bublinka541
08.08.13,13:55
Chcem sa opýtať, či niekto nemáte vzor žiadosti na prepočítanie dôchodku. Môj otec patrí pod Sociálku v Prievidzi, kde mu povedali, že vzor sa dá najsť na internete(doteraz som sa k tomu vzoru nedopracovala) a že vlastne ani nepatrí pod Prievidzu ale Bratislavu. Tak teraz nevieme, kam to máme vlastne poslať a ako to má vyzerať.Ďakujem
Mila123
08.08.13,12:07
status otca je aký? a aký bol?
bublinka541
08.08.13,12:16
je čiastočný invalidný dôchodca, všetko sa vždy vybavovalo v Prievidzi, momentálne je nezamestnaný od 1.7.2013, tiež sa všetko vybavovalo v Prievidzi...
Mila123
08.08.13,12:18
a prečo žiadate prepočítať dôchodok?
bublinka541
08.08.13,12:28
mal by ísť skôr do dôchodku,má odpracované roky v bani, poradil nám to jeho známi, ktorý s ním tiež pracoval, tiež mu to prepočítali, a vyšlo mu to o niečo menej
Mária27
08.08.13,13:19
Môže napísať obyčajný list, popíše čo žiada a prečo. Ak bude niečo chýbať, vyžiadajú si to, ak to bude patriť inde, prepošlú si to. Ak pracuje dôchodca a po skončení požiada o prepočítanie, posiela sa to na ústredie - obyčajný list, kde pracoval a kedy skončil. Neviem presne, ako che on prepočítať.
bublinka541
08.08.13,13:32
toto som ja potrebovala, dakujem velmi pekne, pomohli ste nam :)
Stefan2005
08.08.13,13:40
na základe upresňujúcich odpovedí pôjde asi o žiadosť o predčasný starobný dôchodok....

"Na prepočet sumy invalidného dôchodku z dôvodu výkonu zamestnania počas poberania invalidného dôchodku nemáte nárok. Sociálna poisťovňa vypočítala sumu Vášho invalidného dôchodku ku dňu vzniku nároku na tento dôchodok. Pre výpočet sumy invalidného dôchodku bolo zhodnotené aj obdobie od vzniku nároku na tento dôchodok do dovŕšenia dôchodkového veku.

Invalidný dôchodok nie je možné zvýšiť za obdobie dôchodkového poistenia (zamestnania) získané počas poberania tohto dôchodku.

Dovŕšením dôchodkového veku máte možnosť požiadať o starobný dôchodok. Pre výpočet sumy starobného dôchodku budú použité aj zárobky dosiahnuté v zamestnaní vykonávanom počas poberania invalidného dôchodku. Suma starobného dôchodku sa porovná so sumou invalidného dôchodku a vyplácať sa Vám bude ten dôchodok, ktorého suma bude vyššia.

Odpovedalo: Informačno-poradenské centrum Sociálnej poisťovne "

citované zo : http://poradna.hnonline.sk/otazka/happy-hour-prepocitava-sa-invalidny-dochodok-po-rokoch#.UgOptaxZixc

Iná by bola situácia, ak by došlo ku zmene miery poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť (na základe preskúmania komisiou SP) a podaním žiadosti o zvýšenie invalidného dôchodku - tým nastáva nová právna skutočnosť ( viď rozsudok NS - http://www.supcourt.gov.sk/data/att/13423_subor.pdf)

... viď i tému tu na Porade: http://www.porada.sk/t193349-p2-vyska-invalidneho-dochodku.html?sort=new - aj tam je odpoveď zo SP....
veronikasad
08.08.13,13:56
V tomto prípade ale treba isť osobne na pobočku SP a požiadať o spísanie starobného alebo predčasného starobného dôchodku. Kolko rokov má otec ?
bublinka541
08.08.13,13:57
Otec bude mať v januári 52, nejde teda o invalidný dôchodok, ale o prepočet rokov do starobného dôchodku... Ani starobný , ani predčasný starobný mu teda ešte priznaný nebol. Preto, ako dole napísal Stefan 2005, nejde o invalidný dôchodok, ten mu už nezvýšia...
veronikasad
08.08.13,14:01
Tlačivo žiadosti máš tu

http://www.socpoist.sk/ext_dok-ziadost-o-dochodok-/16356c

Vo veku 51 rokov mu nárok na výsluhový banícky dôchodok asi nevznikne. Ak má zhoršený zdravotný stav, nech požiada o prehodnotenie zdravotného stavu a ak mu priznajú zvýšené % postihu, zvýši sa mu aj výška invalidného dôchodku.
wagner
08.08.13,15:38
To podľa mňa nie je ani prepočet rokov,ale potrebuješ informáciu o odpracovaných rokoch. Posielali to myslím v roku 2003. Teraz požiadaj o zaslanie zmenovej informácie od roku 2004 o odpracovaných rokoch a zárobkoch. Aj ja som o to žiadala a poslali mi to do dvoch týždňov. Presne mi rozpísali posledné roky, zárobky po mesiacoch zvlášť a vypísali mi presne čo mi chýba. Pošli to do BA na ústredie
ivka70
20.08.15,06:46
otazky sa nezadavaju do odpovedi k inej otazke, zaloz si vlastnu otazku a upresni, o aky typ dochodku ide (asi ID a aj percento