Jewels
11.08.13,19:46
Pracujem v zdravotníctve na zmeny. Mal som odpracovaných okolo 120 hodín nadčas. Tuším v zdravotníctve je dovolené mať až 150 hodín nadčas a smenoví zamestnanci +100hod. . Nariadením zamestnávateľa som si tieto hodiny musel vyčerpať. V Júli som končil s 0 hod. nadčas. V Auguste mi nadriadená prepočítala hodiny podľa rozpisu zmien a začala ma nútiť čerpať náhradné voľno vopred. Má právo nútiť ma na čerpanie náhradného voľna, pokiaľ nieje mesiac ukončený? Ja v podstate do konca mesiaca nadčasové hodiny nemám. Tzv."odbúrať" mi ich môže až v nasledujúci mesiac t.j. v Septembri? Zmenu pracovnej doby mi zamestnávateľ neoznámil, porušuje teda moja nadriadená zákonník práce?
avalik
11.08.13,17:54
§ 90
(9) Rozvrhnutie pracovného času je zamestnávateľ povinný oznámiť zamestnancovi najmenej týždeň vopred a s platnosťou najmenej na týždeň.

Zamestnávateľ sa vhodnou úpravou rozvrhnutia pracovného času snaží dodržať tvoj pracovný úväzok, tak aby nevznikali nadčasy.
avalik
11.08.13,18:03
kolko hodin ti vychadza s "normalnym rozpisom" a kolko s "nutenym cerpanim NV"?
Jewels
12.08.13,14:24
Norma hodín na August je 154 hod. Ja mam podľa rozpisu smien odpracovať 149,5 hod.Zatiaľ s núteným čerpaním mi to vychádza na 145,5 hod. a to ešte nieje koniec mesiaca. Tým pádom som v mínuse 8,5 hod. Takže aby som zarobil aspoň základ musím čerpať dovolenku. Pokiaľ som podpísal dohodu o odpracovaní 150 hodín nadčas bez nároku na preplatenie (dobrovoľne - nasilu) môže ma posielať vedúca domov po 8 hodinách, lebo na konci mesiaca budem mať nadčas?
Jewels
16.08.13,11:38
Je to vhodné rozvrhnutie pracovného času, keď ráno prídeš do práce na 12 hodinovú zmenu a o 10°° ti nadriadená povie, " keď sa nič nevyskytne pôjdeš domov o 14°° ". ? Pritom rozpis pracovných zmien je nepretržitá dvojzmenná prevádzka a úpravu pracovného času som od zamestnávateľa nedostal. ??