zlatica.turisova
13.08.13,17:52
Dobrý deň!
Chcela by som sa opýtať,ako by som mala postupovať pri zriadení HDS na rodinnom dome- zdedili sme ho a museli sme robiť novú elektroinštaláciu. Dom je napájaný zo stĺpa na streche, ktorý je priamo napojený na drôty elektrického vedenia z ulice.Odtiaľ potom ide kábel do domu do rozvádzača s hodinami . Neviem káble zapojiť dotohto rozvádzača, pretože na dome nie je HDS , kde by sa dal vypnúť prúd. Vopred ďakujem za radu a následne možno aj pomoc.
Turisová
canbo
13.08.13,17:29
Dodržaním noriem a pripojovacích podmienok rozvodných závodov nieje možne zriadenie prípojkovej skrine (HDS) na dome a hlavne s využitím starého rozvodu a ponechaním elektromeru vo vnútri domu.
Pripojenie rekonštruovaného rozvodu bez posúdenia stavu prípojky je hazard hlavne z požiarnej bezpečnosti, ochrany zdravia a nových spotrebičov.
Počítam ,že sa nájde nejaký hazardér ,čo to pripojí, čo neupozorní na nebezpečenstvo , ale zľahčí -"cela ulica ma to tak isto".
Do roku cca1970 sa zriaďovali prípojky a poistky mali v izolátoroch na stĺpe , hlavne po rekonštrukcii vedenia sa pripájali bez istenia. Teraz to často vyzerá takto : Odbočenie z o stĺpa na nástrešník AlFe 10mm2 odtiaľ cu 6mm2 s jutovým opletom v plechovej trúbke vystlanej TER papierom do drevenej skrine s elektromerom na hlavný vypínač ťahom zopni 16A cez elektromer na " opravované" ( licnované ) poistky . Nulovy mostík - stočené zaizolované platnenou páskou droty roznych farieb pod doskou.
Pripojenie dnešného rozvodu na takúto prípojku často odpáli spoj na nástrešníku, alebo hlavného vypínaču, ale k radikalnej oprave sa pristupuje až po odpálení nuláka , po poškodení elektrospotrebičov.
zlatica.turisova
16.08.13,17:45
Je mi jasné, že el. vedenie v dome je staré- preto sme to začali robiť. Ale v tvojom vyjadrení nie celkom rozumiem, čo mám robiť. Aké kroky by mali nasledovať. Na koho sa obrátiť.Je to nákladné- koľko by ma to stálo, keby som dala aj elektromer do inej skrinky ako je- je drevená.
canbo
22.08.13,11:58
Postup je zjednodušene asi takto:
žiadosť na distribučnú spoločnosť (východ , západ , stred) o rekonštrukciu prípojky NN, zriadenie poistkovej skrine , "podla vašich predstáv".

Oni vydajú záväzné stanovisko k rekonštrukcii prípojky, podľa teraz platných zákonov,noriem a ich pripojovacích podmienok.

Záväzné stanovisko je podklad pre projektanta.

Projekt je pre zhotoviteľa prípojky.
Po(zrekonštruovaní starej) zhotovení novej prípojky,
žiadosť o preložení elektromera a pripojenie novej prípojky.
zlatica.turisova
22.08.13,18:45
Bože, to je ale zdlhavé, ale musím sa na to dať, aby to už bolo v poriadku
Ďakujem za radu a aj pomoc.
buchač
22.08.13,18:57
canbo , ešte zjednodušenejšie povedané :

Ruky preč od pripojenia svojpomocne ...

Nevraviac o tom , že elektrikári by to mohli brať aj ako čierne pripojenie ...