Leila
09.08.13,16:55
Prosím vás o upresnenie, lebo stále mám v tejto problematike chaos. S.r.o. - neplatiteľ DPH sa registrovala podľa paragrafu 7a, pretože dodala služby do ČR. Má pridelené IČ DPH. Potrebujem poradiť, ak:
1. prijme službu z ČR - vzdelávací seminár - doklad je len paragon, kde je vyčíslená jedna suma zahŕňajúca ubytovanie, stravovanie, prednášky. Miesto dodania je ČR - tam bude seminár. Firma fakturuje vrátane českej DPH. Mám povinnosť podať DP k DPH ?
2. Počas pracovnej cesty uskutoční neplatiteľ drobné nákupy v ČR, všetko len paragóny resp. PPD, t.j. suma neprekračuje limit, :
a) od neplatiteľa DPH v ČR
b) od platiteľa DPH v ČR - suma vrátane dph, bez rozpisu na základ dane a daň
Čo s tým??? Podávať DP k DPH z týchto nákupov, platiť daň či nie?
Ďakujem vopred.
a_je_to
10.08.13,20:21
Pre bod 1. - ide o službu poddľa § 16/3, miesto dodania je ČR, podľa § 69/2 nesamozdaňuješ, teda aj českú DPH účtuješ na 518, ako aj služby. 2a - niet čo riešiť, nákup účtuješ ako od neregistrovaného v SR. 2b - ak máš registráciu iba podľa 7a, tak materiálový nákup do nákladov aj s českou DPH.Z týchto prípadov nemáš povinnosť podávať daňové priznanie na DPH. Ani platiť ďalšiu DPH Iba služby, ktorých miesto dodania by bolo SR sa samozdaňujú, ale také asi v nákupoch nemáš.
Leila
12.08.13,06:04
Super, veľmi pekne ďakujem, takto to aj robím. Napíšeš mi prosím kedy je to už chápané ako tovar? Po prekročení tej hranice? A ešte ak účtujem českú DPH do nákladov, mám si sledovať hranicu na refundáciu? Vopred ďakujem.
KEJKA
12.08.13,07:44
doplním odpoved svojho predchodcu.
ako tovar je to chápané vtedy, ak objednáš pod ičDPH a nakúpiš bez českej DPH (alebo inej EU DPH). Tým pádom musíš podať DP DPH na Slovenslu a zaplatiť slov. DPH.
Kedže máš ičDPH podľa §7a, povinne riešiš iba služby nakúpené z EU.
Pri tovare sa môžeš rozhodnúť.
Nakúpený tovar (ktorý kupuješ s CZ DPH) - sleduješ hranicu cca 13900 EUR za kalendárny rok.
A posledné - áno sleduješ hranicu pre refundáciu českej DPH pri nákupoch v Česku, ale iba ak nie sú vyúčtované v cesťákoch.
Leila
17.08.13,20:19
ďakujem pekne za odpoveď