andremari
13.08.13,10:11
Zdravím všetkých poraďákov, neviem si rady s tým, či v mojom prípade som povinný platiť daň z príjmu z predaja nehnuteľnosti alebo nie:
V roku 2004 som na základe zmluvy o výstavbe domu nadobudol do vlastníctva byt, táto zmluva bola na katastri zavkladovaná v novembri 2004 a na LV bol byt zapísaný ako rozostavaný byt. Tiež v roku 2004 som na základe kúpnej zmluvy nadobudol ideálny podiel na pozemku prislúchajúcemu kúpenému bytu - táto zmluva bola v KN zavkladovaná v júni 2004. Kolaudácia bytového domu ,v ktorom sa môj byt nachádza, prebehla až v decembri 2012 a kolaudačné rozhodnutie a rozhodnutie o pridelení súpisného a orientačného čísla z januára 2013 boli zapísané v KN záznamom až v máji 2013.
V zmysle zmluvy o výstavbe domu som v súlade s § 21 zákona č. 182/1993 vlastníkom bytu od roku 2004 (kedy som aj uhradil jeho kúpnu cenu), aj keď zápisom jeho kolaudácie a rozhodnutia o pridelení súpis. a orientač. čísla bytového domu v KN sa z "rozostavaného bytu" stal "byt" až v roku 2013. Ako tituly nadobudnutia sú na LV uvedené obe spomenuté zmluvy aj obe rozhodnutia.
Ak chcem byt predať, som povinný platiť daň z príjmu alebo sa na môj prípad vzťahuje oslobodenie od dane z príjmu, pretože byt vlastním už dlhšie ako 5 rokov?
petereak
15.08.13,06:58
ak je možné považovať rozostavaný byt za nehnuteľnosť (pre účely ZoDP) - napríklad na základe legálnej definície v § 3 (2) a) podľa ktorej aj časť bytu/nebytového priestoru je nehntueľnosťou, potom by predaj mohol byť oslobodený podľa § 9 ; inak ale odporúčam obrátiť sa na správcu dane, lebo je možné že k tomu majú nejaké metod.usmernenie
PBEA
21.01.15,06:33
ahojte môže mi niekto poradiť, predala som byt, v roku 2013 som nadobudla jeho vlastníctvo odkúpením, ale môj trvalý pobyt tam je už 33 rokov, musím platiť daň z príjmu a ZP??? Ďakujem moc za odpoveď, pretože sa neviem dopátrať či platí na mňa výnimka, spred roku 2011, kedy sa pozeralo na trvalý pobyt.