuje 5000,- EUR. Považuje sa takáto platba v hotovosti za porušenie zákona o obmedzení platieb?
tictac7
07.08.13,10:06
ak boli tie faktúry za jednotlivé dodávky napr. tovaru, považuje sa každá faktúra za samostatný právny vzťah, teda zákon porušený nebol.

napíš konkrétne, čo bolo predmetom fakturácie
Dav
07.08.13,10:10
Záleží od toho, čo bolo fakturované, a na základe čoho.Vždy sa posudzuje právny vzťah, ktorého sa platba týka. Z Tvojho zadania nie je jasné, čo sa fakturovalo a prečo boli vyhotovené 2 faktúry. To je pre posúdenie platieb dôležitejšie, ako rozdiel v úhrade faktúr iba 1 minúta.
AdrianaA
07.08.13,10:17
Pýtam sa preto, lebo mám z FR SR stiahnuté upozornenie o obmedzení platieb s príkladmi a tam je jeden príklad : Podnikateľ v priebehu mesiaca vykoná 6 samostatných nákupov po 1000,- EUR a potom chce všetky faktúry naraz zaplatiť. FR SR uvádza odpoveď : platba nemôže byť vykonaná naraz v hotovosti, pretože nemôže dôjsť k odovzdaniu bankoviek a minci prevyšujúcich 5000,- EUR.
Čo sa týka posudzovania právneho vzťahu, tak ku každej fa je zvlášť objednávka a zvlášť zmluva o dielo.
Dav
07.08.13,10:27
Zákon nebol porušený.
AdrianaA
07.08.13,10:45
A čo ten príklad z FR SR ?
marjankaj
07.08.13,12:01
Napríklad ja chodím nakupovať do TERNA potraviny. Mám od nich kartičku, na základe ktorej mi vyplatia na konci roka nejaké percentá.
Teda je to akýsi právny vzťah.
Podľa toho zákona by som asi nemal(nesmel) nakupovať v hotovosti, ak prekročím sumu 5000 €. Keďže ten vzťah trvá už viac rokov, tak som ten limit dávno prekročil.
No tak sa zdá, že by som mohol mať problém:eek:
Ester plus
07.08.13,12:12
Posudzovať by sa to malo až od 1.1.2013 a ak to boli súkromné nákupy tak do výšky 15000 Eur
marjankaj
07.08.13,12:19
Terno je podnikateľom, teda nejde o platby medzi fyzickými osobami nepodnikateľmi.
Ale do budúcnosti to treba sledovať. Či?:---
Nakoniec 600 € mesačne je 6000 ročne, takže prekročiť ten limit by nemalo byť také nemožné:---
Ester plus
07.08.13,12:21
No tento zákon nám pripraví ešte mnoho prekvapení o ktorých ani netušíme.
marjankaj
07.08.13,12:23
Bodaj by to bol iba tento jediný. :eek:
AdrianaA
07.08.13,13:27
sumu nad 5000,- EUR vyplácaš postupne za každý nákoup. Nepredpokladám, že ti Terno dá faktúru a potom všetko zaplatíš naraz. V mojej otázke sa rieši problém o platbe nad 5000,- EUR , ktorá je vykonaná naraz ale je za viac faktúr.
marjankaj
07.08.13,13:31
Ak si ten zákon čítala, tak by si vedela, že sa tam nič nepíše o faktúrach. Ale iba o platbách z jedného právneho vzťahu.
A za faktúru sa podľa zákona o DPH považuje aj blok z registračnej pokladne, ak ti to náhodou ušlo.
marjankaj
07.08.13,13:35
Moje poznámky síce neriešia tvoj problém. To musíš vedieť najlepšie ty sama, či tie faktúry nejako spolu súvisia. Definovať "JEDEN PRÁVNY VZŤAH" ako laik si netrúfam. A možno aj vyštudovaní právnici budú mať viac názorov.
Podľa známeho: Traja právnici=štyri právne názory:
Sarlotka
07.08.13,13:42
Adriana aj ja som mala takýto podobný prípad nedávno a tiež som si čítala usmernenie z DRSR následne sa radšej stornovala úhrada druhej faktúry a tá šla prevodom(vkladom na účet spoločnosti). Aj keď mi príde porovnanie týchto príkladov zo stranky drsr naozaj zvláštne./celkovo mam na mysli 5 kúp rozneho tovaru rozne dátumy pravzatia tovaru a rozne dátumy vystavenia faktur a nemozu sa uhradit naraz,resp. ak mam jeden pokladnicny blok a na nom text uhrada faktury č. 1a č.2 a ak mam v dany den dva pokladnicne doklady - s minutovych rozdielom, resp. par sukundovym rozdielom ako uhrada fa..???.)co znamena v prikladoch naraz? v jeden den, v jednu sekndu?

citujem priklady zo stranky drsr
Príklad č. 13
Podnikateľ vykoná v priebehu mesiaca 6 samostatných nákupov tovaru od jedného dodávateľa v hodnote 1 000 eur za jeden nákup. Každý nákup je uzatvorený a vyfakturovaný samostatne. Podnikateľ chce uhradiť všetky faktúry za nákup v sume 6 000 eur naraz v hotovosti .
Platba nemôže byť vykonaná naraz v hotovosti, pretože nemôže dôjsť k odovzdaniu bankoviek a mincí prevyšujúcich sumu 5 000 eur.

Príklad č. 17
Podnikateľ nakupuje priebežne niekoľkokrát za mesiac od toho istého predávajúceho tovar (napr. 6 x po 1000 eur), ktorý spotrebuje pri svojej podnikateľskej činnosti. Hodnota nakúpeného tovaru za mesiac presiahne 5 000 eur.
Každý samostatný nákup nepresahujúci 5 000 eur môže byť zaplatený v hotovosti, lebo sa jedná o opakované nákupy, pričom každý nákup je uzatvorený a platený osobitne na základe samostatnej objednávky (v tomto príklade sa každý nákup v hodnote 1000 eur považuje za samostatný nákup, ktorý nepresiahol 5 000 eur).
marjankaj
07.08.13,13:45
No zdravý človek by takýto zákon nevymyslel.:eek:
fortunka
07.08.13,13:51
Zákon nebol porušený, to by za chvíľu žiadny podnikateľ nemohol nič platiť, keby sa všetko spočítavalo. Sú to dve faktúry, dve platby a... s hotovostou nad 5000EUR z vyjadrenia FRSR je to tiez kadejako, to by som nemohla po hodine preberat hotovost v praci. Aby sa nemanipulovalo s tolkymi peniazmi. Podla mna ak by si vytlacila z RP doklad spolocny na uhradu faktur tj tych cca 5050EUR tak by bol problem, ale ked to budu dva osobitne, nik to skumat nebude.
marjankaj
07.08.13,13:56
No pokiaľ nevidíš obidve faktúry, tak nemôžeš tvrdiť, či ide o jeden právny vzťah alebo nie. Tá druhá faktúra môže byť dofaktúrovanie k tej prvej. Nič by som tak naisto netvrdil. Mohli byť na základe jednej objednávky.
fortunka
07.08.13,13:58
pisala, ze to boli dve veci, dve diela so samostatnou objednavkou... cize neslo o doplatenie alebo sucast k inej fakture ;)
marjankaj
07.08.13,13:59
Rovnako napríklad účtovníctvo.
Ak mám s klientom uzatvorenú zmluvu, tak ide o jeden právny vzťah aj keď mu vystavím 12 faktúr do roka.
Ale ak nemám s ním uzatvorenú zmluvu, tak je to samostatných 12 faktúr, a ak celkovo presiahnu 5000 €, tak by sa to nemalo počítať ako jeden právny vzťah.
Erika-ežka
12.08.13,14:46
osobne si myslím - príklad č. 13 - keby podnikateľ uhradil jeden deň 3 fa a druhý deň 3 fa (aby v nedošlo k úhrade v hotovosti nad 5000 EUR od toho istého odberateľa - samozrejme uvažujem, že každá faktúra predstavuje osobitný právny vzťah) nebol by problém, v takomto prípade, keď uhradil 6 fa naraz a suma presiahla 5000 EUR - platba nemôže byť vykonaná naraz:
§ 2
Na účely tohto zákona sa platbou v hotovosti rozumie odovzdanie bankoviek alebo mincí v hotovosti v mene euro alebo bankoviek alebo mincí v hotovosti v inej mene odovzdávajúcim a prijatie tejto hotovosti príjemcom.
Sarlotka
12.08.13,16:34
ak by sme to zobrali o 23:59 uhradil 3 fakturu a o 00:01 uhradi 3 faktury, takto sa to uz smie? no tak to je fantasticky vymyslene...
Erika-ežka
12.08.13,18:08
podľa toho príkladu č. 13 z drsr ÁNO ... platba nesmie byť vykonaná naraz v hotovosti ... ak by som chcela preháňať, tak by to mohlo byť ráno, na obed a večer (predsa to nie je naraz...)... ale načo "provokovať"
marjankaj
12.08.13,19:32
Ale ak vykoná 6 platieb v hotovosti za sebou, nie naraz. Teda bude mať 6 príjmových blokov, tak je to v súlade so zákonom, aj keby to bolo v priebehu piatich minút.
Erika-ežka
12.08.13,20:00
to neviem, ... neviem, či sa v pr. č. 13 myslí na to, že sa vystaví len jeden doklad na celkovú sumu - potom nesmie byť platba v hotovosti, alebo či sa to vzťahuje aj na 6 dokladov z ERP - aj keby boli vydané po 5 minútach ... to by asi záležalo na kontrole (ktorá bude samozrejme vtedy až keď to bude jasné a podnikatelia už nebudú môcť opraviť chyby ...) bolo by dobre mať oficiálnu odpoveď na túto otázku ... nemá náhodou niekto?
marjankaj
12.08.13,21:56
čo potrebuješ riešiť?
Jeden doklad=jedna platba
šesť dokladov=šesť platieb.