veroniq
15.03.06,15:54
Dobrý deň,
som SŽČO, cestovná kancelária. Chcem sa opýtať kedy je živnostník povinný viesť valutovú pokladňu.

Ďakujem:)
Johanka
15.03.06,17:33
V peňažnom denníku sleduješ pohyb peňažných prostriedkov v hotovosti.
Takže ak máš peň.prostriedky v inej ako slovenskej mene, musíš účtovať valutovú pokladňu. O pohybe vo valutovej pokladni účtuješ v SK, po prepočte kurzom podľa § 31 ZoDP.
dadika
15.03.06,17:36
...samozrejme, že na každú valutu máš zvlášť pokladňu
ZuzkaOE
15.03.06,17:55
...ale MUSÍ viesť SZČO valutovú pokladňu? Za celý rok mám veľmi málo bločkov (do valutovky), tak si ich do pokladne ani nechcem dávať.
Som povinná viesť valut.pokladňu, alebo je to na mne, či si ju vytvorím alebo nie?
renča1
15.03.06,18:02
...ale MUSÍ viesť SZČO valutovú pokladňu? Za celý rok mám veľmi málo bločkov (do valutovky), tak si ich do pokladne ani nechcem dávať.
Som povinná viesť valut.pokladňu, alebo je to na mne, či si ju vytvorím alebo nie?

ako náhle kúpiš valuty, vzniká ti povinnosť viesť valutovú pokladňu. Tu neexistuje otázka môžem a nemusím. Musí sa.:)
Johanka
15.03.06,18:05
To by sme sa mohli rozhodnúť, že nebudeme viesť ani korunovú...
Ak má účtovníctvo poskytnúť verný obraz o fungovaní firmy, nemôžeš si vyberať čo budeš a nebudeš účtovať. Je ale jasné, že keď nejaké doklady šmaríš do koša , je malá pravdepodobnosť, že to niekto zistí.

Ale odpoveď na Tvoju otázku je - áno, musí.
veroniq
16.03.06,08:47
Ďakujem za odpovede, ked však prijímam len platby v EUR na bankový účet, kde ich banka automaticky prerátava na SKK, vtedy nemusím viesť valutovú pokladňu.
Kebyže tie platby v EUR prijímam v hotovosti (za vykonané služby) do pokladne, vtedy musím viesť valutovú pokladňu...
renča1
16.03.06,08:51
Ďakujem za odpovede, ked však prijímam len platby v EUR na bankový účet, kde ich banka automaticky prerátava na SKK, vtedy nemusím viesť valutovú pokladňu.

nevzniká povinnosť

Kebyže tie platby v EUR prijímam v hotovosti (za vykonané služby) do pokladne, vtedy musím viesť valutovú pokladňu...

tu už vzniká povinnosť




odpoved modrou