roman šano
12.08.13,12:53
Zdravim, idem meniť v dome celú elektroinštaláciu ističe, prúd. chraniče a pod. Potreboval by som poradiť akú značku si mám vybrať. Na ističoch nechem šetriť radšej by som si kúpil niake do priemyslu. Zkratovú odolnosť 10 kA, béčkové a možno do garáže aj céčkové. Poprosil by som keby ste mi aj dali poradie ktorá značka vyrába najkvalitnejšie (najdlhšia výdrž apod.) ističe, chrániče a iné modul. prístroje

pozdávajú sa mi tieto značky:
-ABB
-Legrand
-Schneider-Electric
-Moeller (Eaton)
-OEZ

Za odpovede vopred ďakujem. :)
lapejko
12.08.13,18:29
profíci u nás zvyknú brať Eaton alebo Legrand ale niektoré špecialitky ako napr. prepäťovky, idú z iných značiek, ktoré sú skladom...
kremienok76
12.08.13,18:31
Jenodznačne Legrand sú najlepšie.
tienik
13.08.13,08:26
no neviem, urcite ma Legrand jeden z najlepsich marketingov, ale urcite nie najlepsie istice :-) - su uplne standardne, ako ostatne menovane.

Zo znamych znaciek je to relativne vyrovnane, velmi tazko k tomu priradit poradie - nie je mozne urcit jednozanacne lepsieho.
Ja osobne velmi nemusim Eaton, skor pouzivam Schrack. Ale oko hovorim, nie tam velkych rozdielov - hlavne nekupovat hypermarketove "znacky"
roman šano
13.08.13,08:38
Dobre ďakujem za odpovede aj som si myslel že to bude veľmi vyrovnané niečo vyberieme s elektrikárom
inergo
04.05.15,19:47
Odpovedám o pár rokov neskôr :-D ale možno pomôžem iným...

Píšem ako ten, ktorý sa pohybuje vo fachu, zároveň radšej dodám, že píšem podľa mojich skúseností, aby som niekoho nepopudil... Poradie podľa Romana:

ABB: produkty na vyššej úrovni. V rezidenčnom sektore sa používajú pomenej z troch dôvodov, 1) ceny o niečo vyššie ako ostatné značky, 2) zaspatý marketing (=dodacia lehota cca 2 týždne, keďže ich zvyčajne veľkoobchody nedržia), 3) pekne vyzerajúci rozvádzač musí byť celý od ABB a so všetkými komponentami od ABB, aby všetko do všetkého zapasovalo. Avšak vzhľadom na uvedené zaspali dobu aj niektorí elektrikári, majú to "staré" povedomie, pričom pred pár rokmi ABB ističe inovovalo a patria k tým lepším;

Legrand: nesúhlasím s kremienkom a pekne napísal TIENIK - dobrý marketing, osobne by som kvalitu zaradil medzi štandard štandardovitý;

Schneider-Electric: nepoužívam, preto neviem celkom. Sú tiež v pohode, tak isto treba použiť všetky komponenty od tejto značky, napr. s prepojovacími lištami s "óčkami" neuspejete;

Moeller (Eaton): dobrý štandard, rozšírené vo veľkoskladoch, univerzálnosť;

OEZ: nepoužívam, neviem, avšak počul som dobré referencie.



Istotne by som sem zaradil ešte dve značky:

SCHRACK - rakúska kvalita, logistika na vysokej úrovni, 90% bežných produktov skladom alebo do jedného dňa, menej bežné veci 2-3 dni. Vyššiu kvalitu odráža aj trochu vyššia cena.

DOEPKE - nemecká kvalita, tiež bez výhrad.



Nešiel by som do čínskych značiek, osobne som si jeden prúdový chránič testoval, každý tretí raz nezareagoval na uvedený vybavovací prúd, čo je z môjho pohľadu škandál (ide o život).
canbo
08.05.15,09:43
Najspoľahlivejšie z praxe SIEMENS , alebo najnovšia rada od Schneider-Electric - signalizujú nielen zapnuté vypnuté , ale aj po poruche oboje sú nás ťažko dostupné.
A čo sa týka výberu B-čkové ,C-čkové to nie je kvalitatívny ukazovateľ ,ale vyp. charakteristika ističa a ta je daná projektom , svojvoľná zmena charakteristiky je hazard z bezpečnosťou prevedeného elektro-rozvodu.
tannenkau
08.05.15,10:25
v podstate je jedno ako sa volá

hlavne aby dobre istil
fetya
09.05.15,17:47
Doepke-raz som montoval, slabe kontakty, niektore skrutky na stykacoch sa vobec nedali dotiahnut, vratil som vsetko-vraj to bola zla seria, pouzivam Eaton, zriedka Legrand, bez poruchy.