ferkis
12.08.13,16:03
Chcela by som sa opýtať, ako fungujú odvody a dane v prípade, ak osobe, ktorá pre mňa pracuje, ide celý zisk a ja z jej činnosti nemám ani euro? Ide o lektora, ktorému vyplácam celý poplatok študenta za výučbu. Za vaše cenné rady budem veľmi vďačná.
marjankaj
12.08.13,14:09
A prečo ho vlastne zamestnávaš?
marjankaj
12.08.13,16:51
Odvody fungujú tak, že ich musíš platiť. Zamestnanec má minimálne minimálnu mzdu, zrejme prekročíš príjmy 12násobok minimálnej mzdy, takže budeš platiť odvody minimálne cca185 € mesačne.

Na konci roku ti z takéhoto podnikania vznikne strata. Prečo to vlastne robíš?:eek:
ferkis
13.08.13,10:55
Ďakujem za odpoveď.
Robím to pre príbuznú, ktorá je normálne zamestnaná a popri práci robí kurzy. Tieto kurzy robí na moju firmu. Ja z tejto činnosti nepotrebujem byť zisková, ale na druhej strane nechcem na to ani doplácať. Napadá Vás nejaká možnosť, aká forma pracovného pomeru by bola v tomto prípade najvhodnejšia, aby som nedoplácala na ňu?
ferkis
13.08.13,11:05
Vlastne odvody za ňu ani platiť nemusím, nakoľko ona je inde zamestnaná?
marjankaj
13.08.13,11:06
Snaž sa mať zisk.
Buď zvýšiš svoje príjmy, alebo jej znížiš mzdu.
kn-alka
13.08.13,11:15
Odvody sa platia z jej hrubej mzdy, a VŽDY.... aj keby bola zamestnaná na 10 miestach. Nech si ona otvorí živnosť na svoje meno, bude si platiť na seba odvody v minimálnej výške - 1. rok len do ZP podľa predpokl.príjmu a neskôr aj do SP
marjankaj
13.08.13,11:16
Ak si otvorí živnosť sama, tak to potom nemusí robiť cez neho:eek:
Dav
13.08.13,11:22
Uzavrieť takú pracovnú zmluvu, dohodu o PČ, VP, aby bola odmena - celý poplatok študenta - rozpočítaná na mzdu, daň a odvody. Úhrada od žiaka = cena práce =mzda+daň+odvody. Alebo nech si to robí príbuzná "vo vlastnom mene, na vlastný účet...", teda zriadi si živnosť.
kn-alka
13.08.13,18:21
však práve preto to tu navrhujem..... nemusí robiť cez neho a bude mať pokoj :D
ferkis
14.08.13,12:08
Ďakujem vám veľmi pekne za vaše cenné rady :)