ps1
09.08.13,13:03
Dobrý deň. Ako je to s úpravou dane pri zmene použitia investičného majetku keď zruším registráciu na DPH. Podľa § 81 zák. o DPH musím pri zrušení registrácie vysporiadať DPH zo zostatkovej ceny HIM. Moja otázka je, či po tomto zrušení registrácie, ktorá bude napr. k 1.10.2013 mám už všetko vysporiadané, alebo musím ešte aj podľa § 54 zák. o DPH na konci roka 2013 (keď už budem mať zrušenú registráciu) vysporiadať DPH z HIM v závislosti od koeficientu za rok 2013, keďže som v roku 2013 používal HIM na dodávky tovarov a služieb s DPH, aj na dodávky služieb, ktoré sú oslobodené od DPH.
a_je_to
10.08.13,20:17
Odpoveď máš v § 81/7, ZoDPH, ktorý Ťa odkáže na ods. 6. Tam je :
Daň sa vypočíta zo zostatkovej ceny majetku zistenej podľa osobitného predpisu30) ku dňu skončenia posledného zdaňovacieho obdobia a z ceny zásob zistenej podľa osobitného predpisu31) ku dňu skončenia posledného zdaňovacieho obdobia.
Posledné zdaňovacie obdobie určuje správca dane, nie žiadateľ. Snaž sa ho navrhnúť včas a tak, aby skončilo 31.12. Vtedy budeš môcť uplatniť už nové zostatkové ceny, znížené o ročný daňový odpis, čím možno usporiť na odvádzanej DPH 5 až 25% - oproti tomu, ak by koniec posledného obdobia vyšiel na 30.11. Ak si zmenil spôsob využitia o viac, ako 0,10 pôvodného koeficientu, tak úpravu musíš urobiť v poslednom období, vrátane ročného vyrovnania. Je jedno, či skončí 31.12, alebo 31.1. – ale z vtedy platnej zostatkovej ceny, ktorá sa ale mení iba ku koncu kalendárneho /hospodárskeho/ roka.