ampi
15.03.06,17:06
Zdravim,

neviem, ci uz tu tato otazka bola premielana, ale kazdopadne nemam cas sa tu velmi motat a potrebujem len strucnu odpoved k jednej otazocke.

So zamestnavatelom som sa dohodol na hrubej mzde 25 tis. Sk. Na vyplatnej paske to mam uvedene nasledovne:

mesacny plat - 15000 Sk
premia osobna - 5000 Sk
premia osobna - 5000 Sk

Moze fakt, ze to nie je uvedene spolu (napr. mesacny plat 25 tis. Sk a ziadne premie) nieco ovplyvnit. Ja neviem, napr. nejake zalezitosti ohladom dochodku alebo podobne.

Dakujem za odpoved.

My leg is broken but my heart is happy.
ormika
15.03.06,16:09
Prémiovú zložku ti môže a nemusí zamestnávateľ vyplatiť. Dôchodok to neovplyvňuje.
Hronská Iveta
15.03.06,16:10
Zdravim,

neviem, ci uz tu tato otazka bola premielana, ale kazdopadne nemam cas sa tu velmi motat a potrebujem len strucnu odpoved k jednej otazocke.

So zamestnavatelom som sa dohodol na hrubej mzde 25 tis. Sk. Na vyplatnej paske to mam uvedene nasledovne:

mesacny plat - 15000 Sk
premia osobna - 5000 Sk
premia osobna - 5000 Sk

Moze fakt, ze to nie je uvedene spolu (napr. mesacny plat 25 tis. Sk a ziadne premie) nieco ovplyvnit. Ja neviem, napr. nejake zalezitosti ohladom dochodku alebo podobne.

Dakujem za odpoved.

My leg is broken but my heart is happy.
Nie, neovplyvní to ani dôchodok, ani napr. odstupné, ...
Tieto záležitosti sa vypočítavajú zo zúčtovanej mzdy. Taktiež na dôchodok odvádzate predsa z plnej - zúčtovanej mzdy, teda z celých 25.000.
Tweety
15.03.06,16:15
Zdravim,

neviem, ci uz tu tato otazka bola premielana, ale kazdopadne nemam cas sa tu velmi motat a potrebujem len strucnu odpoved k jednej otazocke.

So zamestnavatelom som sa dohodol na hrubej mzde 25 tis. Sk. Na vyplatnej paske to mam uvedene nasledovne:

mesacny plat - 15000 Sk
premia osobna - 5000 Sk
premia osobna - 5000 Sk

Moze fakt, ze to nie je uvedene spolu (napr. mesacny plat 25 tis. Sk a ziadne premie) nieco ovplyvnit. Ja neviem, napr. nejake zalezitosti ohladom dochodku alebo podobne.

Dakujem za odpoved.

My leg is broken but my heart is happy.

Ak to máš takto všetko spolu v Pracovnej zmluve, ako nárokovateľnú mzdu., tak žiaden problém.:cool: ;)
:cool:
Stina
15.03.06,17:43
Len pozor, aby to v zmluve bolo naozaj podchytené ako nárokovateľná položka. Ak to tak nie je , zamestnávateľ by mohol ale nemusel prémie vyplatiľ. Dôvod na ich nevyplatenie si žiaľ môže nájsť.
Velettka
16.03.06,07:44
môj názor na toje taký, že zamestnávateľ sa istí, kedy v prípade rozviazania pracovného pomeru a po splnení podmienok, keby mal vyplatiť odstupné, tak by ho platil z hrubej mzdy 15 tisíc a nie 25 tisíc ..... podľa mňa ide len o to, poznám viacerých zamestnávateľov ktorí to robia a robia to kôli odstupnému (kdyby náhodou došlo k rozviazaniu PP) ...
ormika
16.03.06,07:56
môj názor na toje taký, že zamestnávateľ sa istí, kedy v prípade rozviazania pracovného pomeru a po splnení podmienok, keby mal vyplatiť odstupné, tak by ho platil z hrubej mzdy 15 tisíc a nie 25 tisíc ..... podľa mňa ide len o to, poznám viacerých zamestnávateľov ktorí to robia a robia to kôli odstupnému (kdyby náhodou došlo k rozviazaniu PP) ...
Hmmm... a ako sa má istiť zamestnanec? Bol dohodnutý na mzde 25000 Sk a zrazu na zmluve má 15000 + prémie. 15000 má na 100% a prémiové zložky môže a nemusí dostať vyplatené. Môj názor je, že ak sa fakt dohodli na 25000 tak takáto pracovná zmluva so základom nižším + prémie je dosť nekorektné zo strany zamestnávateľa.
Velettka
16.03.06,08:08
súhlasím, ale my to neovplyvníme, buď zamestnanec súhlasí, alebo nesúhlasí a môže si hľadať prácu inde .. :-(((
vladan
16.03.06,09:21
môj názor na toje taký, že zamestnávateľ sa istí, kedy v prípade rozviazania pracovného pomeru a po splnení podmienok, keby mal vyplatiť odstupné, tak by ho platil z hrubej mzdy 15 tisíc a nie 25 tisíc ..... podľa mňa ide len o to, poznám viacerých zamestnávateľov ktorí to robia a robia to kôli odstupnému (kdyby náhodou došlo k rozviazaniu PP) ...

celkom tomuto nerozumiem ... veď ak zamestnanec dostane na výplatu 25tis, tak odstupné sa vypočítava z priemerného zárobku, ktorý vychádza zo sumy 25tis, nie? hrubá mzda bude 25tis, 15tis je iba základná mesačná ;)
Velettka
16.03.06,10:08
tak potom nechápem prečo to robia, asi im to robí radosť držať zamestnanca v napätí, či tie odmeny nabudúci mesiac dostane alebo nie k platu .... :-) :-(
Tweety
16.03.06,10:11
tak potom nechápem prečo to robia, asi im to robí radosť držať zamestnanca v napätí, či tie odmeny nabudúci mesiac dostane alebo nie k platu .... :-) :-( O tom to celé je.;) Berú to ako motiváciu pre zamestnanca, aby sa snažil.;):cool::rolleyes:
vladan
16.03.06,10:17
tak potom nechápem prečo to robia, asi im to robí radosť držať zamestnanca v napätí, či tie odmeny nabudúci mesiac dostane alebo nie k platu .... :-) :-(

ani tomuto nerozumiem ... veď zamestnanec a zamestnávateľ pri podpise pracovanej zmluvy dohadujú výšku mzdy, prípadne zložky mzdy. Ak mám dohodnuté, že budem mať prémie, tak je špecifikované, kedy tie prémie dostanem alebo nedostanem (napr. pri splnení nejakých úloh) ... nemalo by to byť závislé od nálady vedenia, ale od výsledku, ktorý podal zamestnanec v tom-ktorom mesiaci, nie?
Tweety
16.03.06,10:19
... nemalo by to byť závislé od nálady vedenia, ale od výsledku, ktorý podal zamestnanec v tom-ktorom mesiaci, nie?
To je pekná teória, ale žiaľ, niekde smutnejšia prax.:cool:
sonka1
16.03.06,11:10
Ahoj, podla mna to bude tak, ako to robí aj väčšina zamestnávateľov. Podstatné je , čo máš uvedené v zmluve a nie na páske . Ak máš v zmluve 25 tisíc, tak to nieje problém. Ak máš na zmluve 15 tis zákl. mzdu a plus 10 tis . tie ostatné príplatky, tak je to tak, že v prípade ukončenia PP, budeš mať odstupné vyplatené z 15 tis. Aspon naša spoločnost dáva odstupné zo základného platu uvedeného na prac. zmluve. Zamestnávateľ si vždy nájde to najlepšie pre seba.
Tweety
16.03.06,11:14
. Aspon naša spoločnost dáva odstupné zo základného platu uvedeného na prac. zmluve.
Ak to takto robí zamestnávateľ, porušuje ustanovania ZP.:cool:
Hronská Iveta
16.03.06,13:19
Presne tak. Odstupné sa vypočítava z priemerného zárobku, takže pre tento účel vôbec nezáleží na tom, čo má na pracovnej zmluve, ale na tom, aký mal príjem (§76 ZP).
Sany
16.03.06,13:48
Ahoj, podla mna to bude tak, ako to robí aj väčšina zamestnávateľov. Podstatné je , čo máš uvedené v zmluve a nie na páske . Ak máš v zmluve 25 tisíc, tak to nieje problém. Ak máš na zmluve 15 tis zákl. mzdu a plus 10 tis . tie ostatné príplatky, tak je to tak, že v prípade ukončenia PP, budeš mať odstupné vyplatené z 15 tis. Aspon naša spoločnost dáva odstupné zo základného platu uvedeného na prac. zmluve. Zamestnávateľ si vždy nájde to najlepšie pre seba.
A na základe čoho dáva takto odstupné? Preňho platí nejaký špeciálny zákon?
ampi
20.03.06,08:15
dakujem vam vsetkym velmi pekne za vase rady a nazory. pomohli ste mi !!!!
Bavi
20.03.06,08:30
Ja sa nechcem vyjadrovať k odstupnému, ale k prémiám.
Ak dáva zamestnávateľ prémie, musí mať vypracovaný prémiový poriadok a zamestnancovi musí uložiť presne stanovené podmienky, za splnenie ktorých prémie dostane, či za nesplnenie ich nedostane. Ale musí to byť KONKRÉTNE vymenované v tzv. Prémiovom liste. Dávať prémie na základe toho, ako som sa dnes vyspal (alebo či v noci "niečo bolo či nebolo") je porušovanie Zákonníka práce. Takže žiadaj Prémiový list, aby si mohol polniť zamestnávateľove kritériá ku svojej spokojnosti.