striebro1
15.03.06,15:26
Dobrý deň,
mám konateľa v sro cudzinca a od 1.3. mu vyplácam odmenu za výkon funkcie. Je potrebné ho prihlasovať do zdravotnej, sociálnej...a platiť odvody? On je zamestnaný vo svojej krajine, ma pracovný pomer,platí odvody do poisťovní...Je mojou povinnosťou ho prihlásiť a platiť aj na slovensku odvody?? Ja by som mu len zrazila daň z príjmu a poslala mu odmenu očistenú o daň a odvody nie. Poradí mi niekto???
Viem, že sa to tu rozoberalo ale stále neviem ako to má byť v roku 2006.
Ďakujem....))))
Jana Motyčková
15.03.06,15:22
Problematika cudzincov pracujúcich vo vlastnej krajine aj u nás je dosť rozsiahla, pretože závisí od toho, z ktorej krajiny cudzinec pochádza.
V princípe, ak je z krajiny EÚ, mal by si doma na obdobnej inštitúcii ako je Sociálna poisťovňa vyžiadať formulár, kde mu určia, právne predpisy ktorej krajiny (ohľadne sociálneho zabezpečenia) pre neho platia, ak mu určia jeho domácu krajinu, naše predpisy sa na neho nevzťahujú.
Pre cudzincov mimo EÚ platia naše predpisy a mal by sa prihlásiť do ZP. Konateľ sa do SP neprihlasuje.
Podrobnejšie, ale stále všeobecné pravidlá sú popísané v tomto blogu :
http://www.porada.sk/showthread.php?t=15462
Konkrétny prípad vždy závisí od krajiny z ktorej pochádza a od druhu činností, ktoré vykonáva a kde ich vykonáva.
striebro1
16.03.06,04:40
[quote=somij]Problematika cudzincov pracujúcich vo vlastnej krajine aj u nás je dosť rozsiahla, pretože závisí od toho, z ktorej krajiny cudzinec pochádza.
On nema pracovny pomer uzatvoreny, len zmluvu na vykon funkcie konatela spolocnosti a vlastne sa na slovensku ani nenachadza. Je zamestnany na pracovny pomer vo svojej krajine, v CR, plati odvody a na slovensku mu chcem len zdanovat jeho prijem 19% a posielat mu odmenu ocistenu o dan z prijmu. Len neviem, ci ho mam prihlasit aj na zdravotnu poistovnu, kedze on je predsa zdravotne poisteny vo svojej krajine, kde ma hlavny pracovny pomer.
Jana Motyčková
16.03.06,06:57
Čech zamestnaný v ČR, ktorý je zároveň konateľom na Slovensku nemusí byť prihlásený na ZP na Slovensku, vyplýva to z §3 ods.2 a 3 zákona o zdravotnom poistení. Ale minulý rok to takto neplatilo, od 1.1.2005 musel byť aj zahraničný konateľ prihlásený do ZP na Slovensku, ak si nevybavil ten formulár na SP.
striebro1
16.03.06,15:02
takze jedine, co mam povinnosť je zraziť mu 19% daň z príjmu, a poslať mu na účet čistú odmenu, však???
misurka
31.03.06,08:27
Ak som konateľovi - belgičanovi, kt. tu nemá trvalý pobyt vyplácala v priebehu roka 2005 odmenu z titulu konateľstva, z kt. som zrážala 19%-né preddavky na daň, stačí keď mu vystavím potvrdenie o vyplatených príjmoch a on si v Belgicku prizná celosvetové príjmy, alebo má tento belgičan nejakú povinnosť aj voči slovenskému daňovému úradu???
striebro1
07.12.06,14:45
ked odvadzam dan za zahranicneho konatela na slovensku, musim mu vystavit nejake potvrdenie o dani zrazenej a odvedenej? alebo danovy urad vydava nejake potvrdenie, ze prijmy zo slovenska boli uz zdanene?
striebro1
22.01.07,10:20
ked odvadzam dan za zahranicneho konatela na slovensku, musim mu vystavit nejake potvrdenie o dani zrazenej a odvedenej? alebo danovy urad vydava nejake potvrdenie, ze prijmy zo slovenska boli uz zdanene? za cely rok 2006??
lucia13
19.03.07,14:20
dobrý den,

chcela by som sa opytat ako je to s poistenim a daniami konatela slovenskej sro, ktory je občanom ČR a ma tam platene odvody do zdravotnej aj socialnej poistovne. Staci ked mu tu odmenu na zaklade mandatnej zmluvy alebo zmluvy o vykone funkcie budem zdanovat a nemusim ho nahlasovat do ziadnej z poistovni? A potom mu na konci roka ako urobim zuctovanie dane, dam mu len potvrdenie?

Verim, ze mi niekto odpovie v dohladnej dobe, lebo je to pre mna velmi dolezite.

Dakujem velmi pekne

Lucia
zienka
09.08.07,07:23
Zdravim vsetkych.
Mozem sa aj ja zapojit? Mame zahranicneho konatela (Taliansko) a zaroven spolocnika (nie je zamestnancom). Nie je uzatvorena ziadna zmluva o konatelstve ani mandatna zmluva. Konatel chce vyplatit odmenu. Z nerozdeleneho zisku to nejde, nakolko boli v strate. Aká je moznost, zvolat valne zhromazdenie, kde sa rozhodne o odmene? Potom bude z tejto sumy platit odvody do ZP a dan? Musim ho aj prihlasit do ZP?
Prosim poradte ako sa dostat z tohto problemu.
Dakujem pekne.
JAJA11
10.12.07,14:06
Sme slovenská s.r.o. Chceme vyplatiť čechovi odmenu za poskytnutú zmluvu. Bude to na základe mandátnej zmluvy. Odvody neplatíme, ale nie som si istá, či máme odviesť daň a kde ju zaradiť. Je to zrážková daň, alebo daň zo závislej činnosti?
Dopĺňam - práca a poradenstvo bolo vykonané v Čechách, my sme za tým človekom vycestovali. To znamená, podľa mňa, že si to musí zdaniť sám a v Čechách. Alebo sa mýlim?
Uľa
15.02.08,07:51
Slovenská s.r.o., konateľ a spoločník je občan ČR. Dostáva mesačne odmenu z dohody o pracovnej činnosti, pretože vykonáva ešte nejaké činnosti, ktoré nesúvisia s jeho funkciou. Ako je to v jeho prípade s nezdaniteľnou čiastkou?
A ešte sa chcem spýtať ako tobude u neho s DP, vystavím mu iba potvrdenie a on si podáva DP v ČR alebo nejako inak.
Vopred ďakujem za odpovede.
KvetkaK
25.11.08,09:04
Čech zamestnaný v ČR, ktorý je zároveň konateľom na Slovensku nemusí byť prihlásený na ZP na Slovensku, vyplýva to z §3 ods.2 a 3 zákona o zdravotnom poistení. Ale minulý rok to takto neplatilo, od 1.1.2005 musel byť aj zahraničný konateľ prihlásený do ZP na Slovensku, ak si nevybavil ten formulár na SP.
Ahojte poraďáci, našla som tu veľa informácií o vyplatení odmeny za výkon funkcie cudzincovi, ale predsa sa chcem uistiť, či stále platí to čo je napísané v cit.príspevku. Čiže keď teraz vyplatíme občanovi ČR odmenu za výkon funkcie v a.s., ktorý je zamestnaný v ČR, tak iba odvediem 19% daň a žiadne iné odvody?
Ďakujem veľmi pekne za každú odpoveď.
Jana Motyčková
25.11.08,09:26
Platí to rovnako.
KvetkaK
25.11.08,09:28
Platí to rovnako.
Ďakujem veľmi pekne za rýchlu odpoveď. ;)
KvetkaK
16.12.08,16:58
Platí to rovnako.
Písala som ohľadom zahraničného konateľa na zdravotnú poisťovňu a prikladám od nich odpoveď. Podľa nich sa teda musí zamestnávateľ prihlásiť ako platiteľ v krajine, kde si konateľ odvádza poistné a tam uhradiť zdravotné poistné z odmeny.

Odpoveď:
Dobrý deň,

podľa Zákona č. 580/2004 Z. z. o zdravotnom poistení v znení
neskorších predpisov § 11 ods. (3) písm. h) zamestnanec na účely
tohto zákona je člen štatutárneho orgánu, člen správnej rady, člen
dozornej rady, člen kontrolnej komisie a člen iného samosprávneho
orgánu právnickej osoby, ak za výkon funkcie dostáva odmenu
považovanú za príjem zo závislej činnosti.

Z uvedeného vyplýva, že pokiaľ takáto osoba dostáva za výkon tejto
funkcie odmenu, v danom období sa považuje za zamestnanca a teda
keďže je zároveň zamestnancom v ČR, na toto obdobie je potrebné určiť
si ťažisko záujmov.

Bližšie informácie ohľadne ťažiska záujmov Vám prikladáme v prílohe
e-mailu.
Pokiaľ by si takáto osoba určila ťažisko záujmov v ČR, tak
zamestnávateľ zo Slovenska by sa mal prihlásiť do zahraničnej
zdravotnej poisťovne a odvody bude odvádzať do ČR podľa ich
legislatívy. Ak by si však zvolil ťažisko záujmov na Slovensku, tak
zahraničný zamestnávateľ je povinný sa prihlásiť ako platiteľ v SR na
pobočke VšZP v Bratislave a odvádzať tu poistné podľa legislatívy
SR.

V prípade ďalších otázok nás môžete kontaktovať telefonicky na tel.č.
0850 003 003 počas pracovných dní od 8.00 do 18.00 hod.

S pozdravom

Call centrum VŠZP
Jana Motyčková
17.12.08,07:35
Keďže má výkon činnosti v 2 štátoch EÚ potrebuje si vybaviť formulár E101 na SP (občan ČR v Čechách, v českej SP)- viď príspevok 2 v tejto téme, v tom formulári mu SP urči "ťažisko záujmov", v tomto prípade v ČR. Ak dobre viem, podľa českej legislatívy sa z odmien za výkon funkcie v a.s. zdravotné poistenie neplatí, takže ZP do Čiech odvádzať nebudete. Ak sa teda nič nezmenilo - českú legislatívu detailne nesledujem. Iná situácia by bola, keby bol aj tu zamestnaný, potom by ste museli odvádzať ZP aj SP do Čiech podľa českej legislatívy.
KvetkaK
18.12.08,13:14
Keďže má výkon činnosti v 2 štátoch EÚ potrebuje si vybaviť formulár E101 na SP (občan ČR v Čechách, v českej SP)- viď príspevok 2 v tejto téme, v tom formulári mu SP urči "ťažisko záujmov", v tomto prípade v ČR. Ak dobre viem, podľa českej legislatívy sa z odmien za výkon funkcie v a.s. zdravotné poistenie neplatí, takže ZP do Čiech odvádzať nebudete. Ak sa teda nič nezmenilo - českú legislatívu detailne nesledujem. Iná situácia by bola, keby bol aj tu zamestnaný, potom by ste museli odvádzať ZP aj SP do Čiech podľa českej legislatívy.
A ešte sa opýtam, ten formulár E101 musím mať vo svojej evidencii vo firme kde mu budú vyplácané odmeny či je dôležité aby ho mal on?
Jana Motyčková
19.12.08,07:59
Dá to zamestnávateľovi.
Polly404
13.01.09,20:27
Konateľ musí mať stanovenú konkrétnu výšku odmeny za výkon funkcie konateľa v zmluve alebo si môže brať odmenu podľa potreby?
A môžu sa účtovať odmeny konateľa za výkon funcie nasledovne?
predpis odmeny brutto 523/379
predpis dane z príjmu 379/342
výber odmeny netto v hot. 379/211
úhrada dane z BÚ 342/221
Polly404
14.01.09,12:02
A môžem urobiť predpis odmeny v decembri a v skutočnosti si ju konateľ vyberie v januári nasledujúceho roku (podobne ako mzda)?
Polly404
14.01.09,12:33
Robí sa k tomu aj "výplatná páska"? prosím, poraďte niekto.
mysimis
14.01.09,12:42
Aj odmena konateľa musí byť podložená výplatnou páskou.
Polly404
14.01.09,13:23
Ale keď urobím výplatnú pásku, tak sa mi tvorí aj sociálny fond a ten sa z odmien nemá tvoriť. A čo dať na výplatnú pásku - aký pracovný pomer? Dohoda?
j.u.l.i.a
12.08.09,08:02
A ako je to s ročným zúčtovaním dane kórejského konateľa pôsobiaceho na Slovensku, ktorému je vyplácaná mesačná odmena za výkon funkcie? Popritom v Kórey poberá riadny plat.
1)Je možnosť vykonania RZD iba z príjmov v SR?
Alebo druhá možnosť: Môže si v SR zdaniť celosvetové príjmy?
Alebo všetky príjmy musí priznať v Kórey a tam aj celosvetovo zdaniť?
Vopred veľmi pekne ďakujem za odpoveď.
j.u.l.i.a
12.08.09,08:11
zabudla som dodať, že konateľ sa celý rok zdržiava na Slovensku a má tu prechodný pobyt.
majoneza
12.08.09,20:09
Alebo všetky príjmy musí priznať v Kórey a tam aj celosvetovo zdaniť?


Zavisi od korejskej legislativy. Vacsina krajin vo svete nezdanuje celosvetove prijmy ich obcanov, ktori sa zdrzivaju v zahranicii, ale su vynimky (napr. USA). Nie je ziadna medzinarodne pravidlo o tom. Konatel musi si sam zistit ako to funguje tam.
TommyZEE
03.03.11,12:18
Dobry den,
mam podobny problem, som Slovak, zijuci dlhodobo v Spanielsku, kde mam rezidenciu, pracujem, platim dane aj ked mam stale trvaly pobyt na Slovensku. Rozmyslam o zalozeni s.r.o. na Slovensku, v ktorej by som bol spolocnikom, nie zamestancom. V SR nerobim danove priznanie. Takze ak by mi mohol niekto poradit, aky to bude mat pre mna danovy postih v Spanielsku, na Slovensku samozrejme buedm platit odvody ako s.r.o. Bol som sa pytat tu na danovom urade a nevedeli mi poradit...takze neviem, vopred dakujem.
sesi
31.05.11,18:25
Mám tiež otázočku. Budem mať zamestaného konateľa v slovenskej s. r. o. ktorý je Čech a platí si odvody v Čechách, teraz mu budem vyplácať odmenu za prácu konateľa, už som z porady zistila, že sa musím prihlásiť ako zamestnávateľ v Čechách a platiť odvody za neho do Čiech. Len mi akosi nie je jasné ako mu budem zdaňovať mzdu. Povedzme, že jeho hrubú mzdu v eurách prepočítam na české koruny a vypočítam české odvody, keďže platiť predavky na daň budem na Slovensku a riadiť sa slovenskými právnymi predpismi tak ako budem postupovať?? Z hrubého príjmu prepočítaného na Eurá odpočítam zdravotné a sociálne poistenie podľa českých predpisov a potom dostanem základ dane a vypočítam daň 19 %??
Slim
19.09.11,07:56
Nie je mi jasné prečo odvody do Čiech???
Jana Motyčková
19.09.11,08:24
Lebo sme v EÚ a tu platí pravidlo, že ak niekto má zárobkové činnosti vo viacerých štátoch EÚ, poistné by mal zo všetkých činností platiť len do jedného štátu. Z tohoto pravidla je množstvo výnimiek (sme v EÚ). Každá takáto osoba by si mala vybaviť na SP formulár E101, kde mu určia príslušnosť k právnym predpisom a podla tohoto zamestnávateľ postupuje.
Slim
21.09.11,06:41
a čo zahraničný spoločník, ktorý dostane jednorazovú odmenu na základe rozhodnutia ostatných spoločníkov?
Doteraz sa to iba zdaňovalo /na Slovensku/ a vraj to tak aj zostalo, ale nikto sa nevie presne vyjadriť.
Jana Motyčková
21.09.11,07:38
Ak to nie je zo zisku, mal by si vybaviť E101.
Slim
24.09.11,09:06
Prečo E 101? Nie je na Slovensko vyslaný. Pracuje v Čechách a na Slovensko nestrčil ani nohu, ale spoločníci sa rozhodli dať mu ako ďalšiemu spoločníkovi odmenu/jednorazovú/.
Jana Motyčková
24.09.11,17:27
E101 neplatí len pre vyslanie, ale ak má výkon zárobkovej činnosti v dvoch štátoch EÚ. A konateľ z odmenou je zárobková činnosť.
zk24
24.09.11,18:07
Súhlasím s p.Motyčkovou. Odvody sa platia vzdy len do jednej krajiny. Mame zahranicnych zamestnancov a odvadzame odvody z ich prijmov do rakuska podla platnej rakuskej legislativy.

Ja by som sa vsak chcela spytat - zahranicny spolocnik/konatel je vo svojej rodnej krajine (Rakusko) poisteny - dobrovolne. Zo slovenskeho konatelstva nepobera odmeny, ani nie je u zamestnany, takze odvody zo Slovenska sme doteraz neriesili. po novom sa vsak budu platit odvody aj z dividend do zdravotnej poistovne.

Vyplyva mi z toho, ze ked mi donesie tento koantel z rakuska E101 (A1 vydavaju v AT) formular, tak sa riadim automaticky rakuskou legislativou. A kedze z dividend sa u nich neplatia odvody, tak mi vychadza ze tento slovensky konatel ziadne odvody z dividend platit nebude.

Aky je na to Vas nazor? V zdravotnych poistovniach (VsZP a Dovera) sa k tomu nevedia vyjadrit, nevedia mi k tomu dat stanovisko.

Uvazujem, ze odvody z dividend sa platia na zaklade podaneho RZZP, tkore bude robit zdravotna positovna. Kedze dividendy nepdliehaju dani z prijmov, tento nas konatel ani nepodava ziadne danove priznanie FO na slovensku. Zdravotna poistovna nema ani ako zistit ze doslo k vyplateniu nejakych dividend, a hlavne ked aj, tak tkora ZP? Ktora si ho vezme na starosti ked neni nikde prihlaseny na slovensku?

Uvazujem spravne, ked uvazujem, ze ak v domacej krajine konatela nie je povinnost platenia odvodov z dividend, tak sa to tychto zahranicnych konatelov netyka?

Dakujem za Vase nazory.
Jana Motyčková
24.09.11,18:20
Ak cudzinec nie je na Slovensku zdravotne poistený, neplatí zdrvotné poistenie na Slovensku ani z dividend. Zároveň platí, že príjem z dividend nie je dôvodom na poistenie sa v zdravotnej poisťovni v SR.
zk24
24.09.11,18:27
Ak cudzinec nie je na Slovensku zdravotne poistený, neplatí zdrvotné poistenie na Slovensku ani z dividend. Zároveň platí, že príjem z dividend nie je dôvodom na poistenie sa v zdravotnej poisťovni v SR.

Veľmi krásne dakujem za reakciu. Toto iste som riesila aj ked sa u nas uzakonilo na par mesiacov povinne ZP z prenajmu nehnutelnosti. Vtedy v ZP s istotou potvrdili moje tvrdenie ze zahranicnych obcanov vlastniacich slovensku nehnutelnost nemusim poistovat v ziadnej poistovni. Pri dividendach mi nikde nevedeli povedat, a nechceli sa k tomu vyjadrit. Ze nech zavolam v marci 2013 :D No, ale vtedy by mi to uz bolo neskoro.

Dakujem za potvrdenie mojich uvah.
Slim
18.12.11,15:20
Iba sa chcem uistiť, lebo už mám z tých všetkých odvodov guláš......:-)
Zahraničný spoločník v slovenskej firme/má v nej podiel/. V roku 2011 sa mu vyplatia podiely zo zisku za rok 2010.
Neplatí odvody ani daň. Je tak?
Mila123
18.12.11,15:39
áno, je to tak, nakoniec nikto neplatí za rok 2010 (podiely na zisku ) s účasťou na ZI.....
zmena bola v ZP ale až od roku 2011, t.j.. podiely na zisku s účasťou na ZI, ale až vyplatené za rok 2011....
iné je ak by to boli takí, kt. nemajú účasť na ZI.....