jozko1
15.03.06,17:53
Milé "babulienky"! Potvrďte mi prosím, či mám správny názor, že uplatnenie nároku na nezdaniteľnú časť na manželku /chcem si uplatniť iba časť medzi jej ročným zárobkom napr. 45 tis. Sk a sumou 87 936 Sk/ nemusím dokladovať žiadným dokladom od jej zamestnávateľa. Na našom DÚ vraj požadujú nejaký doklad /potvrdenie o zdan. mzde - čo je nezmysel/.
ruženka
15.03.06,16:58
Ale samozrejme,že musíš dokladovať a to potvrdením o zúčtovaných a vyplatených príjmoch fyzickej osoby zo závislej činnosti a o zrazených preddavkoch na daň z týchto príjmova o priznanom a vyplatenom daňovom bonuse na vyživované deti. Nezabudni ešte aj to,že ak ste ty a tvoja manželka boli na PN aj to sa započítava.
Tweety
15.03.06,17:01
Milé "babulienky"! Potvrďte mi prosím, či mám správny názor, že uplatnenie nároku na nezdaniteľnú časť na manželku /chcem si uplatniť iba časť medzi jej ročným zárobkom napr. 45 tis. Sk a sumou 87 936 Sk/ nemusím dokladovať žiadným dokladom od jej zamestnávateľa. Na našom DÚ vraj požadujú nejaký doklad /potvrdenie o zdan. mzde - čo je nezmysel/.
Ak RZD robil zamestnávateľ, uvedieš do žiadosti sumu, ktorú si uplatňuješ a finito.Žiadne potvrdenie netreba. Takto je aj pri podávaní DP. :cool:
mysimis
15.03.06,17:01
A ak bola Tvoja manželka dobrovoľne nezamestnaná, musí dať k DP čestné prehlásenie o tom, že v čase keď bola dobrovoľne nezamestnaná nemala žiadne príjmy.
jozko1
15.03.06,17:09
odkiaľ beriete informáciu, že má byť k tomu ten doklad? Som presvedčený, že my odpovedala správne Tweety!
Johanka
15.03.06,17:13
A ak bola Tvoja manželka dobrovoľne nezamestnaná, musí dať k DP čestné prehlásenie o tom, že v čase keď bola dobrovoľne nezamestnaná nemala žiadne príjmy.
Žiadne čestné prehlásenia sa nedávajú! Daňovník v priznaní vyhlasuje, že všetky uvedené údaje sú správne a úplné.
jozko1
15.03.06,17:14
Ďakujem za Vašu odpoveď. Som potešený! Ja totiž každej takej takzvanej poradkyni pri vyplňovaní DP, hovorím, že musia vedieeť čo vlastne odomňa chcú. Iné potvrdenie im môžem dať, ale nechcem a na potvrdenie ozdanit. mzde nemajú právo. Veď ja som jej urobil/manželke - nie vlastnej(som poraďák)/ na základe jej žiadosti ročné zúčtovanie dane.
evina
15.03.06,17:19
Každá FO, ktorá podáva DP je zodpovedná sama za priznanie všetkých svojich príjmov, výdavkov , odpočitateľných položiek a pod. ,Každého jedného daňovníka môže kontrolovať DÚ a vtedy doloží všetky potrebné doklady. /neprikladáme predsa ani účtovníctvo k DP./
V zákone o DzP v §§36 a 37 je predpísané zdokladovanie DB a NČ na manžela/manželku a živ. poistenie pre zamestnancov, teda pre tých , ktorým robí ročné zúčtovanie zamestnávateľ a logicky DÚ nemôže skontrolovať každého zamestnanca, preto to zamestnanci dokladujú práve zamestnávateľovi, ktorý za nich vypracováva ročné zúčtovanie dane a je za to zúčtovanie i zodpovedný.

Doklady, ktoré je nutné priložiť k DP sú priamo uvedené v DP a ide o Potvrdenia od zamestnávateľov..... /ale tej FO, ktorá predkladá DP, teda, že má aj príjmy podľa 5/ ; rodný list, resp. potvrdenie o návšteve školy, resp. potvrdenie ÚPSV aR o poberaní rodinných prídavkov potrebných k uznaniu DB.
Žiadne iné potvrdenia /pri uplatňovaní nezdaniteľných častí/ sa nevyžadujú. Už vôbec nie je potrebné žiadne čestné prehlásenie nezamestnaných o tom, že nepoberali žiadne príjmy-opakujem, lebo za priznanie všetkých príjmov je FO zodpovedná sama.

DÚ má právo požadovať doklady, ktorými si chce overiť dané skutočnosti- potom nemáme inú možnosť ako takéto doklady predložiť.
Nebuďme však iniciatívni v predkladaní dokladov, ktoré od nás nikto nežiada.
dogicka
15.03.06,17:28
Niekedy je lepšie ten doklad priložiť, ja som mala také prípady, na jednom DÚ chceli jedno potvrdenie, na druhom iné, pre klienta som potom vyzerala ako hlupák (veď tá nevie čo robí) a tak aby som nevyzerala ako hlupák, zvykla som si dávať k DP doklady, ktoré už odo mňa niekedy chceli a odvtedy mám konečne pokoj. K takým dokladom, ktoré odo mňa chceli, patrí aj potvrdenie o vlastnom príjme manželky/manžela, pri uplatňovaní nezdaniteľnej čiastky.
dadika
15.03.06,17:34
súhlasím s Dogickou, dnes som zaniesla DP FO-A a dotyčný musel zdokladovať okrem potvrdení od zamestnávateľov aj to, že bol na úrade práce-čestným prehlásením, že bol v danom období nezamestnaný a nemal žiaden príjem.
dogicka
15.03.06,17:36
súhlasím s Dogickou, dnes som zaniesla DP FO-A a dotyčný musel zdokladovať okrem potvrdení od zamestnávateľov aj to, že bol na úrade práce-čestným prehlásením, že bol v danom období nezamestnaný a nemal žiaden príjem.

No to je ďalší druh potvrdenie, ktoré u nás DÚ vyžaduje - potvrdenie o evidencii na úrade práce.
evina
15.03.06,17:43
Nemierom na nikoho osobne, ale ja som veľkým nepriateľom byrokracie a takýmto spôsobom ju priamo podporujeme. Písala som, že DÚ má právo vyžiadať niektoré doklady, aj keď ja nemám problém sa ani tam pýtať na základe čoho?...

Priloženie takýchto potvrdení a rôznych čestných prehlásení nie je povinné. Je na každom z nás ako sa s tým vyrovnáme, či budeme podporovať narastanie "Potvrdenia o potvrdení". Už som to tu niekoľkokrát spomenula - ja posielam všetky tieto dokumenty na DÚ aj SP a ZP poštou a nikdy nikto po mne nechcel žiadne potvrdenia navyše, lebo by ich musel chcieť písomne, a to je už problém....
Klientovi musím vedieť doložiť, čo žiada zákon a čo žiada pracovnička DÚ z vlastnej iniciatívy...
jozko1
15.03.06,17:51
V pôvodnom zadaní išlo hlavne o to, /AKÝ/ doklad vlastne chcú. Ja som len chcel dodať a pritvrdiť, že potvrdenie o zdaniteľnej mzde v žiadnom prípade NIE.
Johanka
15.03.06,17:52
mimotemy V inej téme sa písalo, čo sa týka nášho finančného ohodnotenia - nepodceňujme sa ! Ja to rozšírim na styk s pracovníkmi daňových úradov - nepodceňujme sa ! Ak mám v niečom vedomosti, vysypem im to aj s paragrafmi. Netreba im bezhlavo prikyvovať .
Podobne ako Evine sa mi osvedčilo podávanie všetkého poštou. Aspoň sa mi nebúri žlč....
evina
15.03.06,17:55
V pôvodnom zadaní išlo hlavne o to, /AKÝ/ doklad vlastne chcú. Ja som len chcel dodať a pritvrdiť, že potvrdenie o zdaniteľnej mzde v žiadnom prípade NIE.

Na NČ na manželku nemajú chcieť priložiť žiadny doklad, nevyplýva to ani zo zákona ani z požadovaných potvrdení priamo v DP.
jozko1
15.03.06,17:57
Nemierom na nikoho osobne, ale ja som veľkým nepriateľom byrokracie a takýmto spôsobom ju priamo podporujeme. Písala som, že DÚ má právo vyžiadať niektoré doklady, aj keď ja nemám problém sa ani tam pýtať na základe čoho?...

Priloženie takýchto potvrdení a rôznych čestných prehlásení nie je povinné. Je na každom z nás ako sa s tým vyrovnáme, či budeme podporovať narastanie "Potvrdenia o potvrdení". Už som to tu niekoľkokrát spomenula - ja posielam všetky tieto dokumenty na DÚ aj SP a ZP poštou a nikdy nikto po mne nechcel žiadne potvrdenia navyše, lebo by ich musel chcieť písomne, a to je už problém....
Klientovi musím vedieť doložiť, čo žiada zákon a čo žiada pracovnička DÚ z vlastnej iniciatívy...

Úplne súhlasim s Evinou a chcem tiež iba dodať, že žiadajú len od tých, ktorí sa nevedia a nechcú brániť. Ak s nimi budem vecne a zrozumiteľne komunikovať a vysvetlím im problém, tak potom často to už ani "problém" nie je.
jozko1
15.03.06,18:01
mimotemy V inej téme sa písalo, čo sa týka nášho finančného ohodnotenia - nepodceňujme sa ! Ja to rozšírim na styk s pracovníkmi daňových úradov - nepodceňujme sa ! Ak mám v niečom vedomosti, vysypem im to aj s paragrafmi. Netreba im bezhlavo prikyvovať .
Podobne ako Evine sa mi osvedčilo podávanie všetkého poštou. Aspoň sa mi nebúri žlč....

Sorry, neprečítal som si Johankynu reakciu, lebo vlastne to len opakujem.
Ja vždy hovorím, nemám problém. Zajtra letím na DÚ a zistím, či to je tam skutočne tak. "A majú po chlebe!"
dogicka
15.03.06,18:02
Nemierom na nikoho osobne, ale ja som veľkým nepriateľom byrokracie a takýmto spôsobom ju priamo podporujeme. Písala som, že DÚ má právo vyžiadať niektoré doklady, aj keď ja nemám problém sa ani tam pýtať na základe čoho?...

Priloženie takýchto potvrdení a rôznych čestných prehlásení nie je povinné. Je na každom z nás ako sa s tým vyrovnáme, či budeme podporovať narastanie "Potvrdenia o potvrdení". Už som to tu niekoľkokrát spomenula - ja posielam všetky tieto dokumenty na DÚ aj SP a ZP poštou a nikdy nikto po mne nechcel žiadne potvrdenia navyše, lebo by ich musel chcieť písomne, a to je už problém....
Klientovi musím vedieť doložiť, čo žiada zákon a čo žiada pracovnička DÚ z vlastnej iniciatívy...

Evina, ja som to nevzala osobne, ale môj prípad je iný. Za svojich celoročných klientov posielam DP poštou, ale za jednohubky (v jednej téme bol tento krásny Strelcov výraz) neposielam nič, vypíšem DP, prídu, zaplatia a odídu s DP. Keď som prikladala len povinné potvrdenie podľa zákona, tak mi stále niekto volal, že oni od nich chceli to a to..... a ja som si naozaj pripadala ako hlupák. A ja nemám čas chodiť so všetkými DP na DÚ osobne (mám to asi 40 km). A tak teraz vždy klientom vysvetlím, že to a to potvrdenie zo zákona nemusia prikladať, ale je možné že DÚ bude to potvrdenie vyžadovať, tak nech si ho doložia. Odvtedy je všetko O.K. Ja tiež nechcem prispievať k bujneniu byrokracie (aj keď to tak nevyzerá), ale radšej priložím 1 papier navyše, ako vyzerať ako hlupák pred klientom. A tým drobným SZČO aj tak budem darmo vysvetľovať, že zo zákona nemusia nič prikladať, oni prídu na DÚ, tam im pani pri okienku povie, že to musia prikladať, no a predsa pani na DÚ to musí vedieť, tak ako nám to tá účtovníčka povedala...............
dogicka
15.03.06,18:12
Úplne súhlasim s Evinou a chcem tiež iba dodať, že žiadajú len od tých, ktorí sa nevedia a nechcú brániť. Ak s nimi budem vecne a zrozumiteľne komunikovať a vysvetlím im problém, tak potom často to už ani "problém" nie je.

.........od tých, ktorí sa nevedia a nechcú brániť..............
Chcela by som vidieť ako vecne a zrozumiteľne bude komunikovať s DÚ SZČO (murár, stolár a pod.), ktorý za vedenie účtovníctva platia práve preto, že sa v zákonoch vôbec nevyznajú a ani nechcú vyznať. Aj ja keď potrebujem urobiť v dome elektriku, tak zaplatím odborníkovi a nepokúšam sa ju urobiť sama a potom vysvetľovať revíznemu technikovi prečo som to spravila tak a tak................

Dúfam že som sa nikoho nedotkla, ja súhlasím s Evinou, že zákon to neprikazuje a netreba podporovať byrokraciu. Ale drobný živnostník sa na DÚ ťažko ubráni........ Ako si Jozko správne napísal.....nevedia sa brániť....
evina
15.03.06,18:13
Evina, ja som to nevzala osobne, ale môj prípad je iný. Za svojich celoročných klientov posielam DP poštou, ale za jednohubky (v jednej téme bol tento krásny Strelcov výraz) neposielam nič, vypíšem DP, prídu, zaplatia a odídu s DP. Keď som prikladala len povinné potvrdenie podľa zákona, tak mi stále niekto volal, že oni od nich chceli to a to..... a ja som si naozaj pripadala ako hlupák. A ja nemám čas chodiť so všetkými DP na DÚ osobne (mám to asi 40 km). A tak teraz vždy klientom vysvetlím, že to a to potvrdenie zo zákona nemusia prikladať, ale je možné že DÚ bude to potvrdenie vyžadovať, tak nech si ho doložia. Odvtedy je všetko O.K. Ja tiež nechcem prispievať k bujneniu byrokracie (aj keď to tak nevyzerá), ale radšej priložím 1 papier navyše, ako vyzerať ako hlupák pred klientom. A tým drobným SZČO aj tak budem darmo vysvetľovať, že zo zákona nemusia nič prikladať, oni prídu na DÚ, tam im pani pri okienku povie, že to musia prikladať, no a predsa pani na DÚ to musí vedieť, tak ako nám to tá účtovníčka povedala...............

Ak sa to týka väčšinou toho istého DÚ je chyba tam.. Chápem presne čo hovoríš, ale ja som v tom neúnavný bojovník:).
dogicka
15.03.06,18:19
Ak sa to týka väčšinou toho istého DÚ je chyba tam.. Chápem presne čo hovoríš, ale ja som v tom neúnavný bojovník:).

Asi máš pravdu, ja som to vzdala. Bolo to tak pre mňa jednoduchšie. No čo už...........
Elena Navrátilová
15.03.06,18:29
súhlasím s Dogickou, dnes som zaniesla DP FO-A a dotyčný musel zdokladovať okrem potvrdení od zamestnávateľov aj to, že bol na úrade práce-čestným prehlásením, že bol v danom období nezamestnaný a nemal žiaden príjem.
Súhlasím tiež, keď je nezamestnaný evidovaný treba aj potvrdenie zo SP alebo doklad o zaradení a vyradení z ÚP. Keď je dobrovoľne nezamestnaný do daňového v kolónke čestné vyhlásenie napíše prečo a začo v období ktoré nedokladuje nedokladá doklad.
evina
15.03.06,19:09
súhlasím s Dogickou, dnes som zaniesla DP FO-A a dotyčný musel zdokladovať okrem potvrdení od zamestnávateľov aj to, že bol na úrade práce-čestným prehlásením, že bol v danom období nezamestnaný a nemal žiaden príjem.


Mám k tomu jednu otázku - prečo potom nemusia poslať na DÚ čestné prehlásenie všetci, ktorí nepoberali počas roka žiadne príjmy, resp. Tí, ktorí poberali príjmy nižšie ako 43 968?
,
dogicka
15.03.06,19:22
Evina je jasné, že niektorí pracovníci DÚ vyžadujú kadejaké potvrdenia, ktoré vôbec nepotrebujú. Pokiaľ idem na DÚ osobne, tak nemám problém. Mne v predchádzajúcich príspevkoch išlo skôr o to ako trochu ochrániť pred zbytočnými problémami drobných živnostníkov, ktorí o tomto všetkom nemajú ani potuchy. A aby nemuseli chodiť na DÚ nie raz, keď podajú DP, ale ešte raz, keď budú musieť doniesť potvrdenie, ktoré som im hneď k DP nepriložila. A takto majú pokoj oni aj ja. Ale inak máš vo všetkom pravdu. Prajem dobrú noc
tonkat
16.03.06,08:09
Dnes som bola na DU odovzdať DP A, pani si len skontrolovala počet príloh, či sedí na vypísané v DP a nič viac. Keď som sa jej sama opýtala, že či treba prikladať aj potvrdenia o nezdaniteľnej časti - životné poistenie a pod. povedala, že áno. Po krátkom dialógu mi vysvetlila, že nie všetko, čo je napísané, treba predložiť. Tak podľa čoho sa riadi táto krajina? Podľa písaných zákonov, alebo podľa čoho? Na to mi nevedela odpovedať. Veď vás správca dane vyzve. Áno, môže ma vyzvať, potom mu doložím, čo bude treba, ale predkladať budem len to, čo je nutné. Toľko moja skúsenosť s DU. Myslím, že radšej budem posielať poštou, ako to tu už niekto spomínal.
Pepa
16.03.06,09:09
mimotemy No a to ste sa ešte nestretli s vyžadovaním iných dokladov. Pri uplatňovaní DB potvrdenie o návšteve školy pre dieťa, ktoré má 10 rokov!!!!!!!!
Je mi na zvracanie /hlavne dnes/z prístupu niektorých daňových úradníkov, nechcem byť vulgárna takže: mnohí a to si stojím za slovom MNOHÍ daňoví úradníci figu vedia, podávajú informácie také, že ma ide trafiť šľak a klient sa mi ozve so zaručenou informáciou - lebo to povedali na DU.:cool: Nemám teraz čas chodiť s klientom /resp. za klienta/ na DU - by som im to tam vysvetlila /na základe čoho, paragraf, odsek, písmeno odkaz pod čiarou,nad čiarou ........../ aj tak ma tam majú za fúriu, ale vôbec mi to nevadí. Lebo ja "viem" a oni nie.:D
Záver? Už to tu niekto povedal: ak nemám čas ísť na DU - poslať poštou a "nedovoliť" klientovi aby sa vybavovať "v podateľni" s niekým múdrym, ktorý vám môže zaručenými informáciami "pokaziť meno".
dogicka
16.03.06,09:20
Potvrdenie o návšteve školy detí okolo 10 rokov u náš vyžadujú celkom bežne ..................... Inak súhlasím s Pepa......
evina
16.03.06,09:23
Potvrdenie o návšteve školy detí okolo 10 rokov u náš vyžadujú celkom bežne ..................... Inak súhlasím s Pepa......

Dogicka, veď nám zverejni ten DÚ :):) Takéto potvrdenie nechceli odo mňa ani na ÚPSVaR, keď som dávala v 15-tich rokoch žiadosť o detské prídavky, lebo vedeli, že školopovinné dieťa je do 16. roku.
Trocha odľahčím-nemajú už na tom DÚ plné archívy :D
Pepa
16.03.06,09:28
A ešte ma napadlo: prosím vás viete mi niekto povedať na základe čoho si zamestnanec nemôže uplatniť nezdaniteľnú časť na manželku - konkrétne rozdiel medzi 87 936 a vlastným príjmom, lebo manželka je podnikateľka?:eek:
dogicka
16.03.06,09:36
Dogicka, veď nám zverejni ten DÚ :):) Takéto potvrdenie nechceli odo mňa ani na ÚPSVaR, keď som dávala v 15-tich rokoch žiadosť o detské prídavky, lebo vedeli, že školopovinné dieťa je do 16. roku.
Trocha odľahčím-nemajú už na tom DÚ plné archívy :D

Minulý rok na DÚ v Dolnom Kubíne, požadovali ku DP, na základe ktorého mal DÚ vrátiť daňový bonus v plnej výške, a k DP boli priložené rodné listy detí (mali asi 13 a 10 rokov) potvrdenie o návšteve školy............................
dogicka
16.03.06,09:40
A ešte ma napadlo: prosím vás viete mi niekto povedať na základe čoho si zamestnanec nemôže uplatniť nezdaniteľnú časť na manželku - konkrétne rozdiel medzi 87 936 a vlastným príjmom, lebo manželka je podnikateľka?:eek:

Prečo by si nemohol? V zákone nie je uvedené, že nesmie byť manželka SZČO.........
Tento rok som mala takýto prípad, manželka si uplatňovala časť nezdaniteľnej čiastky na manžela, ktorý bol len do 5/2005 SZČO, odvtedy je na úrade práce. Do DP som v poznámkach uviedla že NČ na manžela si uplatňuje na základe jeho podaného DP a bolo... (to v poznámke chceli odo mňa na DÚ - zasa v Dolnom Kubíne).
evina
16.03.06,09:42
Minulý rok na DÚ v Dolnom Kubíne, požadovali ku DP, na základe ktorého mal DÚ vrátiť daňový bonus v plnej výške, a k DP boli priložené rodné listy detí (mali asi 13 a 10 rokov) potvrdenie o návšteve školy............................

Možno túto stránku pozerá aj niekto z DR a poučí ich, že škoda papiera.

Prikladám Potvrdenie o poberaní prídavkov na deti z ÚPRaSVu,/ktoré je doložené na ÚPSVaR potvrdením o návšteve školy/ nič viac a nič menej a v Bratislave im to postačuje:)
Pepa
16.03.06,09:45
Prečo by si nemohol? V zákone nie je uvedené, že nesmie byť manželka SZČO.........
Tento rok som mala takýto prípad, manželka si uplatňovala časť nezdaniteľnej čiastky na manžela, ktorý bol len do 5/2005 SZČO, odvtedy je na úrade práce. Do DP som v poznámkach uviedla že NČ na manžela si uplatňuje na základe jeho podaného DP a bolo... (to v poznámke chceli odo mňa na DÚ - zasa v Dolnom Kubíne).
Vidíš, vidíš - ja som to nazvala diskrimináciou manželiek-podnikateliek a manželov, ktorí majú manželky podnikateľky. Ste mali vidieť tie vygúlené oči:eek:
Pepa
16.03.06,09:48
Možno túto stránku pozerá aj niekto z DR a poučí ich, že škoda papiera.

Prikladám Potvrdenie o poberaní prídavkov na deti z ÚPRaSVu,/ktoré je doložené na ÚPSVaR potvrdením o návšteve školy/ nič viac a nič menej a v Bratislave im to postačuje:)
Evi - iný kraj iný mrav:D
Toto je sila presilená - posadia si tam kde koho a ten kde kto potom "šikanuje" - lebo toto šikan u mňa je a ten kto sa nevie brániť behá z úradov na úrady a z kopírok na kopírky:D:D
dogicka
16.03.06,09:57
:confused:
Vidíš, vidíš - ja som to nazvala diskrimináciou manželiek-podnikateliek a manželov, ktorí majú manželky podnikateľky. Ste mali vidieť tie vygúlené oči:eek:

Erika a odkiaľ máš, že si manžel nemôže uplatniť časť NČ na manželku, ktorá je SZČO? Niektorému tvojmu klientovi to povedala pani na DÚ?:confused:
Pepa
16.03.06,10:04
:confused:

Erika a odkiaľ máš, že si manžel nemôže uplatniť časť NČ na manželku, ktorá je SZČO? Niektorému tvojmu klientovi to povedala pani na DÚ?:confused:
Mám jednu klientku SZČO, ktorá mala minimálny príjem /krajčírka/ a tej som doporučila, aby si manžel uplatnil rozdiel medzi 87936 a jej príjmom (v RZ manžela, ak je to ešte možné) a pani mzdárka zaujala stanovislo také, že to nie je možné lebo manželka je SZČO. A overovali si to aj na DU - vraj:cool:
Ja som "diskutovala" so mzdárkou:eek:
Johanka
16.03.06,10:13
To je riadna somarina...
Ak to tá mzdárka nechce uplatniť, nech si podá sám DP.
pyton
16.03.06,10:25
Podľa mňa je možné uplatniť 87936,- alebo rozdiel aj na vyživovanú manželku SZČO. To, že je SZČO predsa na veci nič nemení.
pyton
16.03.06,10:28
Ešte k tým potvrdeniam. Keď sme minulý rok prikladali potvrdenia o návšteve školy školákov, tak myslím, že tento rok už netreba. Niekde som to čítala, dúfam, že je to teda tak. Súhlasíte?
pyton
16.03.06,10:29
A na tých uplatnených 12000,- teda netreba k DP prikladať Potvrdenie???????
Pepa
16.03.06,10:35
To je riadna somarina...
Ak to tá mzdárka nechce uplatniť, nech si podá sám DP.
Moja reč, toto som mu doporučila aj ja.
Vladimír Ozimý
16.03.06,10:44
ked niekto nedosiahne prijmy vo vyske 87936 nech je aj SZCO moze si uplatnit rozdiel...pozor nie danovy zaklad
sonka1
16.03.06,12:03
Ahoj, podľa zákona nemusíš dokladovať manž. príjem, ale na školení som sa tiež dozvedela, že danove urady to vyžadujú, takže bude lepšie ak to priložíš, lebo danový úrad ( podla vlastnej skusenosti) je dost pozadu s čitaním zákona o dani z príjmov a niektoré fešandi z DU ani nevedia o čom sa v nom píše. :))
Pepa
16.03.06,12:17
Ahoj, podľa zákona nemusíš dokladovať manž. príjem, ale na školení som sa tiež dozvedela, že danove urady to vyžadujú, takže bude lepšie ak to priložíš, lebo danový úrad ( podla vlastnej skusenosti) je dost pozadu s čitaním zákona o dani z príjmov a niektoré fešandi z DU ani nevedia o čom sa v nom píše. :))
Priložím to čo mi káže zákon. Ak to vyžadujú nech si to písomne vyžiadajú s odvolaním sa na príslušné znenia zákona. Zásadne nebudem robiť nič navyše a ešte zásadnejšie: žiadne fešandy z DU ma nebudú vytáčať.
pyton
16.03.06,12:46
44/ úplný súhlas

A 39/ 40/ nikto nič?
Tweety
16.03.06,12:49
A na tých uplatnených 12000,- teda netreba k DP prikladať Potvrdenie??????? Treba prikladať.:cool: Doplním, k žiadosti o RZD, inak nie.
pyton
16.03.06,13:04
Ďakujem, Tweety. A tí školáci /ZŠ/ opakovane treba zas potvrdenie myslíš?
Pepa
16.03.06,13:31
Ďakujem, Tweety. A tí školáci /ZŠ/ opakovane treba zas potvrdenie myslíš?
Stačí doložiť potvrdenie o poberaní PnD z ÚPSVaR - každý rok.
pyton
16.03.06,13:39
Dík. Tak každý rok? Škoda, že už neviem, kde som to čítala, že keď sa nič nezmenilo, tak stačí len raz. :mee:
Tweety
16.03.06,13:41
Dík. Tak každý rok? Škoda, že už neviem, kde som to čítala, že keď sa nič nezmenilo, tak stačí len raz. :mee:
To si asi mýliš daňou z MV, tam netreba, keď sa nič na nej nemenilo. :cool:
pyton
16.03.06,15:28
To si asi mýliš daňou z MV, tam netreba, keď sa nič na nej nemenilo. :cool:
:D nie, nie, bolo to kdesi v dennej tlači alebo odbornej tlači.
Snáď sa s tým stretol aj niekto iný :p
Bavi
16.03.06,15:38
Nie nemusíš. Nemôžu to žiadať.
tonkat
16.03.06,20:42
Treba prikladať.:cool:
A kde to máte uvedené, že treba prikladať potvrdenia o nezd. čiastke 12 000?
tonkat
17.03.06,21:22
A kde to máte uvedené, že treba prikladať potvrdenia o nezd. čiastke 12 000?
Odpovie niekto?
evina
18.03.06,07:58
A kde to máte uvedené, že treba prikladať potvrdenia o nezd. čiastke 12 000?

Podľa mojej mienky /a tú som vyjadrila v príspevku 8/ SZČO nie je povinná prikladať k DP potvrdenie o zaplatení NČ 12 000 na životné poistenie.....Potvrdenie má mať k dispozícii samozrejme pri DK, resp. na výzvu DÚ.
Pre zamestnanca vyplýva táto povinnosť z § 37 zákona o DzP.
tonkat
18.03.06,17:19
Podľa mojej mienky /a tú som vyjadrila v príspevku 8/ SZČO nie je povinná prikladať k DP potvrdenie o zaplatení NČ 12 000 na životné poistenie.....Potvrdenie má mať k dispozícii samozrejme pri DK, resp. na výzvu DÚ.
Pre zamestnanca vyplýva táto povinnosť z § 37 zákona o DzP.
Ďakujem Evka, v par. 37 sa hovorí o predkladaní potvrdenia zamestnávateľovi, teda, keď požiada o RZ. Ale ja som myslela predkladanie tohto potvrdenia vtedy, keď si zamestnanec sám podáva DP typ A. Nenašla som to v daň. zákone, že by bol povinný preukazovať dokladom daň. úradu. Alebo sa mýlim?
evina
18.03.06,17:24
Ďakujem Evka, v par. 37 sa hovorí o predkladaní potvrdenia zamestnávateľovi, teda, keď požiada o RZ. Ale ja som myslela predkladanie tohto potvrdenia vtedy, keď si zamestnanec sám podáva DP typ A. Nenašla som to v daň. zákone, že by bol povinný preukazovať dokladom daň. úradu. Alebo sa mýlim?

podľa mňa sa nemýliš, ak si podávaš priznanie typu A /ide tu síce o príjmy zo ZČ- čo by mohlo mýliť/, ale priznanie si podáva sám daňovník, t.j. je takisto sám zodpovedný za priznanie všetkých príjmov a aj NĆ ako v prípade DP typu B.
Tweety
18.03.06,17:25
podľa mňa sa nemýliš, ak si podávaš priznanie typu A /ide tu síce o príjmy zo ZČ- čo by mohlo mýliť/, ale priznanie si podáva sám daňovník, t.j. je takisto sám zodpovedný za priznanie všetkých príjmov a aj NĆ ako v prípade DP typu B. Súhlasím, dokladuje iba nárok na DB. §32 odst.10 595/2003
tonkat
18.03.06,17:35
Súhlasím, dokladuje iba nárok na DB. §32 odst.10 595/2003
Ďakujem vám, takže som to dobre podala. Človek si už v tejto dobe (marec) nie je istý ani tým, ako sa volá.
Tweety
18.03.06,17:37
Ďakujem vám, takže som to dobre podala. Človek si už v tejto dobe (marec) nie je istý ani tým, ako sa volá. Čím viac sa v tom vŕtame, tým sme viac na pochybách. Niekedy sú aj tie šedé bunky mozgové z nás už dopletené.
pyton
18.03.06,17:40
Tweety, keď si zmenila názor, tak si prosím ťa oprav príspevok 46, nech to nemýli.
Tweety
18.03.06,17:44
Tweety, keď si zmenila názor, tak si prosím ťa oprav príspevok 46, nech to nemýli. Prepáč, nepostrehla som , že je tam DP.
pyton
18.03.06,17:48
To je OK, ty odpovedáš veľa, môže sa stať.
pyton
18.03.06,17:50
A hlavne som rada, že netreba. Aspoň niečo. :)
virka
18.03.06,19:45
Chcem sa podelit s podobnou skusenostou na DU. Robim viacerým daňové priznania. No ak by sa to stalo mne v takej pozicii v akej sú ti moji klienti tak si o mne nepomyslia nič dobré.Predkladala som moje daňové priznanie a dokladovala som si ako SZCO daňový bonus na 2 deti. Predložila som potvrdenie o návšteve školy, 17 - rokov. Potvrdenie bollo vydané 6.9.2005 a prefotený rodný list. Mladšia 13-ročná - doklad rodný list. Potvrdenie o náv. školy mi pracovníčka neuznala pretože dcéra mohla uvedenú školu skončiť a potvr. bolo vydané .... Postupovala podľa Vás správne? DP mi zoberie vtedy ked jej predložím potvrdenie z UPSVR o poberaní prídaviek. Úradníčka na UPSVR sa rozčúlene na mňa pozrela a nechcela mi potvrdenie vydať. Citujem: Nikomu doposiaľ takéto potvrdenie k DP nedávala. Z Porady som sa dozvedela že stačí potvr. z UPSVR. To máme peknú birokraciu.
evina
19.03.06,00:03
Chcem sa podelit s podobnou skusenostou na DU. Robim viacerým daňové priznania. No ak by sa to stalo mne v takej pozicii v akej sú ti moji klienti tak si o mne nepomyslia nič dobré.Predkladala som moje daňové priznanie a dokladovala som si ako SZCO daňový bonus na 2 deti. Predložila som potvrdenie o návšteve školy, 17 - rokov. Potvrdenie bollo vydané 6.9.2005 a prefotený rodný list. Mladšia 13-ročná - doklad rodný list. Potvrdenie o náv. školy mi pracovníčka neuznala pretože dcéra mohla uvedenú školu skončiť a potvr. bolo vydané .... Postupovala podľa Vás správne? DP mi zoberie vtedy ked jej predložím potvrdenie z UPSVR o poberaní prídaviek. Úradníčka na UPSVR sa rozčúlene na mňa pozrela a nechcela mi potvrdenie vydať. Citujem: Nikomu doposiaľ takéto potvrdenie k DP nedávala. Z Porady som sa dozvedela že stačí potvr. z UPSVR. To máme peknú birokraciu.
V Tvojom prípade nepostupovala ani jedna úradníčka správne:
1. K DP stačí priložiť jeden z troch tlačív /to je uvádzané už vyššie/. V prípade 13 ročnej dcéry postačuje RL, nakoľko je u nás povinná školská dochádzka do 16 rokov, tak nie je čo riešiť. V prípade druhej dcéry postačuje potvrdenie o návšteve školy vydané v septembri príslušného roka.
2. Najlepším dokladom podľa mňa, s najväčšou vypovedacou schopnosťou je Potvrdenie z ÚPSVaR o poberaní RP, lebo tam platia rovnaké podmienky pre priznanie a vždy v septembri tam musíme doložiť potvrdenie o návšteve školy, podotýkam u detí nad 16 rokov a majú tam aj kópiu RL. U nás v obvode- Bratislava na ÚPSVaR toto Potvrdenie bez akýchkoľvek problémov už druhý rok dávajú a majú dokonca na to tlačivo.

Môžem znova poradiť moju starú osvedčenú metódu, svoje DP odjakživa posielam poštou a už druhý rok prikladám Potvrdenie o poberaní RP nič viac a nič menej a nikto po mne nič navyše nechcel. Ak by aj chcel musel by to žiadať písomne, a to by mal práve problém v zdôvodňovaní:) Pracovníčka DÚ Ti bola povinná DP prevziať.
Johanka
19.03.06,08:17
mimotemy V inej téme sa písalo, čo sa týka nášho finančného ohodnotenia - nepodceňujme sa ! Ja to rozšírim na styk s pracovníkmi daňových úradov - nepodceňujme sa ! Ak mám v niečom vedomosti, vysypem im to aj s paragrafmi. Netreba im bezhlavo prikyvovať .
Podobne ako Evine sa mi osvedčilo podávanie všetkého poštou. Aspoň sa mi nebúri žlč....
Musela som svoj príspevok zopakovať. Ja mám stále pocit, že to čo si pracovníci rôznych úradov k nám dovoľujú, je iba preto, že si to necháme! Však keď odo mňa pýta nezmysel, tak sa predsa nepo...... preto, že je to pracovník štátnej správy.
Koľkokrát sa mi stalo, že som klientovi pekne zbalila do obalu DP s prílohami, ktoré vyžaduje zákon. Vrátil sa z DÚ, že ešte čosi pýtajú. Nič sme nepriložili a poslali priznanie poštou. Stalo sa to, čo popisuje Evina - dodatočne DÚ nič nevyžiadal, lebo by mal problém s textom....
Nebojte sa spýtať na základe akého ustanovenia od Vás príslušný nezmysel pýtajú. A keď na to nemáte povahu alebo náladu, dajte zarobiť Slovenskej pošte. Ušetrené nervy ani zlato nevyváži!!!
STRELEC
19.03.06,08:46
[quote=Johanka]Musela som svoj príspevok zopakovať. Ja mám stále pocit, že to čo si pracovníci rôznych úradov k nám dovoľujú, je iba preto, že si to necháme! Však keď odo mňa pýta nezmysel, tak sa predsa nepo...... preto, že je to pracovník štátnej správy. Ono sa stáva, že niekto berie vážne to staré známe: "dej blbci funkci..." Niekedy ozaj nepomôže ani asertívny prístup:rolleyes: a ani, pokiaľ jednanie s daným človekom je prvé, že sme partnermi,že sme na jednej lodi (niekedy:)) nie SÁM VEĽKÝ ÚRADNÍK a maličký občan-daňovníček-konatelíček.:) :) :) .

Koľkokrát sa mi stalo, že som klientovi pekne zbalila do obalu DP s prílohami, ktoré vyžaduje zákon. Vrátil sa z DÚ, že ešte čosi pýtajú. Nič sme nepriložili a poslali priznanie poštou. Stalo sa to, čo popisuje Evina - dodatočne DÚ nič nevyžiadal, lebo by mal problém s textom....
Nebojte sa spýtať na základe akého ustanovenia od Vás príslušný nezmysel pýtajú. A keď na to nemáte povahu alebo náladu, dajte zarobiť Slovenskej pošte. Ušetrené nervy ani zlato nevyváži!!!
abel
19.03.06,09:05
Na poslednej prednáške metodičky Daňového úradu ma pri otázke, či treba dokladovať aj napr. obdobie na úrade práce a pod. jemne nasmerovali tým smerom, že sa to volá ...priznanie k dani z príjmov. Nikde v zákone nie je zadanie, že musím dávať čestné prehlásenie, že od pondelka do štvrtka som krútila palcami a nezarábala som. To len pre zvýšenie nášho sebavedomia. Pri najbližšej návšteve našej pobočky DÚ už odo mňa žiadali vydokladovať dobu, kedy som nemala príjem, že čo som robila. Možno pre zvýšenie ich sebavedomia.
STRELEC
19.03.06,09:10
Na poslednej prednáške metodičky Daňového úradu ma pri otázke, či treba dokladovať aj napr. obdobie na úrade práce a pod. jemne nasmerovali tým smerom, že sa to volá ...priznanie k dani z príjmov. Nikde v zákone nie je zadanie, že musím dávať čestné prehlásenie, že od pondelka do štvrtka som krútila palcami a nezarábala som. To len pre zvýšenie nášho sebavedomia. Pri najbližšej návšteve našej pobočky DÚ už odo mňa žiadali vydokladovať dobu, kedy som nemala príjem, že čo som robila. Možno pre zvýšenie ich sebavedomia.Ja už roky v priznaniach FO sa preventívne dávam informáciu o celom roku. Ani nie nejakými potvrdeniami (iba ak ho náhodou daná FO už má), ale slovným komentárom (časť osobitné záznamy priznania). Osvedčilo sa mi to.
evina
19.03.06,09:50
Na poslednej prednáške metodičky Daňového úradu ma pri otázke, či treba dokladovať aj napr. obdobie na úrade práce a pod. jemne nasmerovali tým smerom, že sa to volá ...priznanie k dani z príjmov. Nikde v zákone nie je zadanie, že musím dávať čestné prehlásenie, že od pondelka do štvrtka som krútila palcami a nezarábala som. To len pre zvýšenie nášho sebavedomia. Pri najbližšej návšteve našej pobočky DÚ už odo mňa žiadali vydokladovať dobu, kedy som nemala príjem, že čo som robila. Možno pre zvýšenie ich sebavedomia.

Zrejme sú to pracovníčky , ktoré pracovali ešte za socializmu, kde pracovať musel každý a musel mať zdokladovaný každý deň práce.
Podľa mojej mienky dokladovanie času nezamestnanosti, resp, času, kedy som nemala napr. príjem 3 mesiace v roku v súvislosti s podávaním DP považujem za najväčšiu hlúposť z celej plejády potvrdení, ktoré od nás pýtajú . Ja možem zarobiť milión SK aj za mesiac a 11 mesiacov nerobiť nič a je to môj problém, ak si splním všetky daňové a odovodové povinnosti s tým súvisiace. Takže ja osobne by som ho určite nepriložila.
Už som to tu raz napísala- prečo ľudia, ktorí nie sú povinní vôbec predložiť DP, lebo ich príjmy neprekročili určený limit pre povinnosť podať DP a zarobili napr. 40 000 v jednom mesiaci a 11 nerobili nič nepredkladajú vôbec nič?
Mám tiež názor ako Johanka, ak sa nebudeme brániť možno na budúci rok budeme musieť predložiť čestné prehlásenie, že dátum narodenia, ktorý uvádzam v DP je skutočne môj dátum narodenia:)
tonkat
19.03.06,11:16
Mám tiež názor ako Johanka, ak sa nebudeme brániť možno na budúci rok budeme musieť predložiť čestné prehlásenie, že dátum narodenia, ktorý uvádzam v DP je skutočne môj dátum narodenia:)
mimotemy V tejto súvislosti ste mi pripomenuli udalosť z mojej mladosti. Keď mi v čase totality ukradli v Blave doklady, tak som bola na polícii to nahlásiť a žiadala som od nich nejaké potvrdenie, aby ma vôbec pustili na internát, keďže som sa nemala čím preukázať. Policajti mi vystavili potvrdenie nasledovného znenia: Menovaná je osoba, za ktorú sa vydáva.
Jarino
19.03.06,17:52
K daňovému priznaniu sa prikladajú len potvrdenia preukazujúce nárok na daňový bonus a kópie potvrdení od zamestnávateľov - ako sa píše vo vyššie uvedených príspevkoch. Na DÚ sú povinní prebrať aj daňové priznanie, ktoré toto potvrdenie nemá. Nemôžu povedať, že bez potvrdenia daňové priznanie nepreberú. Musia prebrať aj daňové priznanie bez výkazov. Takže sa netreba nechať odbiť. A čudujem sa tomu, že na niektorých úradoch dokonca skúmajú, či je potvrdenie o návšteve školy platné alebo nie. To sa môže posúdiť až pri daňovej kontrole a nie na podateľni.
Bavi
20.03.06,10:50
toto je fakt dobré!!!!!!!!!
ivana2703
20.03.06,12:59
Zdravím poraďáci. Prelúskali som momentálne celú túto problematiku a napriek tomu som nenašla to, čo som hľadala. Moja mama pracovala v r.2005 na dohodu a je invalidná dôchodkyňa. Príjem mala 33.600,- Sk a podala si daňové vzhľadom na to, že príjem bol zdaňovaný. Chcem sa opýtať, môže si manžel v daňovom uplatniť NZD aj na ňu? Samozrejme len ten rozdiel 53.736,-Sk. Vďaka :(
Pepa
20.03.06,13:08
Zdravím poraďáci. Prelúskali som momentálne celú túto problematiku a napriek tomu som nenašla to, čo som hľadala. Moja mama pracovala v r.2005 na dohodu a je invalidná dôchodkyňa. Príjem mala 33.600,- Sk a podala si daňové vzhľadom na to, že príjem bol zdaňovaný. Chcem sa opýtať, môže si manžel v daňovom uplatniť NZD aj na ňu? Samozrejme len ten rozdiel 53.736,-Sk. Vďaka :(
Invalidný dôchodok je tiež vlastný príjem.
Čiže: úhrn vyplateného dôchodku + hrubý príjem dohody a ak tento príjem nedosiahne výške 87936,- môže uplatniť rozdiel.
STRELEC
20.03.06,13:16
Trocha teórie nie je nikdy na škodu - viď link:
http://www.porada.sk/showthread.php?t=19231