dchuda
09.08.13,06:14
Dobrý deň. Máme problém s dedičským konaním, ktoré prebehlo pred 15 rokmi. Aj som to tu písala. Brat mojej babky si bez vedomia 3 súrodencov dal napísať ich pozemky vyplývajúce z DK na seba. Ako som sa do toho začala vŕtať, jeho manželka, keďže on už nežije, si je toho zrazu vedomá. Ešte nám aj odkázala, aby sme to MY dali do poriadku. Pomôžte mi, ako by sa to dalo NAJLEPŠIE a NAJRÝCHLEJŠIE urobiť, aby sme tie pozemky dostali späť. Nie len moja babka, ale aj dediči jej ďalších 2 súrodencov. Dalo by sa to cez darovaciu zmluvu? Ale tak, aby sa presne rozrátali pozemky. Má to urobiť notár? Ďakujem Vám veľmi pekne!!!

Dobrý deň. Potrebovala by som poradiť ohľadom dedičského konania. Týka sa to mojej babky A. , ktorá je zo 6tich súrodencov J., T., R., F., A., I.. Babka pri sťahovaní stratila svoje papiere ohľadom dedičstva a teraz sa jej dostali do rúk požičané od najmladšieho J. Ona bola v období dedičského konania chorá a nemohla sa ho zúčastniť, splnomocnila svojho najstaršieho brata I., aby ju zastupoval. Tak isto urobili aj F., ktorý bol chorý a aj T., ktorý žil na Morave. Mám práve v rukách " osvedčenie o dedičstve" z roku 1998. Tí, čo ho splnomocnili, sú aj uvedení na osvedčení ako dedičia, ale pri vysporiadaní nie sú uvedení. ( I 4/6, J 1/6, R 1/6 ) A je tam dodatok, že si výplatu svojich podielov nežiadajú. Tak podedili iba I., R., J. Keďže jej brat I. nežije, prebehlo tam ďalšie konanie na jeho manželku a 4 deti. Dalo by sa to dáko urobiť, aby moja babka získala ten svoj podiel z dedičstva? Teda 1/6? Lebo ona si nieje vedomá, že by mu dala súhlas, aby si tie pozemky napísal na seba. A k tomu je aj svedok, najmladší J. Ďakujem za rady a odpovede. S pozdravom dchuda
arizona
09.08.13,04:26
dchuda, pismo na Porade je prednastavene.Zmena pisma na "konske,ornamentove" pismo sa povazuje na nete za neslusne vyrikovanie. /pismo som ti zmenila/


Babkin brat si nemohol sam od seba pozemky prepisat na seba,musel mu niekto /vlastnik/ podpisat predsa zmluvu. Napisala si dost malo,aby sa ti dalo konretnejsie odpovedat.Ak sa vlastnik rozhodne svoje majetky niekomu darovat nic s tym nenarobia ani ostatni surodenci, vlastnik ma pravo si robit so svojim majetkom, co chce.

Ak vam teraz chce terajsi vlastnik pozemky vratit, moze to urobit napr, darovacou zmluvou.Zmluvu si mozete dat urobit aj notarovi,kde mu presne poviete v akych pomeroch sa majetok rozdeli.
luja5
09.08.13,12:24
1. Sú všetci zainteresovaní dediči na obidvoch stranách plnoletí?
2. Formou darovania sa dá, ale hovorili ste nielen s manželkou zomrelého I., ale aj s jeho všetkými (plnoletými?) deťmi ako dedičmi? Aspoň z napísaného som pochopila, že tie 4/6 potom ďalej zdedili manželka a štyri deti I.. Majú títo piati dediči (každý sám za seba) na mysli pod pojmom "dať do poriadku" darovanie a ste si istí, že si to nikto z nich nerozmyslí a nerozhodne sa radšej napríklad predať?