miros15
07.08.13,20:11
Dobrý deň, potreboval by som poradiť...

Dodali sme piliny odberateľovi. Tento odberateľ nám vyhotovil na to faktúru (v zmluve je dohodnuté že faktúru bude vystavovať odberateľ).

Neviem ako to zaúčtovať, či si to dám do svojho číselného radu (pre vyšlé faktúry) napr. 213001 a pošlem ju aj odberateľovi a nech si ju spáruje , alebo ju zaúčtovať pod jeho označením ( 613058), lebo mi to príde divné, keď napríklad budúci mesiac pošle FA s označením napr. 613078.

Ďíkes za odpoveď.
kremienok76
07.08.13,20:10
Vy jemu dodáte piliny, on vám má zaplatiť, či vy jemu platíte za to, že od vás zobral ? Prečo má odberateť vyhotovovať faktúru, nemáte to nejaké pomýlené ?
Ty si dodal, ty máš vystaviť FA so svojim čísleným radom vyšlých FA.
Došlé FA účtuješ v došlých FA s čísleným radom došlých FA, a VS dodávateľa.
Sarlotka
07.08.13,20:18
tiez som sa este nestrela ze by odberatel vystavil fakturu ale zakon to umoznuje

citujem zakon o dph § 72
(4) Faktúru môže v mene a na účet dodávateľa tovaru alebo služby vyhotoviť odberateľ alebo tretia osoba. Odberateľ môže vyhotoviť faktúru v mene a na účet dodávateľa, ak medzi dodávateľom a odberateľom je uzavretá písomná dohoda o vyhotovovaní faktúr, ktorá musí obsahovať podmienky, ktoré musia byť splnené, aby dodávateľ akceptoval faktúry vyhotovené odberateľom. Faktúru v mene a na účet dodávateľa vyhotovuje odberateľ podľa zákona členského štátu, v ktorom je miesto dodania tovaru alebo služby.

(5) Za správnosť údajov vo faktúre a za včasnosť jej vyhotovenia zodpovedá dodávateľ tovaru alebo služby, a to aj, ak je faktúra vyhotovená odberateľom alebo treťou osobou.
marjankaj
07.08.13,20:19
No možno má platiť tomu "odberateľovi" za to, že ho zbavil tých pilín. To by dávalo zmysel. :D
marjankaj
07.08.13,20:24
Tak zaúčtuješ podľa toho, ako ste sa dohodli v tej zmluve. To asi budeš sám vedieť najsamlepšejšie:D
Viď. ako píše Sarlotka.:cool:
miros15
08.08.13,03:47
Presne tak ako píšem, že odberateľ nám vystavil faktúru na piliny ktoré sme mu odovzdali a on ju má aj zaplatiť. Ale neviem, pod koho číselným radom ju zaúčtovať....:D a v zmluve je napísané iba to, že faktúry vyhotovuje odberateľ nič viac.
Antonia Jendrišáková
08.08.13,06:20
Odberateľ nám vystavuje našu vyšlú fa pod svojim číslovaním, ja si ju zaevidujem v pohľadávka v knihe vydaných fa pod svojim číslom, aby som si nenarušila číselný rad. Odberateľ je povinný uviesť na fa "faktúra vyhotovená odberateľom"
skuku
08.08.13,06:34
môžeš si vytvoritť nový číselný rad
miros15
08.08.13,07:08
a vy si aj vytlačíte tú faktúru pod svojím číslovaním a spárujete s odberateľovou faktúrou a tak založíte?
marjankaj
08.08.13,08:16
a vy si aj vytlačíte tú faktúru pod svojím číslovaním a spárujete s odberateľovou faktúrou a tak založíte?
Keď vám to robí také problémy, tak prečo ste uzatvorili takú zmluvu?
Alebo nemáte tlačiareň a neviete faktúry vytlačiť sami?:eek:
Dav
08.08.13,08:26
Tzv. Obrátená fakturácia - zaúčtuješ tak, že ich číslu priradíš svoj číselný rad, ako dodávateľské. Číslo faktúry- tvoje poradové zo systému, variabilný symbol - ich číslo faktúry.
§ 72, ods. 4 zákona o DPH
miros15
08.08.13,08:27
Vieme si ju vytlačiť, ale za prvé s takýmto prípadom som sa nestretol a za druhé, konateľ podpísal takú zmluvu a nie ja, ja ako zamestnanec to neviem ovplyvniť...:((
marjankaj
08.08.13,08:31
Vieme si ju vytlačiť, ale za prvé s takýmto prípadom som sa nestretol a za druhé, konateľ podpísal takú zmluvu a nie ja, ja ako zamestnanec to neviem ovplyvniť...:((
No bolo by vhodné sa spýtať toho konateľa, ako to zaúčtovať. Aby v budúcnosti takéto *ujoviny nerobil.:---
miros15
08.08.13,08:33
Haha marjankaj....:))

ale ďakujem za pomoc všetkým už chápem :D :D