inkamia
08.08.13,14:22
​Dobry den,chcela by som docasne pozastavit zivnost na 7 mesiacov(aby som v roku 2014 potom mohla urobit dan.priznanie), neviem ako to je potom s platenim odvodov do soc. a zdravotnej poistovne (ak by som nemusela platit, potom mam narok na osetrenie u lekara, a ci toto obdobie sa zapocita do dochodku?)
Som zaroven konatelom v s.r.o., (podla toho ci by som musela platit odvody z pozastavenej zivnosti, sa chcem spytat, ci by nebolo lepsie zamestnat sa v s.r.o. na dohodu, ci ako riadny zamestnanec...
Alebo mi poradite co by pre mna bolo najvyhodnejsie,aby som nemusela platit odvody(popripade minimalne) pri docasnom pozastaveni zivnosti a figurujem aj ako konatel v s.r.o.
Dakujem velmi pekne :-)
kremienok76
08.08.13,12:27
Počas prerušenia SZČO v súbehu s konateľstvo v sro si musíš platiť odvody do ZP 55,02€, do SP len dobrovoľne. Možno polovičný úväzok v sro, z toho ti výdu odvody spolu SP aj ZP dokopy cca 82,14€, samozrejme pri min. mzde bez koeficientu náročnosti. Mzdové náklady ti idú do nákladov sro a neplatíš si odvod do ZP takpovediac z vlastného vrecka.
kn-alka
08.08.13,12:37
... len podotýkam, že na to, aby si si mohol urobiť DP, nemusíš byť v marci živnostníkom. Ak teraz pozastavíš, alebo zrušíš živnosť, tak či tak musíš v marci podávať DP, nezávisle od toho, či vtedy budeš živnostník, alebo zamestnanec.
veronikasad
08.08.13,14:12
Len ak do konca marca 2014 živnosť neobnoví, upravuje základ dane zo živnosti o nezaplatené pohladávky a nespotrebované zásoby
kn-alka
09.08.13,04:40
to je pravda :)