Gajaheli
08.08.13,15:28
Zamestnavatel ma poziadal aby som si vzal dva mesiace neplateneho volna a pocas tych dvoch mesiacov bol zamestnancom v inej institucii, ktoru mi odporuca. Dovod: usetrit moje dva mesacne prijmy, ktore by neplatil on ale druhy zamestnavatel. Je to institucia s ktorou spolupracujeme na spolocnom projekte.
Prosim o radu, ake nasledky moze priniest tato zmena pre mna ako zamestnanca. Myslim tym: kratenie dovolenky, vybavovanie v soc. a zdravotnej poistovni a ine o ktorych ani netusim.
Dakujem za pomoc.
G
misoft
08.08.13,17:28
To ako v tej druhej inštitúcii by si pracovala na dohodu, alebo ako? Lebo potom by sa muselo všetko SP i ZP nahlásiť - veď nový zamestnávateľ. A potom z ročným vyúčtovaním daní a odvodov?
Podľa toho, ako píšeš - neplatené voľno v práci = samoplatca v SP i ZP, alebo zmluva u nového zamestnávateľa a prihlásenie a opätovné odhlásenie a u pôvodného po dvoch mesiacoch tá istá procedúra.
ivka70
08.08.13,17:58
Rizika v podstate ziadne.
Ak v den zaciatku neplatene volna zacne u ineho zamestavatela PP, tak sam nemusi urobit nic, kedze bude mat ZP z ineho zamestnania a nebude jeho ZP prerusene.
Poistenie v SP povinne nie je, ale tam to bude fungovat rovnako.
Vsetky odhlasenia, prihlasenia a prerusenia zabezpecia zamestnavatelia.

Podstatne je nemat ziadny den bez zdravotneho poistenia, teda nacasovat zmluvu a NP tak, aby prechadzali jedna do druhej.

Dovolenka by bola kratena u prveho zam. v pripade, ze by pocet dni neplateneho volna + povet dni PN prekrocil v roku 100 dni *to za 2 mesiace neprekroci), cize dovolenka by kratena asi nebola.
Problem s pripadnymi nemocenskymi davkami asi tiez nevznikne, kedze by ina praca netrvala viac ako 90 dni.
Gajaheli
09.08.13,12:31
V druhej institucii by som mal pracovat v PP na dobu urcitu. Len od dnes to vyzera tak, ze to budu 4 mesiace a nie 2. Neviem ktora institucia mi bude robit rocne vyuctovanie :-( ked pocas neplateneho volna budem zamestnany v druhej instit. 4 mesiace a na povodne pracovne miesto sa vratim v novom roku 1.1. 2014
Gajaheli
09.08.13,12:33
Mozem cerpat dovolenku na ktoru mam narok u svojho zamestnavatela pocas neplateneho volna, ak budem pracovat v tom case u ineho zamestnavatela?
Tweety
09.08.13,12:34
Nie. AK máš u zamestnávateľa NV, nemôžeš zároveň aj čerpať D.
ivka70
09.08.13,14:36
Ale mozes cerpat dovolenku a pracovat u niekoho ineho zamestnavatela, lenze to asi neriesi situaciu, ze tvoj sucasny zamestnavatel chce setrit peniaze .....
ivka70
09.08.13,14:38
Rocne zuctovanie ti robi posledny zamestnavatel v roku, cize ten, u koho budes zamestnany v decembri. v podstate to moze byt hociktory z tych 2, ktoreho o to poziadas.

Ak neplatene volno bude trvat 4 mesiace, tak sa ti uz rocna dovolenka bude kratit.