cashew
08.08.13,12:36
chcela by som ponúkať svoje ručne vyrobené predmety na internete, na portáloch typu sashe.sk. čo som sa dočítala na internete, tak ak som správne pochopila, musím sa zaregistrovať na danovom urade a získať DIČ (bez ohladu na množstvo produktov a výšku zárobku).
som študent, takže neviem či budem mať ešte nejaké dalšie povinnosti? resp. na čo ešte nesmiem zabudnúť?
predpokladám, že dan platiť nebudem, na to bude príliš malý zisk, ak sa mi vobec pokryju náklady :)
ale ako sa vlastne riešia doklady? za materiál čo nakupim samozrejme mať budem od predajcu. ale ako mám dokladvať ludom, ak si niečo kupia? išlo by iba o predaj cez internet. platba bud vopred na učet alebo na dobierku
dakujem
Filip Glasa
10.08.13,08:34
danove priznanie musi podat podla vysky prijmu (trzieb) nie podla zisku. Minuly rok to bolo cca 1800 eur (opakume ze v trzbach). Dokladom o tom co predas bude vystavena faktura + doklad o zaplateni (vypis z uctu). Teoreticky to moze byt aj zmluva o dielo. Ale zda sa mi, ze zrovna sashe.sk ma v administracii aj automaticke vystavovanie faktur.
cashew
10.08.13,14:11
dakujem, o tej fakture si to ešte zistím či to je automaticky
takže ak moje tržby nepresiahnu tých 1800 (alebo ako to bude aktuálne) tak danove priznanie sa ma netýka, ano?
a svoje papiere si musím viesť nejak špeciálne? myslím tie príjmy a výdaje. v učtovnictve som uplne mimo
alebo to stačí že si trebárs kupim penažný denník a všetko tam zaznačím plus samozrejme všetky doklady uschovám
a ešte možno blbá otázka, ale fakt su to veci čo idu mimo mna. všade sa ceny uvádzaju bez DPH a s DPH. to aj a musím nejak písať aj tak, aj tak?
kopretinka
10.08.13,14:15
"chcela by som ponúkať svoje ručne vyrobené predmety na internete, na portáloch typu sashe.sk."
musíš mať živnosť alebo štatút umelca.
"predpokladám, že dan platiť nebudem, na to bude príliš malý zisk,"
ale odvody áno
cashew
10.08.13,14:33
ten štatut umelca získam vlastne tou registráciou na danovom urade, nie?
a odvody platím aj ked som študent? od čoho sa vlastne odvíja ich výška?
kopretinka
10.08.13,14:37
nie každá činnosť sa dá zaregistrovať ako umelecká,určite nie štrikovanie,alebo kompletovanie bižutérie,o tých odvodoch je tu neskutočne veľa popísané,pohľadaj
kopretinka
10.08.13,14:38
sashe má faktúry,ale nie je povinnosť ich používať,podnikateľ môže vystaviť faktúru vlastnú
cashew
10.08.13,14:48
na vyrábanie a predaj drobností treba živnosť??
z toho čo som sa dočítala na internete som to pochopila iba tak, že sa zaregistrujem na danovom urade a budem mať pridelene DIČ a to stačí
cashew
10.08.13,15:38
Filip Glasa
10.08.13,16:20
Budes mat ceny bez DPH - nie si platca DPH.
Ostatne je lepsie prebrat s uctovnikom - zvycajne nie su drahi.
kopretinka
10.08.13,16:51
ty si umelec?
cashew
10.08.13,17:11
nie. teda myslela som, že pod to spadá výroba všeličoho.
napríklad aj to štrikovanie ako si písala. to síce robiť nechcem, ale ako príklad. alebo tá bužuteria.
tak ako sa vlastne dá legálne urobiť napríklad náramok a predať cez internet? potrebujem na to živnosť?
kopretinka
10.08.13,17:57
tak si zle čítala,lebo sa tam píše: elektronický predaj sa považuje za podnikanie, každý jeden predajca, ktorý predáva veci na sashe.sk
podniká.....To,že nemá každý na sashe živnosť,a robí to tam na čierno,je druhá vec...
cashew
10.08.13,18:20
"každý jeden predajca, ktorý predáva veci na sashe.sk podniká. To však samozrejme neznamená, že musíte mať (postarom) živnostenský list"
asi týmto veciam fakt nerozumiem na tolko, aby som to pochopila :)
tak sa to spýtam zas na rovinu. ak chcem vyrobiť a predať pár kúskov nejakých hlúposti (dajme tomu náramok, zápisník, tašku...) aby to bolo legálne musím mať živnosť?
kopretinka
10.08.13,18:27
ale veď čítaj tú vetu do konca,nemusíš mať živnosť,ak budeš registovaná ako umelec.Umelec nie si.Čiže musíš mať živnosť,ak chceš predávať cez nejaký eshop.Sashe je eshop.
cashew
11.08.13,05:17
čítala som tú vetu do konca samozrejme, kedže som ten článok čítala celý
len som nevedela, že napríklad také malovanie na textil teda nie je umenie
Dáša_
11.08.13,05:57
no, sú kúsky, ktoré iste sú dielo. Ale sú aj kúsky, ktoré sú skôr porušovaním autorských práv. A potom sú kúsky, ktoré ja osobne nazývam patlamo-matlámo. A tých je väčšina
kopretinka
11.08.13,07:28
no tvoje maľovanie na tričko ROZHODNE nie je umenie,to by si sa musela volať Salvator Dalí....
cashew
11.08.13,13:10
dakujem za objasnenie problematiky a zhodnotenie kvality mojich malieb, ktoré neexistuju :D (nemalujem na tričká, to bol príklad)
kopretinka
11.08.13,13:19
to JA nehodnotím,ale viem,že tvoje tričko nebude umenie.Ani tvoj náramok skompletovaný z komponentov nebude umenie.Veď sa uvedom trochu......to fakt nevieš pochopiť,čo je a čo nie je umenie? tuto to máš definované
http://www.skkd.sk/index.php?option=com_content&view=article&id=128:tatut-registrovaneho-umelca&catid=69:pracovne-dokumenty&Itemid=72
cashew
11.08.13,14:12
v čom sa mám ako uvedomiť??? a čo som ako nepochopila???
normálne som sa sem prišla poradiť, bolo mi to vysvetlené, že čo som si do teraz zistila som pochopila zle, za rady som ti normálne podakovala. neidem sa nijak tváriť, že som neviem aký umelec, ked som chcela predávať pár hand made výrobkov, ved to tam aj píšem, že som nevedela, že sa to neráta ako umenie. a myslím, že moj predošlý príspevok má dosť zretelného smejuceho sa smajlíka