Majka7459
08.08.13,07:31
Sused posadil tuje ktoré dorástli do výšky 3m. Žiadali sme ho, aby ich zrezal, lebo tienia na pozemok, a prerastajú už cez plot. Ústne sa dohodol sused s mojim otcom po niekoľkých mesiacoch prosenia, povolil, že on je chorý a to nebude rezať, nech si ich zreže do výšky plota. Potom išiel a nahlásil môjho otca na úrad, kde bude predvolaný. Innak robí nám už roky zle, aj do psa mi stieľal, hoci bol za jeho plotom, ani vtedy nič nepomohlo ani plícia nič neurobila aj keď sme tam boli osobne to nahlásiť. Poprosím o nejaký zákon, či niečo čoho by sme sa mohli chytiť a byť v práve. Tie tuje sú tam blízko plota a budú rásť ďalej čo môžme robiť?
draik
08.08.13,06:08
Môžte zrezať tú časť tují, ktorá prerastá na Váš pozemok, najlepšie mimo vegetačného obdobia. Čo sa týka tienenia, tak len ťažko dokážete, že tieň z tují výrazne obmedzuje užívanie vašej nehnuteľnosti, čo je predpokladom pre úspech prípadnej žaloby. A to aj z dôvodu, že tuje nerobia tieň celý deň.
Majka7459
08.08.13,08:56
Draik, ja sa nechystám podávať žiadnu žalobu, ale je jasné, že tie tuje tienia na pozemok, ale s tým nič nenarobím. Orez prečnievajúcich konáro som si už zisťovala priamo na úrade telefonicky.
arizona
08.08.13,14:38
To ze ti tuje tienia,asi nebude taka velka tragedia, ved slnko nesvieti cely den iba z jednej strany. A ked je sused protivny, tak radsej pozrat na tuje,ako na neho nie?

Ale sused,ked uz tuje vysadil, tak by sa mal o ne starat,aby vas neobtazovali,napr. tym, ze konare prerastaju az k vam. Zasadil ich velmi blizko plota,takze pristup na orezanie nema.Umoznite mu 23- krat rocne pristup a poziadajte ho nech si ich ostriha a udrzuje.

§ 127

(1) Vlastník veci sa musí zdržať všetkého, čím by nad mieru primeranú pomerom obťažoval iného alebo čím by vážne ohrozoval výkon jeho práv. Preto najmä nesmie ohroziť susedovu stavbu alebo pozemok úpravami pozemku alebo úpravami stavby na ňom zriadenej bez toho, že by urobil dostatočné opatrenie na upevnenie stavby alebo pozemku, nesmie nad mieru primeranú pomerom obťažovať susedov hlukom, prachom, popolčekom, dymom, plynmi, parami, pachmi, pevnými a tekutými odpadmi, svetlom, tienením a vibráciami, nesmie nechať chované zvieratá vnikať na susediaci pozemok a nešetrne, prípadne v nevhodnej ročnej dobe odstraňovať zo svojej pôdy korene stromu alebo odstraňovať vetvy stromu presahujúce na jeho pozemok.

(2) Ak je to potrebné a ak to nebráni účelnému využívaniu susediacich pozemkov a stavieb, môže súd po zistení stanoviska príslušného stavebného úradu rozhodnúť, že vlastník pozemku je povinný pozemok oplotiť.

(3) Vlastníci susediacich pozemkov sú povinní umožniť na nevyhnutnú dobu a v nevyhnutnej miere vstup na svoje pozemky, prípadne na stavby na nich stojace, pokiaľ to nevyhnutne vyžaduje údržba a obhospodarovanie susediacich pozemkov a stavieb. Ak tým vznikne škoda na pozemku alebo na stavbe, je ten, kto škodu spôsobil, povinný ju nahradiť; tejto zodpovednosti sa nemôže zbaviť.