cisielko
12.08.13,08:50
Dobrý deň, som v 32tt a o pár dní nastupujem na MD...momentálne som zamestnaná a do 10/2012 som si platila dobrovolné nem.poistenie, potom to bolo už finančne náročné a tak som to zrušila..chcem sa opýtať či mám nárok aj napriek tomu na vyššiu materskú? platila som si to od 10/2009-10/2012..je tam nejaká ochranná lehota alebo niečo? Dostala sa mi informácia, že ak som si to platila za posledné 3 roky 2 roky tak mám nárok aj na materskú, len neviem čo je na tom pravdy?
Všetkým vám ďakujem
veronikasad
12.08.13,06:57
Si zamestnaná ? Vzniká ti nárok na materské zo zamestnania ?
cisielko
12.08.13,06:58
áno, som zametsnaná
veronikasad
12.08.13,07:16
Maximálnu materskú v súčte s dobr.poistením nedosiahneš, ale je možné dostávať materskú z dobr.poistenia z min. VZ, ak sa deň pred nástupom na MD prihlásiš na dobrovolné poistenie (celý balík). Nezabudni zaplatiť pomernú časť a po ukončení MD sa z dobr.poistenia odhlásiť. Počas poberania materského dobr.poistenie neplatíš.

Ak máš splnenú podmienku aj zo zamestnania, treba si dať vystaviť dve žiadosti o materské.
cisielko
12.08.13,07:32
takže maximálnu materskú nedosiahnem? preto som si to platila aby som ju mala najvyššiu...nechápem načo sa mám teda zase prihlásiť na dob.poistenie keď čo viem musela by som si to platiť zase 270dní aby som niečo dostala nie?
Mila123
12.08.13,07:39
ak chceš maximálnu, musíš sa prihlásiť , platiť iba 26 týždňov a až na to ísť na MD, a to nestíhaš....., popr. by stačila aj z dohody, ( 90 dní) ale i to nestíhaš.....a nemyslím si, že si na správnej adrese, kde vyčítaš, že si platila......mala si sa skôr ozvať, teraz už je neskoro....
kedy máš nástup na MD?:
veronikasad
12.08.13,07:50
cisielko, čítaš čo som ti napísala ? Stačí sa prihlásiť deň pred nástupom na MD s vymeriavacím základom 393€ a materská bude 65 % z tohto VZ + zo zamestnania. Akú mzdu máš, resp. si mala v roku 2012 zo zamestnania ?

Ochranná lehota z predch. DNP (8 mesiacov) už dávno uplynula. Ak si v čase skončenia DNP nebola tehotná, nárok z tohto poistenia ti na materské nevzniká.
Katy a R
12.08.13,07:55
pre cisielko: nemusíš nič, keď nechceš.... Je to dobrovoľné poistenie.
Ak ale chceš nejakú dávku z dobrovoľného poistenia - tak musíš aj splniť podmienky - vi´d zákon o SP ! (a tie treba poznať, keď sa na niečo prihlásim)
cisielko
12.08.13,07:57
Mila no nástup mám cca koncom augusta :-( no mala som sa asi naozaj ozvať skôr :-( teraz už mám asi smolu
veronikasad to naozaj? tak teraz som z toho jeleň, lebo milka mi píše, že treba platiť dlhšie...
mám cca plato okolo 600-700€ v čistom
Katy a R - ďakujem za radu
Mila123
12.08.13,07:57
ty si teda číslo........a u nás to máš za Pán Boh zaplať.....aspoň také jednoduché, že dievčatá ste úžasné ďakujem Vám......to nám zatiaľ stačí.....
Mila123
12.08.13,07:59
Milka píše, že treba platiť dlhšie, ale v prípade, že chceš iný ako minimálny VZ, lebo ten sa ti málil........
veronikasad
12.08.13,08:02
Cisielko, ak máš plat v čistom ako píšeš, tak ďaleko od max. VZ v súbehu s dobrovolným poistením z minima nebudeš. Len nezabudni na odhlásenie po skončení MD, lebo posledným dňom MD sa ti obnoví jeho platenia a DNP sa nedá zrušiť spätne (vyrobíš si sekeru).
Katy a R
12.08.13,08:06
parádny VZ v súčte äaj keď len z minima - a stáť ta to bude tak 4 evri
cisielko
12.08.13,08:08
Mila123 ako? prepáč ja si asi sedím na kábli..aha jasné, už chápem, nie nie, mne stačí len aby som si platila z toho minima pretože budem mať ešte aj z práce....
Veronikasad ...takže mi odporúčate sa deň pred nástupom zase prihlásiť, a na konci MD odhlásiť..a to nemusím nič platiť?
Naozaj vám ďakujem, mám v tom bordel a riadny ale už som ako tak vďaka vám v obraze
veronikasad
12.08.13,08:17
Čítaj prosím čo ti píšem. Musíš zaplatiť za jeden deň poistenia (najlepšie hneď po prihlásení). Ak túto alikv.časť nezaplatíš, žiadne materské z DNP nedostaneš. DNP neplatíš počas poberania materského.
Môžeš sa odhlásiť aj hneď po nástupe na materskú, ale je to škoda, lebo takto zadarmo získaš 34 týždňov poistenia, ktoré sa ti môžu zísť neskôr.
cisielko
12.08.13,08:19
veronikasad no to som pochopila, že ten 1 deň musím zaplatiť, zle som to napísala..ach tak, tak už som pomaličky v obraze...ďakujem krásne, fakt ste mi pomohli...ste skvelé :)