tictac7
11.08.13,22:31
Mám nejaký ten rôčik odžitý, bola som aj asi 6-krát PN, nejaký ten rôčik robím aj mzdy....avšak len tu na Porade sa stretávam s výrazom "kladenka". Prosím, odkiaľ sa tento výraz vzal? Pýtala som sa ja mamy, robila mzdárku x rokov, ale tiež toto nepozná. To tlačivo má predsa svoj názov - ""Potvrdenie o dočasnej pracovnej neschopnosti". Neviem, ako sa to volalo v minulosti, ale minimálne 25 rokov dozadu to určite akási kladenka nebola.
avalik
11.08.13,21:09
no uz od r. 1948 platilo toto

Zákon o národním pojištění
§ 42

Nemocenské se vyplácí nejdříve ode dne, kdy bylo pojišťovně předloženo potvrzení o pracovní neschopnosti způsobem předepsaným v léčebném řádu. Počala-li pracovní neschopnost podle tohoto průkazu dříve, než byla nemoc hlášena pojišťovně nebo příslušnému lékaři, a prokáže-li se, že včasné hlášení nebo předložení průkazu bylo znemožněno, vyplatí se nemocenské nejdéle za dobu čtrnácti dnů před předložením průkazu.

http://www.zakonypreludi.sk/zz/1948-99
kopretinka
11.08.13,21:17
ja neviem,ale keď som začala pracovať,a bola som chorá,tak odo mňa pýtali kladenku....a to je tak dozadu..........už.........xx rokov,a možno aj viac.....ženy staršie ako ja,cca teraz by mali 70-80 rokov :D.......ale mladé hovoria potvrdenie. Kladenke som ani ja nerozumela .....asi preto,že sa to kládlo,predkladalo.....
avalik
11.08.13,21:24
... Tento najnovší počin z našej (ruko)dielne vám pootvorí dvere do sveta kladenia, objasní vám podstatu kladenia a spoznáte pravý význam slova kladenie.
V tomto prvom vreckovom výkladovom slovníku nájdete 35 najdôležitejších slov týkajúcich sa samotného kladenia ktoré vám pomôžu žiť váš život plnohodnotnejšie. Rád by som pokračoval v tomto proglase, ale kladiem...

1.DOKLAD -úradné potvrdenie o zavŕšení kladenia
3.KLADENKA -úradný doklad potvrdzujúci kladenie danej povinnosti (školskej dochádzky, práce)

http://masaker.kvalitne.cz/slovnik.htm
kopretinka
11.08.13,21:26
no prosím,šak hovorím,kladenka je úradný doklad,že si konám práceneschopnosť :D
avalik
11.08.13,21:29
no prosím,šak hovorím,kladenka je úradný doklad,že si konám práceneschopnosť :D

ale konaj svedomito :D
kopretinka
11.08.13,21:31
no prosím,šak hovorím,kladenka je úradný doklad,že si konám práceneschopnosť :D

ale konaj svedomito :D
tak to áno,ja som vždy poctivo chorá......dodržujem liečebný režim....
veronikasad
11.08.13,22:00
Excise Duty
12.08.13,04:12
ja neviem,ale keď som začala pracovať,a bola som chorá,tak odo mňa pýtali kladenku....a to je tak dozadu..........už.........xx rokov,a možno aj viac.....ženy staršie ako ja,cca teraz by mali 70-80 rokov :D.......ale mladé hovoria potvrdenie. Kladenke som ani ja nerozumela .....asi preto,že sa to kládlo,predkladalo.....
Ja každé ráno "kladiem" a výsledok by som nenazval kladenka. Má to oveľa prozaickejší názov...
kremienok76
12.08.13,06:46
ja som to počula prvý krát od pracovníka, ktorý sa prisťahoval z východu SR k nám na stredné Slovensko, a najprv som veru nevidela čo mi nesie, aj som sa zľakla..... ale napokon to bola PN-ka, u nich sa to vraj len tak volá :D ... učíme sa stále...
marjankaj
12.08.13,07:23
Ja každé ráno "kladiem" a výsledok by som nenazval kladenka. Má to oveľa prozaickejší názov...
Pokiaľ sa predtým aj zobudíš a vstaneš,tak je to OK:---
Tweety
12.08.13,07:25
Určite kladenka pochádza od toho, akým spôsobom bola vyplácaná. Spomínate si na film U pokladny stál?
Dav
12.08.13,08:04
Mám nejaký ten rôčik odžitý, bola som aj asi 6-krát PN, nejaký ten rôčik robím aj mzdy....avšak len tu na Porade sa stretávam s výrazom "kladenka". Prosím, odkiaľ sa tento výraz vzal? Pýtala som sa ja mamy, robila mzdárku x rokov, ale tiež toto nepozná. To tlačivo má predsa svoj názov - ""Potvrdenie o dočasnej pracovnej neschopnosti". Neviem, ako sa to volalo v minulosti, ale minimálne 25 rokov dozadu to určite akási kladenka nebola.
Ja to minimálne 45 rokov poznám aj pod názvom kladenka a tiež pochádzam z ekonomickej rodiny.Na strednom a východnom Slovensku je to bežné pomenovanie. Mimochodom, nárok na pracovné voľno s náhradou mzdy v slovensko-maďarských oblastiach sa vyjadrí slovným spojením "chodí mu paragraf"
Excise Duty
12.08.13,09:01
Ja každé ráno "kladiem" a výsledok by som nenazval kladenka. Má to oveľa prozaickejší názov...
Pokiaľ sa predtým aj zobudíš a vstaneš,tak je to OK:---
Nie, vždy zájdem, kde treba, tam si pomyslím, v akom štáte žijem a už to ide samé...
tictac7
16.08.13,08:52
ďakujem všetkým za názory - ako vidím nie je v tom úplne jasno.Takže pre mňa to bude aj naďalej potvrdenie :-)
Tweety
16.08.13,08:53
Ale už budeš vedieť, že je to jedno a to isté.:) Jeden je archaizmus a to druhé nové pomenovanie, oba sú v kurze.:---
marjankaj
16.08.13,09:33
ďakujem všetkým za názory - ako vidím nie je v tom úplne jasno.Takže pre mňa to bude aj naďalej potvrdenie :-)
No učiť sa "cudzie" reči nezaškodí:---
Tweety
16.08.13,09:36
Mne napr. pri výraze kladenka , neviem prečo, príde na um Kladno.:---
Katy a R
16.08.13,09:43
však jedno, ako si nazveme ... len nech je dávka vyplatená ;)
ja som používala asi najviac PN-ka... ale teraz sa snažím podľa platného zákona DPN resp presne: Potvrdenie o DPN :)
ale "počujem" aj na kladenka, či PNka, či potvrdenie, dokonca aj "papier na peniaze" ;)
tictac7
16.08.13,10:37
...papier na peniaze, to je Potvrdenie o trvaní DPN, ak sa PN prelína cez mesiace :-)
Tweety
16.08.13,10:38
Aj prechodka tomu hovoria.
Mila123
16.08.13,10:42
Aj prechodka tomu hovoria.
aj biely lístok........
alebo lístok na peniaze......
Tweety
16.08.13,10:43
Iný kraj, iný mrav alebo podľa toho, ako vzdelaný je jedinec.
Katy a R
16.08.13,10:51
Aj prechodka tomu hovoria.
aj biely lístok........
alebo lístok na peniaze......
- a pritom je to Potvrdenie o trvaní DPN - len aby sme to mali komplet.

- inak som sa raz pobavila , keď sa nedočkavá pacientka tlačila do dverí ambulancie - a že: "Chcem len papier"...
odpoveď: "Ale papiere sa predávajú v papierníctve...!" :D:D