Luna
27.05.04,10:44
Dokedy treba doplniť rezervný fond.Je stanovený nejaký dátum?
ANNA
28.05.04,08:03
Spoločnosť vytvára RF pri svojom vzniku najmenej 10% zo ZI. Tento fond je poninná každý rok dopĺňať o sumu určenú v Spoločenskej zmluve, stanovách, najmenej však vo výške 10% z čistého zisku. a to až do dosiahnutia výšky určenej v Spoločenskej zmluve, stanovách, najmenej však do výšky 20% ZI O tvorbe RF rozhoduje Valné zhromaždenie pri vysporiadaní hospodárskeho výsledku. ( Valné zhromaždenie musí zasadať mini. raz za rok.
vladan
28.05.04,10:19
trošku by som poopravila tie percentá v druhej a nasledujúcej vete. RF je povinná spoločnosť dopĺňať každý rok o sumu určenú v spol. zmluve alebo stanovách, najmenej však vo výške 5% z čistého zisku, a to až do dosiahnutia výšky určenej v spol. zmluve, stanovách, najmenej však do výšky 10% základného imania (platí pre s. r. o.). Pri schválení ročnej závierky by sa mal vyčísliť zisk (čistý) a z neho tvora RF - to všetko koná valná hromada. Toto by sa malo udiať do 31. 12. 2004 za rok 2003. Následne nato musíš účtovnú závierku - teda súvahu a výkaz ziskov a strát (a myslím, že aj daňové priznanie) - doručiť do zbierky listín - v lehote 3 mesiacov od schválenia. Zaplatíš za to správny poplatok 1000,- Sk.
ANNA
28.05.04,10:50
SORRY, samozrejme, že tie percentá ma správne opravila vladan. To bude asi tým, že ešte stále robím s minulým rokom.
Takže:
5% z čístého hospodárskeho výsledku až do výšky 10% ZI.
Vladan díky za opravu.
vladan
28.05.04,10:53
v pohode. Na to porada je - komunikovanie a komunikovanie, konzultovanie a sem-tam aj dohady:-)))Pekny den
Beata
28.05.04,11:12
Čo ak je sro už niekoľko rokov na nule, čiže nemá žiadne príjmy a teda žiadny zisk? Má len ZI. Samozrejme, že nemá z čoho tvoriť RF?!
Musí doručiť výkazy do zbierky listín aj táto firma? Asi áno, však? Veď to zákon ukladá, no pýtam sa, lebo čo ak...
A vlastne kde je zbierka listín? Na súde? Alebo nie?

Ďakujem za veľa odpovedí na veľa otázok. :)
bea
28.05.04,11:25
Po schválení účtovnej závierky, najneskôr do 30 dní, musí aj tá spoločnosť uložiť výkazy do zbierky listín v obchodnom registri, ktorý je príslušnom súde,.
Luna
28.05.04,11:25
Zbierka listín je na súde.Ale ja už mám minulý rok OK.uzavretý. Všetky percentá viem,a viem aj koľko a z čoho sa doplňa RF.Ja potrebujem vedieť či je nejaký dátum stanovený dokedy treba v priebehu roka tento RF doplniť,alebo je to na mne kedy ho doplním.Viem že ho musím každý rok doplniť.
Luna
28.05.04,11:30
Pe Beu.Ja si myslím, že aj keď je spoločnosť na nule a robí uzavierku.Tak musíš dať aj do zbierky listín.
bea
28.05.04,11:43
Ja som sa asi nejako zle vyjadrila, ale presne to som myslela, že aj keď je spoločnosť na nule, po schválení závierky, musí výkazy vložiť do zbierky listín.
Beata
28.05.04,12:51
Veľmi pekne ďakujem Luni aj mojej menovkyni :)

Ešte pre Lunu - ja si myslím, že na tom nezáleží kedy, nakoniec nevidím problém zaúčtovať RF hneď po odsúhlasení zisku valnou hromadou, najneskôr však do konca roka (ak sa mýlim, prosím opravte ma).

Prekrásny weekend všetkým.
siman01
23.07.04,17:33
Iba taka informacia spolocnost moze dobrovolne zriadit rezervny fond uz pri jej vzniku, t.z. nie je to jej povinnost. Zalezi na spolocenskej zmluve a ochote spolocnikov :), §67 a §124 /pri s.r.o./ OZ 513/1991 Zz. :)

(1) Spoločnosť vytvára rezervný fond (§ 67) v čase a vo výške, ktorú určuje spoločenská zmluva; ak sa rezervný fond nevytvorí už pri vzniku spoločnosti, je spoločnosť povinná ho vytvoriť z čistého zisku vykázaného v riadnej účtovnej závierke za rok, v ktorom sa zisk po prvý raz vytvorí, a to vo výške najmenej 5 % z čistého zisku, nie však viac ako 10 % základného imania. Tento fond je povinná každoročne dopĺňať o sumu určenú v spoločenskej zmluve alebo v stanovách, najmenej však vo výške 5% z čistého zisku vyčísleného v ročnej účtovnej závierke, až do dosiahnutia výšky rezervného fondu určenej v spoločenskej zmluve alebo v stanovách, najmenej však do výšky 10 % základného imania.
jess
24.07.04,12:49
A mohli by ste mi napísať na čo sa používa ten rezervný fond, resp. na čo ho použije napr. moja budúca s.r.o. /maloobchod s priemys.tovarom/. Ďakujem.
Zuzka
25.07.04,15:59
Napr. na úhradu straty.