Liptáčik
09.08.13,10:56
Rozmýšľam nad kúpou družstevného bytu. Vstupujem jeho kúpou do nejakého rizika? Pri kúpe bytu v osobnom vlastníctve je mi všetko jasné, ale pri kúpe družstevného bytu by som nerada v budúcnosti oň prišla nesprávnym rozhodnutím. Má kúpa takého bytu nejaké úskalia? Byt nie je zadĺžený.
draik
09.08.13,12:59
V prvom rade si treba uvedomiť, že družstevný byt do svojho vlastníctva nenadobúdate. Zjednodušene nadobúdate členské práva a možnosť v tom byte bývať.
sito
09.08.13,13:24
A čo máš v hlave???

Šak družstevný byt sa nedá kúpiť! Len previesť do osobného vlastníctva, alebo zdediť.

Liptáčik, nerada? Či nerád? Neřád!

Ak si všetko dobre overíš, a družstvo prevedie na teba členské práva a povinnosti člena družstva, ktorý má súčasne právo užívať byt o ktorý máš záujem. Mohlo by to byť všetko v poriadku, ale ... vždy je, môže byť, nastať nejaké, ale ...

Ak nie je zadlžený o úskalie menej, máš ...
Mária27
09.08.13,13:29
Nemyslím, že by to malo riziká, je to podobné, len vlastníkom je družstvo (aj na domovej schôdzi), teda nehlasuješ, pokiaľ ťa družstvo nesplnomocní. Navyše, pri nejakom zadĺžení môžeš prísť o byt v osobnom vlastníctve, členské práva exekvovať nejde. Pri neplatení za byt ťa však môžu vylúčiť z družstva a byt ti vezmú, alebo ti dajú platiť trhové nájomné.
Výhodou je tiež, že zaplatíš ako za byt, ale získaš aj podiel na inom majetku družstva.
Preštuduj si obchodný zákonník a stanovy konkrétneho družstva (nájdeš ich aj na nete), budeš múdrejšia.
Liptáčik
09.08.13,14:35
Zle som sa vyjadrila, viem, že družstevný byt sa kúpiť nedá, je to o prevode členských práv. Ďakujem však za názory a doporučenia.
sito
09.08.13,15:42
Ale nieee. To my sme si to tak prečítali. Práva si môžeš kúpiť, ako že za úplatu sú prevedené. Zadarmo ani kura nehrabe. Potom aj previesť môžeš do, na seba, svoje vlastníctvo.