tibor1000
12.08.13,10:55
Už som si to naštudoval. Možem poprosiť o podrobnosti? Keď živnostník predajca,ktorý má tento bazár,dáva kupujúcemu bločik z ERP o nákupe-na tomto DPH nesmie uviesť,ale svoje udaje tam uvadza aj IČ DPH ano? treba tam uviesť aj nejaku poznamku ze oslobodene od DPH osobitna sadzba dane § 66 ..?? a do daň.priznania DPH kde uvadzam zaklad dane z obchodnikovej priražky? treba na Daňovy urad aj nahlasiť vopred že začíname predávať,resp. uplatňovať DPH podla § 66 ? dakujem vopred za pomoc
a_je_to
17.08.13,20:01
Na otázku ... áno ? je odpoveď Áno ! To si naštudoval, ale ostatné asi len slabo, až vôbec. Čo musí obsahovať Tvoja faktúra, resp. aj bloček ERP - Pozri aj § 74/1/n :
n) slovnú informáciu „úprava zdaňovania prirážky – použitý tovar“, „úprava zdaňovania prirážky – umelecké diela“ alebo „úprava zdaňovania prirážky – zberateľské predmety a starožitnosti“, a to v závislosti od tovaru, pri ktorom sa uplatní osobitná úprava podľa § 66.....
Pre priznávanie základu a dane pozri bod 19. Posledný odstavec v Poučení k vyplneniu priznania DPH – do riadku 03 sa uvedie iba suma prirážok a k nim sa do 04 dopočíta DPH
Zatiaľ som nezaznamenal, že by existovala povinnosť vopred hlásiť uplatnenie osobitného režimu, aj keď zákon uvádza, že ak sa zavedie, musí sa používať aspoň dva roky. Skús to zistiť u správcu dane, alebo mu to rovno písomne oznám oproti potvrdeniu prevzatia a považuj za vybavené. Ale za zavedenie sa podľa mňa považuje až prvý dokladovaný predaj s poznámkou - použitý tovar.