Joozef
12.08.13,09:12
Pekny den.
S príbuzným (otcovým bratrancom) vlastním stavebný pozemok (30 árov). Každý polovicu. Nevedeli sme sa dohodnúť na rozdelení, tak som mu svoj návrh poslal písomne a upozornil som ho, že ak sa nedohodneme, požiadam o rozdelenie súd, čo nie je lacná záležitosť ani pre jedného z nás. Neodpovedal mi, ale ozval sa mi jeho synovec z druhého kolena, že mu môj spoluvlastník ponúkol svoju polovicu predať, aby sa so mnou dohodol.
Chcel by som sa opýtať, či mám predkupné právo ja. A ako by sa určila cena?
Ďakujem za poradenie.
buchač
12.08.13,08:01
Máš predkupné právo ...
Iba ak by si odmietol , tak môže synovec mať interes ...
Cena sa zvykne dávať podľa dvoch kritérií :
- dohoda
- znalecký posudok

To však ale neznamená , že Tebe bude ponúknutá cifra podľa znalca a synovec to následne kúpi za symbolické 1 € ...
Takéto konanie je v rozpore so zákonom ..
Emka Roman
12.08.13,09:12
"Tebe bude ponúknutá cifra podľa znalca a synovec to následne kúpi za symbolické 1 € " - - alebo to aspoň nesmie byť oficiálne :D = až potom je to v rozpore so zákonom!
buchač
12.08.13,17:02
Blízke osoby
§ 116

Blízkou osobou je príbuzný v priamom rade, súrodenec a manžel; iné osoby v pomere rodinnom alebo obdobnom sa pokladajú za osoby sebe navzájom blízke, ak by ujmu, ktorú utrpela jedna z nich, druhá dôvodne pociťovala ako vlastnú ujmu.

§ 117

Stupeň príbuzenstva dvoch osôb sa určuje podľa počtu zrodení, ktorými v priamom rade pochádza jedna od druhej a v pobočnom rade obidve od najbližšieho spoločného predka.
marjankaj
12.08.13,17:46
Synovec nie je príbuzný v priamom rade. Ani z prvého kolena, nieto ešte druhého.