Lilinka1011
12.08.13,12:06
Ahojte, som zamestnaná prvý mesiac na DOČ a na úrad práce mám doniesť potvrdenie o príjme - čistú a hrubú mzdu. Lenže neviem ako to vypočítať, keď šéfka podniká prvý rok, čiže je oslobodená od dane a či za mňa platí aj odvody alebo, nie vôbec sa nevyznám.
Mila123
12.08.13,10:07
a ty si sama budeš vyplňovať potvrdenie? resp. robíš jej účtovníctvo? mzdy?
kn-alka
12.08.13,10:10
ZAMESTNÁVATEĽ ti vystaví toto potvrdenie na základe tvojej mzdy - odmeny za vykonanú prácu:

http://www.upsvar.sk/sluzby-zamestnanosti/aktuality/potvrdenie-o-mzde-odmene-za-zarobkovu-cinnost.html?page_id=228731
Lilinka1011
12.08.13,10:12
No, má my to vyplňovať šéfka, lenže tá to nevie, podniká prvý rok, škoda reči, a nezistila si to, a ja nechcem mať problémy na úrade, potrebujem najmä hrubú a čistú mzdu vypočítať, keď som robila 8hodín týždenne za 2 eurá/hod
kn-alka
12.08.13,10:15
tvoja šéfka nemá účtovníčku - mzdárku? Boli urobené mzdy? boli poslané výkazy do poisťovní a prehľad na DÚ?
kremienok76
12.08.13,10:16
Ty nie si zamestnávateľ musí ti predsa vypočítať celú mzdu, odvody a urobiť všetky úkony spojené s DoPČ, to nemáš riešiť ty. Potvrdenie môžešna UPSVaR priniesť po výplatnom termíne.
Lilinka1011
12.08.13,10:18
Nemám šajn, čo posielala, ja som si myslela že to vie, ale teraz som si neni istá, a ona platí daň keď podniká prvý rok? majú jej to z čoho vyrátať?
kn-alka
12.08.13,10:19
Pletieš si dve veci... jej dane nemajú nič spoločné s tebou, s tým že ťa zamestnáva.... tým, že u nej pracuješ, musí za teba odvádzať odvody do SP, ZP a daň zo závislej činnosti (ak nejaká vyjde).... je to vec MZDÁRKY, ty to v žiadnom prípade nevyplníš ani nevypočítaš.
veronikasad
12.08.13,10:20
Odkedy pracuješ vo firme ? Si vôbec prihlásená v zdravotnej a sociálnej poisťovni ?
Lilinka1011
12.08.13,10:21
Toto ja viem, že to nie je moja povinnosť, ale keď mi to nevie vypísať a ja nechcem mať problémy na úrade, lebo viete aký sú úradníci, nahúkajú na mňa aj keď za to nemôžem, nebodaj ma vyradia a ma porazí, a zajtra mám ísť na úrad.
Lilinka1011
12.08.13,10:22
Vyzerá to tak, že nemá :/ a z čoho sa počíta ten daňový bonus? Skrátka ja potrebujem mať vypísané to potvrdenie dobre a to čo má ona urobiť a neurobila, za to hádam nebudú naháňať mňa, no nie?
veronikasad
12.08.13,10:25
Potvrdenie bez výkazov v SP ti je na dve veci ...
kn-alka
12.08.13,10:25
kým nemáš spravenú mzdu, vyplnené tlačivá, dovtedy sa ani toto tlačivo nedá vyplniť.... zostáva obrátiť sa na účtovníčku, cez poradu to nevyplníš!!!
Lilinka1011
12.08.13,10:30
No, povedzme že mi spraví mzdu 64 euro v čistom, koľko je to v hrubom, a kde to má poslať do zp a sp? veď dohody čo majú spoločné so sp, ak som vedená na úrade a zarobím menej ako 143€? Tam mi žiadne peniaze nejdú, či už to zmenili? fakt som z toho jeleň :/ zajtra potrebujem ten papier zaniesť na úrad.
Lilinka1011
12.08.13,10:32
pracujem tam prvý mesiac, je to krčma a šéfka je známa, a nevyzná sa, som na dohodu a pracovnej činnosti, a papier som na úrad zaniesla keď mi ho vystavila, čiže by to malo byť na ZP a SP?
kn-alka
12.08.13,10:36
kremienok76
12.08.13,10:37
No veľa veď prihlásená máš byť od kedy si začala pracovať na SP a ZP. Ak sa bavíme o potvrdení za 07/2013 zajtra na úrade povedz že potvrdenie donesieš po výplatnom termíne, x firiem ho má koncom mesiaca nie začiatko. Úradníčka to musí rešpektovať.
kn-alka
12.08.13,10:41
žiaľ všetko so všetkým súvisí, takže ešte raz: 1. musia sa vypočítať mzdy, 2. musia sa vyplniť tlačivá na SP, ZP a na DÚ, 3. môže sa ti vyplniť tlačivo, ktoré potrebuješ na úrad práce.... bez tohto to jednoducho NEIDE.... zajtra na úrade povieš, že ti zamestnávateľ ešte nevyplnil tlačivo a šéfku naháňaj, nech si nájde účtovníčku-mzdárku!!!
V dnešnej dobe si mzdy na kolene neurobíš, všade treba zasielať výkazy elektronicky, je to dosť komplikovaná "procedúra"
Lilinka1011
12.08.13,10:54
no čítala som, čiže za mňa má odviesť ona odvody 43 alebo 48 %, podľa toho či som na nepravidelný alebo pravidelný príjem, čo nemám šajn čo je, alebo odvody platím ja?
Lilinka1011
12.08.13,10:59
No veď toto, budem sa tam musieť trepať 2 x a zbytočne, pretože zajtra tam musím ísť tak či tak sa hlásiť, a dosť ma hnevá, že toto vôbec musím riešiť ja, lebo toto nie je moja povinnosť ale zamestnávateľova.
Leske
13.08.13,11:06
Tak v tomto prípade, keď ti zamestnávateľka nedá potvrdenie o príjme, musíš zamestnankyne UPSVaR oznámiť, že si nedostala papier od šéfky a nech ti dá termín na ďalšie hlásenie s tým, aby si doniesla aj to potvrdenie. Keď ho nebudeš mať ani vtedy, bude treba riešiť problém u tvojej zamestnávateľky. Vyhodiť ťa z evidencie UoZ nemôžu, to nie je tvoja vina, ale vina tvojej zamestnávateľky. Neskôr tento prípad bude riešiť inšpektorát práce, keď sa dovtedy nič nevyrieši. Bohvie, či vôbec máš zaplatené aj odvody do ZP a SP....