mareko
09.08.13,18:01
Tento krásavec je pajaro blanco a dnes som ho videla u nás na jazierkach. Je to možné? Neviem o ňom nájsť žiaden popis. Pomôžte ak viete niečo bližšie o ňom.
Dnes tam bol prvý raz, ak sa ešte ukáže tak ho odfotím.
Stefan2005
09.08.13,16:20
mareko
09.08.13,16:28
Podobajú, je to on. Len v tom texte toho veľa nie je. Zaujíma ma, či žije aj u nás a či to mohol byť on. Žiadneho iného podobného som nenašla...
avalik
09.08.13,16:31
Volavka biela (Egretta alba)

Popis a ekológia: Beluša veľká je veľká biela volavka, asi veľkosti známej volavky popolavej. Tento druh obýva všetky typy vodných biotopov, od morského pobrežia až do vnútrozemia. Uprednostňuje rozsiahle podmáčané biotopy s trstinou a krovím. Hniezdi v kolóniách, často s inými druhmi. Potravu si hľadá na zaplavených lúkách, ale tiež aj na suchých poliach, kde loví hraboše. Často ju možno vidieť aj neskoro na jeseň. Je to čiastočne sťahovavý druh, zimuje v Stredomorí a v Afrike.

Stav ochrany v Európe: Beluša veľká je roztrúsene v celej Európe. Jej populácia je pomerne malá, s mierne stúpajúcim trendom za posledné desaťročia. Celkový počet hniezdiacich párov je asi 24 000. Krajiny s početnejšími populáciami sú Ukrajina, Maďarsko a Rakúsko. Nezaradený SPEC, stupeň ohrozenia S.

Stav v projektových územiach: V rokoch 1980-1999 bol na Slovensku celkový počet hniezdiacich párov 0-80. Beluša veľká sa na ťahu vyskytuje na celom území Slovenska. Avšak pre hniezdiace vtáky sú CHVÚ Senné a CHVÚ Medzibodrožie jedinými lokalitami na Slovensku. Stav ochrany je nepriaznivý. V CHVÚ Senné hniezdi 30-60 párov, v CHVÚ Medzibodrožie asi 10-20 párov.

http://www.life-senne.sk/index.php?page=druhy
mareko
09.08.13,16:36
Avalik, tak toto som potrebovala. Takže volavka biela...to by ma teda nenapadlo, keď som ju tak komplikovane hľadala. Vďaka :-)