tutiola
14.08.13,04:04
Vo februári 2011 darovala matka synovi 4/6 domu, pričom po 1/6 vlastnili jeho dvaja súrodenci. Matka zomrela v tom istom roku a v dome po jej smrti nikto nebýval a on odkúpil 1/6 podielu na dome, ktorú vlastnila jeho sestra. Syn zomrel v roku 2012 a dom zdedila jeho manželka v pomere 5/6 a jeho brat 1/6. Teraz chcú dom predať. Zaujíma ich, kde všade budú platiť daň a koľko percent.
a_je_to
23.08.13,10:03
Nejak sa do toho nikto nepúšťa, skúsim aspoň odblokovať tých, čo neradi radia, ale o to radšej mentorujú nad už poradeným a potom rozdávajú rozumy.
Ide o príjem podľa § 8, ods. 1, písm. b. a určite nás zaujíma, čo z neho by sa dalo oslobodiť od dane podľa § 9, ods. 1, písm. b, alebo a. Podľa popisu je to právna delikatesa aj pre skúseného a snaživého právnika. Ak sa zákon zoberie doslova a do písmena /ako ho berú daňové úrady a ZP/, tak nárok na oslobodenie u tej vdovy nie je, u brata zrejme áno, ten nemusí nič. Lebo 4/5 bolo nadobudnuté darom a ¼ kúpou, od ktorých neuplynulo ešte 5 rokov, zákon oslobodzuje doslova iba dedenie v priamom rade. . Ale právnik možno vie interpolovať medzi, právnymi možnosťami a vedel by to darovanie z konkrétnej situácie vyfaulovať. Nie na základe doslovného znenia, ale na základe zásad, na ktorých spočíva napr. aj zákon o dani, aj občiansky zákonník. Ktoré sledujú lehotou práve majetok špekulatívne kúpený na predaj, alebo špekulatívne vyradený z podnikania, čo tento prípad podľa popisu zjavne nie je. Ak sú tieto okolnosti nak z prípadu vylúčené, právnik by možno dokázal vynútiť akceptovanie oslobodenia.
Obrátenie na advokáta, alebo daňového poradcu prináša nádej, že nájde riešenie a usporí zbytočnú daň a poistenie. Ale zároveň riziko, že oslovený bude predstierať náročné zisťovanie, ale nič nevyrieši, zinkasuje, akoby vyriešil. A poradí iba … zo všetkého zaplatiť daň. Čo môžeš aj bez jeho cenovo náročnej rady.
Ak by som bol osobne postavený pred takú otázku, urobil by som po predaji asi toto. Nepýtal by som sa nikoho a priznal by som príjem z predaja 1/6 podľa § 8/1/b, k nemu nákupnú cenu podľa zmluvy a zaplatil ZP aj daň. Ak by sa daňový úrad ozval, že nesúhlasí /malá nádej, ale je/, tak by som sa odvolal, že nadobudnutie ostatného som považoval za oslobodené. Ak by som neuspel, tak potom buď ten právnik, alebo by som zaplatil domeranie dane a pokoj. Nemohli by ťa už sankcionovať za nepodanie priznania, lebo podané by bolo.
Inak, predávajú a priznávajú sa jednotlivé podiely, každý daňovo zvlášť. Z rozdielu predajnej a nákupnej ceny sa platí 19% daň z príjmu a 14% poistného do ZP. To je v kombinácii takmer 1/3 zo zisku z predaja. Ak by sa platilo aj z tých 4/6, tak tam by bolo treba nadobúdaciu cenu uplatniť podľa ceny, za ktorú kúpili alebo postavili dom ešte rodičia. ZP treba zaplatiť ešte pred podaním priznania, aby sa dalo v priznaní uplatniť ako výdavok…. inak iba dodatočným.
tutiola
25.08.13,16:48
Som vďačná, že je mi niekto ochotný poradiť. Je cítiť, že sú dovolenky a tak ma veľmi neprekvapilo, že to trochu trvalo dlhšie. Ďakujem.
Katy a R
25.08.13,17:14
No ja by som len na úvod napísala, že tým darovaním v roku 2011 sa to skomplikovalo.. nuž čo..
Bratov príjem je oslobodený - tam nie je čo riešiť. Ale manželkin nie!
Ja by som to vôbec nekomplikovala - keďže pri darovanej a dedenej nehnuteľnosti (ak nejde o oslobodený príjem) je možné uplatniť výdavky - a vychádza sa z ceny podľa § 25 .... a myslím, že určite tam ešte navyše bola nejaká údržba, resp investícia ;):confused: (dalšie výdavky).
Uvedie to síce v DP - ale rozdiel môže byť fakt minimálny ...