misop
15.03.06,16:20
Zdravim,
chcel by som sa poradit, co si mozem dat ako autor(programator) do nakladov. Som este student, takze vsetky moje prijmy su z autorskej zmluvy a zvazujem moznost namiesto pausalnych vydavkov pouzit vlastne.
Co by som mohol pouzit?
- faktury za osobny telefon?
- kilometre najazdene autom do prace?
- nakupeny hardware/software?
- ??

Dakujem za vsetky rady, kludne napiste vsetky mozne triky ako znizit dan ;)
misop
16.03.06,17:32
To mi naozaj nikto nevie poradit?
Kazda rada dobra..:)
Viem, ze je to mozno hlupa otazka, ale kazdy raz zacinal a ja si sam neviem poradit :mee:
Zita5
16.03.06,17:34
Zdravim,
chcel by som sa poradit, co si mozem dat ako autor(programator) do nakladov. Som este student, takze vsetky moje prijmy su z autorskej zmluvy a zvazujem moznost namiesto pausalnych vydavkov pouzit vlastne.
Co by som mohol pouzit?
- faktury za osobny telefon?
- kilometre najazdene autom do prace?
- nakupeny hardware/software?
- ??

Dakujem za vsetky rady, kludne napiste vsetky mozne triky ako znizit dan ;)


Kilometre do práce rozhodne nie .Ostatné áno až na SW podľa ceny do 30 000 do nákladov , nad 30 000 Sk v o výške ročných odpisov.
Hardwer záleží od toho aký , treba posúdiť do 50 000 náklad alebo v spojení s PC odpisovať .
misop
16.03.06,22:41
Kilometre do práce rozhodne nie.

A neda sa to brat akoze som vyuzival sukromne auto na pracovne cesty? Ako autor mam vlastne sidlo doma a do firmy kde pracujem som musel dochadzat, co ma stalo akesi vydavky.
Mozno je to blbost.. ale mozno nie :confused:
dr.kuko
16.03.06,23:57
Mohol by si si dat sukromne auto, ale najprv by si musel zaplatit dan z MV za to auto. A Zita5 to trochu poplietla so slovickami Hardware je do 30000 a Soft je do 50000. Vsetko co si tam das je na Tebe len si to musis spravne vediet obhajit. Ak si robil pre firmu, ktora ma sidlo niekde daleko tak by si si mohol robit cestaky (len treba zaplatit tu dan z MV)
misop
20.03.06,12:22
Dakujem zatial obom za nazory, ale zatial kazdy radi nieco ine a ja stale netusim ze co teda spravit a co by bolo pre mna najvyhodnejsie :(
Neviete niekto poradit nejakeho konzultanta alebo firmu, kde ale za tu konzultaciu nezaplatim viac ako na samotnych daniach? :)
STRELEC
20.03.06,12:41
Dakujem zatial obom za nazory, ale zatial kazdy radi nieco ine a ja stale netusim ze co teda spravit a co by bolo pre mna najvyhodnejsie :(
Neviete niekto poradit nejakeho konzultanta alebo firmu, kde ale za tu konzultaciu nezaplatim viac ako na samotnych daniach? :)
Nezdá sa mi, že by Ti každý radil niečo iné.
Možno by si mohol doplniť info o výške dane, ak by si použil 25% odpočet výdavkov z príjmov a snáď ešte či sa jednalo o celoročný príjem (živnosť), či len časť roka. Chceš vedieť o použití auta ako nákladovej položky, ale z položenej otázky nie je ani trochu zrejmé, či vôbec o tom (a navyše spätne, so zvýšenými výdajmi) je racionálne uvažovať.
misop
20.03.06,13:30
Nezdá sa mi, že by Ti každý radil niečo iné.
Možno by si mohol doplniť info o výške dane, ak by si použil 25% odpočet výdavkov z príjmov a snáď ešte či sa jednalo o celoročný príjem (živnosť), či len časť roka. Chceš vedieť o použití auta ako nákladovej položky, ale z položenej otázky nie je ani trochu zrejmé, či vôbec o tom (a navyše spätne, so zvýšenými výdajmi) je racionálne uvažovať.

Vyska nakladov pri pouziti 25% vydavkoch je takmer 80tis.
Autorska zmluva je ako jednorazova zakazka vyplacana priebezne pocas celeho roka. Zivnost nemam, som este student.
Co som sa radil na zaciatku roka s jednou uctovnickou mi radila, ze nemusim nic platit a kilometre najazdene sukromnym autom si mozem dat do nakladov. Na vypocet kilometrov vtedy pouzila nejaky vzorcek (6,2 + cena benzinu na 1 km) * pocet kilometrov. Ked som si to podla toho preratal vysli mi rocne naklady okolo 70tis. Plus ak si mozem dat do nakladov sukromny telefon, ktory som tiez vyuzival pri praci a polozky ako kancelarske potreby a podobne, tak sa mi to oplati viac ako 25% pausal.
Lenze teraz vobec netusim ako je to s tym autom a telefonom.
STRELEC
20.03.06,13:39
[quote=misop]Vyska nakladov pri pouziti 25% vydavkoch je takmer 80tis.
Autorska zmluva je ako jednorazova zakazka vyplacana priebezne pocas celeho roka. Zivnost nemam, som este student.
No - treba ísť na preukázané výdavky.
Co som sa radil na zaciatku roka s jednou uctovnickou mi radila, ze nemusim nic platit a kilometre najazdene sukromnym autom si mozem dat do nakladov. Na vypocet kilometrov vtedy pouzila nejaky vzorcek (6,2 + cena benzinu na 1 km) * pocet kilometrov. Ked som si to podla toho preratal vysli mi rocne naklady okolo 70tis.
Možno ste sa zle rozumeli, čo sa týka DMV (daň z motor. vozidiel). Asi by bolo rentabilné (aj so sankciou) vypísať daňové priznanie spätne.
Plus ak si mozem dat do nakladov sukromny telefon, ktory som tiez vyuzival pri praci (časť, napr. 50% a pod z hovorného)
a polozky ako kancelarske potreby a podobne (samozrejme - áno), tak sa mi to oplati viac ako 25% pausal.
Lenze teraz vobec netusim ako je to s tym autom a telefonom. ... a mobil ???
misop
20.03.06,14:57
Cize si mam spatne zaplatit DMV a potom si mozem vypocitat vydavky podla toho vzorca (6,2 + cena benzinu na 1 km) * pocet kilometrov?
K tomu si este asi musim spravit knihu jazd, vsak?

Tym sukromnym telefonom som myslel mobil, cize nejaku cast (tych 50%) si mozem dat tiez do nakladov? A ako si to mam zdokladovat? Asi potrebujem faktury ale ako zdokladujem, ze prave tych 50% som zahrnul v nakladoch? A ako si zvolit tie percenta? Ak som to spravne pochopil, tak si mozem zvolit cokolvek od 0 do 100 akurat musim potom pripadne vediet presvedcit danoveho kontrolora, ze to je realna percento :).
STRELEC
20.03.06,15:10
[quote=misop]Cize si mam spatne zaplatit DMV a potom si mozem vypocitat vydavky podla toho vzorca (6,2 + cena benzinu na 1 km) * pocet kilometrov?
K tomu si este asi musim spravit knihu jazd, vsak?
Kniha jázd je vlastne tá Tvoja nákladová položka.
Tym sukromnym telefonom som myslel mobil, cize nejaku cast (tych 50%) si mozem dat tiez do nakladov? A ako si to mam zdokladovat? Asi potrebujem faktury ale ako zdokladujem, ze prave tych 50% som zahrnul v nakladoch? A ako si zvolit tie percenta? Ak som to spravne pochopil, tak si mozem zvolit cokolvek od 0 do 100 akurat musim potom pripadne vediet presvedcit danoveho kontrolora, ze to je realna percento :). ´
Áno asi tak. Prísne vzato k použitiu telefónu (mobilu) a pod by mala teoreticky existovať nejaká evidencia. Akože - volal som tam a tam. Nik to ale nerobí a ani sa to väčšinou nepožaduje, keď to neprekročí rozumné % z celkovej spotreby. Ono je rozdiel, či si telefón (pôvodne som myslel na pevnú linku + mobil) uplatňuje murár na živnosť (slabý kontakt s okolím) alebo napr. v Tvojom prípade by som dal napr. 60-70%. Je logické, že komunikuješ viac. Výdavok musíš mať doložený faktúrami a ich úhradou, resp. potvrdenkami o kúpe kariet.
Nákladom by ďalej u Teba boli napr. - administratívna výpomoc, subdodávka (=spolupráca niekoho), poradenstvo (to ale ťažko - každý máme svoje problémy:) ).
STRELEC
20.03.06,15:12
Idem so psíkom na krátku vychádzku. Vlčiak potrebuje pohyb a ja tiež. Môžeš mi prípadne poslať SS. Odpoviem.
petka24
28.03.06,20:06
Hodím krátku otázočku? Treba o tomto všetkom aj účtovať.....o tých výdavkoch, keď si neuplatňujem paušál 25%. Nakoľko si myslím, že treba....ale opravte ma ak sa mýlim....tak potom ti vznikajú výdavky aj s účtovníčkou........