truch
09.08.13,14:24
Prosím Vás o pomoc pri vyplnení oddielu XI, neviem čo mám uviesť v riadkoch 112-117.
Podala som DP typ B, príjmy zo závislej činnosti + príjmy z kapitálového majetku.
Na riadku 3 v oddiely VII som uviedla príjem úrokov z poskytnutej pôžičky, teraz prišlo RZ ZP - nedoplatok, ten mám uviesť v DDP na riadku 3 ako výdaj?
Oddiel XI:
r.112 - daň z pôvodného DP
r.113 -rozdiel v dani - preplatok mínusom
r.114 to isté ako v riadku 113
r.115 to isté ako v r.113 - rozdiel v poukázaných 2% dane
je to OK??
vopred ďakujem
a_je_to
13.08.13,21:03
... neviem, či dobre rozumiem, ale .... na základe riadneho priznania, kde si priznala príjem z úroku, ktoré DÚ poskytuje aj ZP aj SP , Ti ZP urobila ročné zúčtovanie z.p. a vypočítala nedoplatok aj z tých úrokov, ktorý máš do určenej lehoty doplatiť. Lebo teraz sa platí ZP už aj z iných príjmov, aj predaja domu, ak podlieha jeho príjem dani. Ale ... kvôli čomu chceš podávať dodatočné DP ... to som nepochopil. Azda kvôli tomu preplatku, čo Ti vyrubila ZP ? To predsa pôjde do daňových výdavkov až vtedy, keď ho uhradíš, nie do vlaňajšieho roka. Veď ten nedoplatok má takú povahu, ako keby si neuhradila ZP za mesiac 11/2012 a poisťovňa by Ti ho dopočítala. Aj vtedy by si podala ddp ? Otázku k tým riadkom považujem tým za zbytočnú ... ibaže by som nesprávne pochopil Tvoj pôvodný zámer. ...
truch
14.08.13,06:46
Mám dve vyjadrenia, v ktorých sa hovorí, že sa má podať DDP. Dotyčná FO v r. 2013 už príjmy z kapitál. výnosov nebude mať.
stanovisko FR SR :

Kompetenčné centrum finančných operácií Banská Bystrica Vám na základe Vašej žiadosti oznamuje nasledovné:
V súlade s ustanoveniami zákona č. 580/2004 Z.z. o zdravotnom poistení v znení neskorších predpisov (ďalej len zákon o zdravotnom poistení) sa s účinnosťou od 01.01.2011 povinne platí poistné na zdravotné poistenie aj zo zdaniteľných príjmov zahŕňaných medzi ostatné príjmy podľa § 8 zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov (ďalej len zákon o dani z príjmov). Toto poistné sa platí až v nasledujúcom zdaňovacom období na základe ročného zúčtovania zdravotného poistenia vykonávaného príslušnou zdravotnou poisťovňou z podaného daňového priznania za predchádzajúce zdaňovacie obdobie (v roku 2012 z podaného daňového priznania za rok 2011). Zaplatené poistné je uznaným výdavkom, nakoľko sa platí povinne podľa zákona o zdravotnom poistení. Keďže ide o povinne platené poistné, ktoré sa platí až v zdaňovacom období, v ktorom už daňovník príjem, s ktorým platenie poistného súvisí nepoberá (napr. príjem podľa § 8 zákona o dani z príjmov), DAŇOVNÍK SI TENTO VÝDAVOK UPLATNÍ V DODATOČNOM DAŇOVOM PRIZNANÍ ZA ZDAŇOVACIE OBDOBIE, V KTOROM MU PRÍJEM PLYNUL. T.j. v danom prípade v dodatočnom daňovom priznaní za rok 2011.
Podľa § 50 ods. 10 zákona o dani z príjmov PODIEL ZAPLATENEJ DANE poukázaný správcom dane prijímateľovi NEMOŽNO UPRAVOVAŤ, ak sa dodatočne zistí, že daňová povinnosť daňovníka bola iná.
Ak sa dodatočne zistí, že daňová povinnosť daňovníka je NIŽŠIA, ako bola daňová povinnosť, z ktorej bol poukázaný podiel zaplatenej dane v prospech prijímateľa, preplatok na dani, ktorý v takomto prípade daňovníkovi vznikne, sa zníži o rozdiel medzi sumou poukázanou prijímateľovi a sumou zodpovedajúcou podielu zaplatenej dane z upravenej daňovej povinnosti (§ 50 ods. 10 zákona o dani z príjmov).
Uvedený postup je uvedený v príklade č. 10 metodického postupu vypracovaného DR SR BB zverejneného na webovej stránke FR SRwww.financnasprava.sk, sekcia daňová, v časti daňové informácie, pokyny a iné predpisy, daň z príjmov FO (PO), pridané po 1.1.2010, Pokyn DR SR na uplatňovanie § 50 zákona č. 595/2003 o dani z príjmov Z.z. v znení neskorších predpisov od 1. januára 2010.

Mgr. Bibiana Hricková
Kontaktné centrum podpory
Kompetenčné centrum finančných operácií
Banská Bystrica


Druhé vyjadrenie je z Ferlag Dashofer a píše sa v ňom to isté, nedá sa mi priložiť.
Kvaka
14.08.13,07:08
Ak podávaš DDP z dôvodu, že v tomto zdaňovacom období už nebudeš mať príjmy, ku ktorým sa poistné na ZP viaže, teda nedoplatok na ZP si nebudeš môcť uplatniť v riadnom DP za tento, tak tebou uvádzaný postup je správny. Preukázateľne zaplatené poistné na ZP uvedieš ako výdavok k príjmom, na ktoré sa vzťahuje, teda v druhom stĺpci na riadku 3 oddiel VII. Ostatné v XI. oddieli máš tiež správne.
truch
04.09.13,08:56
DDP podané, všetko OK, peniaze už nabehli na účet:)
Kvaka
10.09.13,08:35
To som rada.