Bea Š.
01.10.04,14:28
Poprosím o radu : V septembri sme zakúpili nákl.automobil, fa. bola vystavená tiež v 09/04. Automobil sme prihlásili na polícii 01.10. Zaradila som ho do firmy v 09/04. Platíme cestnú daň už aj za september alebo len za október ? Vopred ďakujem.
rene
01.10.04,12:42
Dôležité je pridelenie ŠPZ a prvé použitie na podnikanie, takže myslím, že ŠPZ ste dostali na polícii 1.10, tak by som daň zaplatila len od októbra.
AlaNR
01.10.04,12:56
podla § 11 zákona č 87/1994 z.z. o cestnej dani pri vozidlach evidovanych v tuzemsku vznika danova povinnost prvym dnom mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom mu bolo pridelene evidencne cislo.
Takze az od 1. oktobra.
AlaNR
01.10.04,12:58
podla § 11 zákona č 87/1994 z.z. o cestnej dani pri vozidlach evidovanych v tuzemsku vznika danova povinnost prvym dnom mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom mu bolo pridelene evidencne cislo.
Takze az od 1. oktobra.to som sa dobre domotala, aj teba co?
podla tohoto by sa mala cestna dan platit az od novembra, pretoze ev.cislo bolo pridelene v oktobri.
Lucy
01.10.04,14:55
Ak v technikom preukaze je zápis na majiteľa 01.10.2004, tak počítaš cestnú daň za november a december, teda len 2 mesiace. Ale do 15 dní, je potrebné oznámiť DÚ vznik daňovej povinnosti.
rene
03.10.04,13:10
Máte pravdu,AlaNR a Lucy,je to tak...
Mám týmto pádom na DÚ preplatok, lebo ja som mala tento prípad, lenže na prelome apríla a mája, značky sme dostali 2.mája a ja som zaplatila cestnú daň už za máj.
Monika
15.12.04,09:43
Prosím Vás o radu:

Kúpili sme do firmy ojazdené osobné auto /ešte koncom októbra/ a nová ŠPZ bola
pridelená 14.12.2004.
To znamená, že do 15.dní teraz treba túto skutočnosť ohlásiť na DÚ, čiže do 29.12.2004.
A daňová povinnosť pre cestnú daň bude platiť od januára 2005.
Uvažujem správne ?

Ide mi o to, že ak podám daňové priznanie do konca decembra 2004 s oznámením o kúpe nového auta, daň platiť nebudem.
V januári budem musieť podať znovu daň.priznanie k cestnej dani na všetky autá na rok 2005 DÚ, alebo túto cestnú daň budeme platiť niekomu inému aj na úplne nových tlačivách ?
Neviete o to niekto niečo bližšie ?

Ďakujem vopred za radu.
Pekný deň.
Luna
15.12.04,09:48
Ak raz podáš daň.priznanie na hocijaké auto,potom nasledujúce roky už daň.priznanie nepodávaš. Platíš každý rok len cestnú daň.
Monika
15.12.04,10:05
Pekný deň Luna a veľmi pekne ďakujem za rýchlu odpoveď.

To, že netreba každý rok podávať nové daň.priznanie k cestnej dani pokiaľ sa neuskutočnila žiadna zmena, to mi je jasné.
Pýtala som sa len kvôli tomu, že som počula niečo také, že cestná daň sa nebude platiť do štátnej pokladne ale mestu a neviem či je to tak, a ako to bude, či predsa len nebude treba v tejto súvislosti podať nové daňové priznanie.
Luna, nepočula si o tom niečo ?

Pekný deň a vďaka :-)
Luna
15.12.04,10:14
Už aj tento rok malo každé mesto,každý daň.úrad svoje vlastné účty.V podstate tie dane už tento rok išli na mestá v ktorom firma sídli.O tom,že sa to má meniť nič neviem.Oznámiť kúpu auta do 15 dní by si mala ,tak či tak,či sa bude niečo meniť,alebo nie,ináč Ti hrozí pokuta 2000,-za nesplnenie si oznamovacej povinnosti.Každú zmenu a oznámenie musíš nahlásiť na DÚ do 15 dní.
Lucy
15.12.04,11:06
Takže milí poraďáci.Pozrite si poradcu 2/2005. Došlo k zmene. Nový zákon č. 582/2004 Z.z. o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavby stanovuje daň z motorových vozidiel. Daň vychádza zo zákona o cestnej dani, ktorý platí do 31.12.2004. Je to čast jedenásť zákona, §84-96.

Tiež riešim auto kúpene v decembri, budem volať na DU a dam do "pľacu" info. Inak, sadzby by mali ostať v prvom roku platnosti zákona podľa zákona o cestnej dani. Uvidíme.