milizta
08.08.13,08:29
Dobrý deň,

mám takýto problém. Pracujem v predajni v obchodnom centre. Pár dní pred koncom júla som podala výpoveď podľa § 67 Zákonníka práce, čiže normálne s 2-mesačnou výpovednou lehotou. Zamestnávateľovi sa však veľmi nepáčilo to, že mi musia dať 2-mesačnú výpovednú lehotu a tak sa mi teraz snažia čo najviac znepríjemniť prácu. Včera som sa dozvedela, že mi chce manažérka siahnuť na odmeny a osobné ohodnotenie, doslova vraj povedala „z pomsty“. Pracujem v tej firme už takmer 2 roky a doteraz mi nikdy na osobné ohodnotenie ani odmeny nesiahla, nemala ani dôvod, nakoľko si svoju prácu robím svedomito a tak som ju chcela vykonávať až do konca výpovednej lehoty.

Moja otázka znie: Môže mi manažérka len tak z ničoho nič zrušiť osobné ohodnotenie a všetky možné odmeny a prémie? Len kvôli tomu, lebo sa mi chce pomstiť za to, že mi musela dať 2-mesačnú výpovednú lehotu? Myslím, že som niekde už čítala, že vraj to môže spraviť, aspoň čo sa týka osobného ohodnotenia...lenže môže mi vziať aj prémie? Pretože my máme prémiový systém spolu za celú predajňu, čiže ak spolu všetky kolegyne splníme budget, tak dostaneme prémie všetky bez ohľadu na to, či jedna zarobila viac alebo menej než druhá. Mohla by mi zrušiť prémiu za dosiahnutý budget, keď ostatné kolegyne by tú prémiu dostali?

A ešte jedna otázka, dovolenku som mala ešte dávno pred podaním výpovede naplánovanú na prvý septembrový týždeň...Môžu mi ju zrušiť, resp. nedať? (keďže sú teraz voči mne schválne nepríjemní?)

Moc ďakujem za prípadné odpovede ;)
Tweety
08.08.13,06:32
K prve otázke. Odmeny a prémie nie sú nárokovateľnou zložkou mzdy, takže siahnúť na ne môže.K druhej. čerpanie dovolenky v zásade nariaduje zamestnáv. po dohode so zamestnancom, tak odpoveď bude, áno, môže ju nedať. Ak ju nebudeš čerpať, pri skončení PP ju musí preplatiť.
Llívia
08.08.13,11:08
Ak robíte všetky rovnakú prácu (ste všetky predavačky, a nie jedna vedúca, druhá zástupkyňa vedúcej, tretia predavačka) a robíte je rovnako svedomito, nemá zamestnávateľ právo robiť rozdiely medzi vami čo sa týka odmeňovania:

Zákonník práce
§ 119a Mzda za rovnakú prácu a za prácu rovnakej hodnoty
(1) Mzdové podmienky musia byť dohodnuté bez akejkoľvek diskriminácie podľa pohlavia. Ustanovenie prvej vety sa vzťahuje na každé plnenie za prácu ako aj na plnenia, ktoré sa vyplácajú alebo sa budú vyplácať v súvislosti so zamestnaním podľa iných ustanovení tohto zákona alebo podľa osobitných predpisov.

(2) Ženy a muži majú právo na rovnakú mzdu za rovnakú prácu alebo za prácu rovnakej hodnoty. Za rovnakú prácu alebo prácu rovnakej hodnoty sa považuje práca rovnakej alebo porovnateľnej zložitosti, zodpovednosti a namáhavosti, ktorá je vykonávaná v rovnakých alebo porovnateľných pracovných podmienkach a pri dosahovaní rovnakej alebo porovnateľnej výkonnosti a výsledkov práce v pracovnom pomere u toho istého zamestnávateľa.

(3) Ak zamestnávateľ uplatňuje systém hodnotenia pracovných miest, hodnotenie musí vychádzať z rovnakých kritérií pre mužov a ženy bez akejkoľvek diskriminácie podľa pohlavia. Pri posudzovaní hodnoty práce ženy a muža môže zamestnávateľ okrem kritérií uvedených v odseku 2 uplatniť ďalšie objektívne merateľné kritériá, ktoré sa dajú uplatniť na všetkých zamestnancov bez rozdielu pohlavia.

(4) Odseky 1 až 3 sa vzťahujú aj na zamestnancov rovnakého pohlavia, ak vykonávajú rovnakú prácu alebo prácu rovnakej hodnoty.

Dovolenku ti zrušiť môže. Ak ti v súvislosti s jej zrušením vzniknú nejaké náklady, napr. storno poplatky, je zamestnávateľ povinný ti ich preplatiť.