avelka
09.08.13,15:09
Sme slov.firma, platci DPH, český poddodávateľ ktorý pracuje pre nás na stavbe v ČR mi poslal faktúru za práce, kde nie je vyčíslená DPH. Naspodu faktúry je napísané, že "daň odvede zákazník". /fa je v eurách/
Ale to je podľa mňa nesprávne, on mal odviesť DPH v ČR, keďže je to dodanie spojené s nehnuteľnosťou, DPH patrí ČR, pre mňa je to došlá faktúra, z ktorej si môžem uplatniť DPH, v tomto prípade by to mala byť česká DPH, čiže by som mala požiadať o vrátenie DÚ. Mám mu ju vrátiť na prepracovanie?
a_je_to
10.08.13,20:44
Ja byť na mieste toho českého poddodávateľa, tak postupujem rovnako. Odberateľom mojich prác je osoba, ktorá mi dala slovenské údaje, teda sídlo a IČ DPH, aj prebrala moje práce zaplatí ich. Na ostatné súvislosti kašlem, nezaujímajú ma, sú druhoradé. Nerobil na nehnuteľnosti, ale na subdodávke pre IČ SK. Nemohol odviesť DH v ČR, keď dodal na slovenské IČ DPH. DPH patrí síce ČR, kde je nehnuteľnosť, ale až tá, ktorú zo samozdanenia odvedie konečný odberateľ, z výslednej kumulovanej ceny prác na nehnuteľnosti. Nič nevracaj, zaplať a daj do samozdanenia a hneď odpočítaj. to je najjednoduchšie riešenie, za ktoré Ťa nikto nebude nijako stíhať. S českou DPH by si mala iba väčšie problémy.
avelka
11.08.13,14:32
To vážne? Fakt nebude problém, že som to odviedla v SR a nie v ČR?
a_je_to
11.08.13,20:44
Ty z toho nemôžeš mať žiadny problém, nie si v ČR registrovaná pre daň ... a v SR si DPH priznala. A český subdodávateľ tiež nie, lebo dodal plnenie na slovenské IČ.