sito
14.08.13,09:03
Kvetinka, prišlo aj na teba, teda toho na čo chceš poznať môj názor.

kopretinka - 23.07.13 09:42 - permalink

prosím Ťa,aký máš na toto názor?

http://www.porada.sk/t220939-platba-za-vodu.html
kopretinka
14.08.13,07:05
hm,keď tam kliknem,tak sa mi otvorí zoznam tém.......
sito
14.08.13,07:21
Niekedy sa treba obzrieť, aby človek videl dopredu.

Možno teta napíše, že sú to debiliny.

Pýtaš sa na môj názor? Tak prečo nie.

Mám zmluvu na dodávku elektriny. Mal som nedoplatok 14 €. Dodávateľ elektriny mi automaticky navýšil mesačnú zálohovú platbu o 1 € na ďalších 11 mesiacov. A vôbec nemá starosť o to, koľko nás v byte býva. Elektromer je mimo bytu. Dodávateľ si ho odpisuje sám, aj vymieňa.

V byte mám plynomer a k nemu zmluvu o odbere plynu. Dodávateľ plynu postupuje tak ako dodávateľ elektriny, len sa jedná o náklady za plyn. Na odpis upozornia oznamom na vchode, výmenu plynomeru, požiadajú ma o vstup do bytu.

A čo voda? Nemám na jej dodávku žiadnu zmluvu s dodávateľom vody, ale vodu mám, vodomer v byte tiež, ale je môj? Nie! Zo zákona som ho, nie len ja, ale každý vlastník bytu umožniť namontovať, nie zaplatiť!

Ale ako je to možné? Zo zákona vodu pre dom zmluvne od dodávateľa vody zabezpečuje správa domu, správca, prípadne štatutár. Tiež dodávateľovi uhrádza mesačné faktúry nákladov za vodu za celý dom na základe fakturačného vodomeru pre dom. Samozrejme, že nie zo svojich peňazí. Ale z peňazí vlastníkov, ktorí sú povinní správe domu uhrádzať predpisom určenú mesačnú úhradu za užívanie bytu, ktorá sa skladá z poplatku za správu domu, preddavkov do FPOaÚ. A zálohových úhrad za jednotlivé služby, ktoré správa domu pre dom zabezpečuje na základe spoločnej zmluvy o výkone správy, ktorá je záväzná pre všetkých vlastníkov bytov, aj tých, ktorí ju nepodpísali, prípadne s ňou nesúhlasia.

Správy domov sa snažia, snažili získať dostatok peňazí na zabezpečenie chodu domu rôzne. Aj keď už sme si dali namontovať merače, ešte pred 1.7.2004 z FPOaÚ, náklady správca rozpočítaval podľa nameraných hodnôt. No zálohy napočítaval podľa počtu osôb v dome prihlásených na trvalý pobyt. Samozrejme, že tým niektorým bytom vznikli vyššie mesačné zálohy a vysoké preplatky za vodu v ročnom vyúčtovaní. Niektorým, opačne.

Osobný prípad, sme štyria prihlásený k trvalému pobytu, ale už len dvaja sme doma, teda 24 osobomesiacov, plus som päť prihlásil na konci roku, aby ma nezožrali, že deti prídu sa aj domov, pozrie. Výťah nepoužívam na prízemí, tak len svetla, nákladov sa to týkalo.

Voda? Vodomery nepustili. Mesačnú zálohu mi napočítali, podiel nákladov na byt podľa meračov, delené počet osobomesiacov, krát štyri osoby, 48 osobomeisacov. Takže ná-klady mi klesli o polovicu, ale zálohy sa o polovicu zvýšili. Už je to viac rokov, vybavil som si zálohy napočítavajú len na dve osoby, podľa podielu nákladov za namerané hodnoty na vodomeroch. V podstate mám to už ako u tých dodávateľov elektriny, plynu. Ale sú taký, ktorí si to všimli až po vyúčtovaní za minulý rok.

Ku konkrétnemu prípadu som sa už vyjadril. Síce nie vždy sú na začiatku dostatočné informácie, ale ak prišiel niekto pýtať od nich 38 € len preto, že prišla k ním návšteva. Hovado! Odkiaľ mohol vedieť, že tam budú mesiac. Že by tá rodina bývala v podnájme, a vlastník bytu tie peniaze pýtal až po ich odchode? Na rukú?

Ale iné chcem. Nie sú len duplicitné témy, aj otázky. Dokonca v novej porade sa z odpovedí nemusí zadávateľ nič podstatné dozvedieť, skôr v odkazoch sa môže.

Preto som túto tému pretiahol do debaty.

V historických súvislostiach sa uvádza p.n.l. pred naším letopočtom.

Teda letopočet je náš, ale čo ešte všetko je naše? Spoločné?

Nie všetci si pamätajú, čo a ako bolo pred zákonom 182/1993. Spoločné, skoro všetko, vraj. Ale od 1.9.1993 mal možnosť si každý vlastník previesť byt do osobného vlastníctva a povedať si byt je môj! A dom, nie, nie je jeho? Preto parlament schválil uvedený zákon, byt, byty sú predsa priestor, priestory v bytovom dome. A teda každý bytový dom ma aj spoločné časti a zariadenia bez ktorých by bývanie v bytoch nebolo možné.

Vlastne ten zákon má už dvadsať rokov. Časom sa doba, veci, ľudia menia a menil sa aj zákon, prispôsobovali ho dobe a aby ak nastanú v dome nezhody, aby ich bolo možné právne riešiť.

Prvé znenie zákona:

A k tomu zákonu, § 10, odseku 6?

Postupne treba, isť.

Kedysi, keď sme sa všetci postavili pred dom v ktorom sme začali bývať sme si mohli povedať toto je náš družstevný bytový dom, všetci sme boli členmi družstva. Nie len náš, všetkých členov družstva, bol. Dnes, keď sú všetky byty prevedené do osobného vlastníctva už dom nie je družstevný a nie všetci vlastníci bytov sú družstevníci, nemu-sia byť. Ale ak sa dnes postavíme všetci vlastníci pred dom, ktorý si môže povedať, že to je jeho dom? Nikto! Náš, všetci. Čo je teda v dome, moje osobné v dome, byt? Opýta sa vlastník bytu. Áno! Okrem spoločných zariadení, ktoré sú určené na spoločné využívanie a slúžia výlučne tomuto domu.

Dobre to vystihla Šípková


Ja len na okraj. Ak je teda niečo moje, prečo to nemôžem z bytu vyhodiť? (napr.nahradiť radiátor biokrbom)

Je pravdou, že pred zákonom 182 bolo základným vybavením bytu, sporák, kuchynská linka, vybavenie kúpeľne, WC prípadne vstavané skrine na chodbe. Ale po prevode bytu do osobného vlastníctva sa stali tieto veci majetkom vlastníka bytu. vlastník ich môže kedykoľvek vyhodiť z bytu a nahradiť novými, ktoré sú tiež jeho majetkom.


Čo sú teda spoločné zariadenia v dome, bytoch?

Prvý text Zákona 182

(5) Spoločnými zariadeniami domu sa na účely tohto zákona rozumejú zariadenia, ktoré sú určené na spoločné užívanie, najmä výťahy, práčovne, kotolne, sušiarne, kočikárne, spoločné televízne antény, hromozvody, komíny, vodovodné, teplonosné, kanalizačné, elektrické, telefónne a plynové prípojky, a to aj v prípade, ak sú umiestnené mimo domu a slúžia výlučne tomuto domu.
Text súčasne platného Zákona 182

(5) Spoločnými zariadeniami domu sa na účely tohto zákona rozumejú zariadenia, ktoré sú určené na spoločné užívanie a slúžia výlučne tomuto domu, a to aj v prípade, ak sú umiestnené mimo domu. Takýmito zariadeniami sú najmä výťahy, práčovne a kotolne vrátane technologického zariadenia, sušiarne, kočíkarne, spoločné televízne antény, bleskozvody, komíny, vodovodné, teplonosné, kanalizačné, elektrické, telefónne a plynové prípojky.

Konkrétne je reč o službe zabezpečenia vody pre bytový dom. Akým spoločným zaria-dením? Začnem prípojkou. V suteréne domu je hlavný uzáver prívodu vody na ktorý je namontovaný fakturačný vodomer, majetok dodávateľa vody. Za nim je ventil, ktorým sa uzavrie spoločný ležatý rozvod vody do miest, kde sú stúpacie rozvody k bytom nad sebou. V každom byte je zo stúpačky odbočka do jednotlivého bytu na nej je namontovaný uzavierací ventil, potom kúsok potrubia a na ňom namontovaný vodomer zabezpečený plombou proti nedovolenej manipulácii, ovplyvňovania nameraných hodnôt. Druhá strana vodomeru slúži ako prípojka bytu na spoločné zariadenie domu na rozvod a meranie podielu bytu na spotrebe vody v dome a rozpočítania nákladov za dodanú vodu do domu.

Ktorú s uvedených veci na spoločnom zariadení v byte môže vlastník bytu z bytu vyho-diť?

Tých spoločných veci v byte zasa nie ja až tak moc, okrem spoločného rozvodu studenej vody, aj spoločný rozvod teplej vody. Spoločný vykurovací systém domu, teda stúpačka prívod, spiatočka stúpačky, odbočka do bytu vysoko odporový ventil, termostatická hlavica, radiátor, pomerový rozdeľovač tepla, prípadne určené meradlo pre byt, spodný ventil pred radiátorom, odbočka k spiatočke. Spoločný rozvod plynu, stúpačka, odbočka, uzavierací ventil pred prípojkou plynomeru, potrubie za plynomerom po napájací ventil spotrebiča, sporáka.

Inak v zmluve o správe domu by mala byť uvedená povinnosť každého vlastníka starať sa o toto spoločné zariadenie v byte. Raz za mesiac pretočiť ventily, aby sa neprestali byť funkčné, skontrolovať funkčnosť vodomeru. Vo vlastnom záujme by si mohol zapísať stav nameranej hodnoty vodomeru. Ak zanedbá funkčnosť ventilu, alebo úmyselne poškodí vodomer, náklady na odstránenie závady znáša vlastník bytu, nie spoluvlastníci zo spoločného fondu opráv.

To je môj názor. Skutočnosť, každý dom, vlastníci v ňom si rozhodnú po svojom, ale ich rozhodnutie by malo byť v súlade so Zákonom 182, prípadne inými zákonmi súvisiacimi s bývaním v bytovom dome.



Ešte k tom zákonu. Väčšina bytov zostala pod správou bývalých vlastníkov bytových domov družstiev, mestských bytových podnikov, atď. Možno zmenili názov, možno aj charakter spoločnosti na s.r.o. Ale stále je to len správca domu, nie vlastník.

Aký bol prvý text zákona o výkone správy na základe zmluvy o výkone správy?

§ 8 Zmluva o výkone správy

Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome uzatvoria so správcom písomnú zmluvu o výkone správy.

Zmluva o výkone správy obsahuje najmä

a) vzájomné práva a povinnosti správcu a vlastníkov bytov a nebytových priestorov pri zabezpečovaní prevádzky, údržby a opráv domu,

b) spôsob správy spoločných častí domu a spoločných zariadení domu, príslušenstva a pozemku,

c) spôsob a oprávnenie hospodárenia s prostriedkami fondu prevádzky, údržby a opráv.


Tento text zákona vlastne neukladá správcovi domu žiadnu povinnosť, je veľmi stručný. Dáva skôr priestor správcom domov ako vlastníkom bytov, môžu zneužiť svoje postavenie v zmluve o výkone správy.

Podstatné zmeny v zákone 182/1993 nastali novelami zákonov 367/2004, 268/2007 a 70/2010.

http://www.google.sk/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&cad=rja&ved=0CDAQFjAA&url=http%3A%2F%2Fwww.zbierka.sk%2Fsk%2Fpredpisy%2F 367-2004-z-z.p-7969.pdf&ei=5S0LUr7xMen74QSxt4CwCg&usg=AFQjCNEiH480gcLLyamSjgzWNHSpzKQoxA&bvm=bv.50723672,d.bGE

http://www.google.sk/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=2&ved=0CDYQFjAB&url=http%3A%2F%2Fwww.vasspravca.com%2Fdoc%2Fnovela-268_2007-zakona-182.pdf&ei=Ji4LUuufHoa84ATZ84G4Aw&usg=AFQjCNHyqO8t7KmZwB6H6ZaI_Q2neVTXxw&bvm=bv.50723672,d.bGE&cad=rja

http://www.google.sk/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&ved=0CDAQFjAA&url=http%3A%2F%2Fwww.bytkomfort.sk%2Fhtml%2Fzak_70 _2010.pdf&ei=qC4LUutNsvbhBJbsgOgP&usg=AFQjCNHG_XBM_ghIMmSy8xeY2W4_-JX7jg&bvm=bv.50723672,d.bGE&cad=rja


Súčasný zákon ma § 8, § 8a, § 8b, ktoré majú 17 odsekov v nich je 11 písmen v kto-rých sú aj uvedené povinnosti, ktoré ma správca zo zákona voči vlastníkom bytov.

(2) Pri správe domu je správca povinný

a) hospodáriť s majetkom vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome s odbornou starostlivosťou v súlade s podmienkami zmluvy o výkone správy,

b) dbať na ochranu práv vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome a uprednos-tňovať ich záujmy pred vlastnými,

c) zastupovať vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome pri vymáhaní škody, ktorá im vznikla činnosťou tretích osôb alebo činnosťou vlastníka bytu alebo nebytového priestoru v dome,

d) vykonávať práva k majetku vlastníkov len v záujme vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome,

e) sledovať úhrady za plnenia a úhrady preddavkov do fondu prevádzky údržby a opráv od vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome a vymáhať vzniknuté nedoplatky,

f) umožniť vlastníkovi bytu alebo nebytového priestoru v dome na požiadanie nahliadnuť do dokladov týkajúcich sa správy domu alebo čerpania fondu prevádzky, údržby a opráv,

g) zvolať schôdzu vlastníkov podľa potreby, najmenej raz za rok, alebo keď o to požiada najmenej štvrtina vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome,

h) vypracúvať ročný plán opráv, ktorý zohľadní najmä opotrebenie materiálu a stav spoločných častí domu a spoločných zariadení domu a navrhnúť výšku tvorby fondu prevádzky údržby a opráv domu na kalendárny rok,

i) podať návrh na vykonanie dobrovoľnej dražby 12ac) bytu alebo nebytového priestoru v dome na uspokojenie pohľadávok podľa § 15, ak je schválený nadpolovičnou väčšinou hlasov všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome,

j) podať návrh na exekučné konanie, 12ab)

k) zabezpečovať všetky ďalšie činnosti potrebné na riadny výkon správy domu v súlade so zmluvou o výkone správy a s týmto zákonom.

Súčasný zákon ukladá tieto povinnosti zo zákona správcovi, čo je rozdiel oproti prvému textu zákona, podľa ktorého tieto povinnosti mohli byť dohodnuté v zmluve o výkone správy, ale aj nemuseli.

Dom, jeho prevádzku, údržbu, obnovu, modernizáciu, zabezpečenie služieb musí niekto financovať. Kto? Len a len vlastníci bytov, spoluvlastníci domu.


Aký bol prvý text § 10, ktorý riešil v zákone financovanie prevádzky domu?


(1) Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome sú povinní v súlade so zmluvou o spoločenstve alebo so zmluvou o výkone správy prispievať na náklady spojené s pre-vádzkou, údržbou a opravami spoločných častí domu a spoločných zariadení domu, prí-slušenstva, prípadne pozemku. Ak zmluva neustanovuje inak, znášajú vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome náklady podľa veľkosti spoluvlastníckeho podielu [§ 5 ods. 1 písm. b)].

(2) Na účel uvedený v odseku 1 poukazujú vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome preddavky mesačne vopred do fondu prevádzky, údržby a opráv. Výšku preddavku do fondu prevádzky, údržby a opráv si určia vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome spravidla vždy na jeden rok dopredu tak, aby boli pokryté predpokladané náklady spojené s prevádzkou domu, údržbou, opravami, prípadne zlepšením spoločných častí domu a spoločných zariadení domu. Spôsob a oprávnenie hospodárenia s prostriedkami fondu prevádzky, údržby a opráv si určia vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome v zmluve o spoločenstve [§ 7 ods. 4 písm. f)] alebo v zmluve o výkone správy [§ 8 písm. c)].

Aký je súčasný text?

(1) Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome sú povinní v súlade so zmluvou o spoločenstve alebo so zmluvou o výkone správy poukazovať preddavky mesačne vopred do fondu prevádzky, údržby a opráv, a to od prvého dňa mesiaca nasledujúceho po vklade10) vlastníckeho práva do katastra nehnuteľností. Výšku preddavku do fondu prevádzky, údržby a opráv určia vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome spravidla vždy na jeden rok vopred tak, aby sa pokryli predpokladané náklady na prevádzku, údržbu a opravy spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, spoločných nebytových priestorov, príslušenstva a priľahlého pozemku, ako aj výdavky na obnovu, modernizáciu a rekonštrukciu domu. Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome vykonávajú úhrady do fondu prevádzky, údržby a opráv podľa veľkosti spoluvlastníckeho podielu; ak je súčasťou bytu balkón, lodžia alebo terasa, pre účely tvorby fondu prevádzky, údržby a opráv domu sa zarátava do veľkosti spoluvlastníckeho podielu 25 % z podlahovej plochy balkóna, lodžie alebo terasy.

(2) Príjmom fondu prevádzky, údržby a opráv domu sú

a) mesačné preddavky vlastníkov bytov a nebytových priestorov,

b) príjem za prenájom spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, spoločných nebytových priestorov, príslušenstva a priľahlého pozemku,

c) výnosy z účtu domu vedeného v banke,

d) príjmy z výťažku exekúcie bytu alebo nebytového priestoru alebo z dobrovoľnej dražby bytu alebo nebytového priestoru, vo výške pohľadávok voči vlastníkovi bytu zo zákonného záložného práva, ktoré vzniklo podľa tohto zákona,

e) zmluvné pokuty a úroky z omeškania vzniknuté použitím prostriedkov fondu prevádzky, údržby a opráv domu,

f) príjmy z predaja spoločných nebytových priestorov, spoločných častí domu alebo spoločných zariadení domu, ak sa vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome nedohodli inak.

(3) Z fondu prevádzky, údržby a opráv sa financujú výdavky spojené s nákladmi na prevádzku, údržbu a opravy spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, spoločných nebytových priestorov, príslušenstva a priľahlého pozemku, ako aj výdavky na obnovu, modernizáciu a rekonštrukciu domu. Z fondu prevádzky, údržby a opráv sa financujú aj opravy balkónov a lodžií. Prostriedky fondu prevádzky, údržby a opráv možno prechodne použiť na úhradu za plnenia spojené s užívaním bytov a nebytových priestorov v dome v prípade ich dočasného nedostatku. Po preklenutí nedostatku prostriedkov na úhradu tohto plnenia, sa uvedené prostriedky vrátia do fondu prevádzky, údržby a opráv.

(4) Spoločenstvo a správca vedie prostriedky vo fonde prevádzky, údržby a opráv oddelene od prostriedkov zhromaždených od vlastníkov bytov a nebyto-vých priestorov v dome na úhrady za plnenia, pričom sa musí zachovať účel použitia týchto prostriedkov. Ak spoločenstvo tvorí viac domov, zriaďuje sa fond prevádzky, údržby a opráv osobitne pre každý dom.

(5) Prevodom alebo prechodom vlastníctva bytu alebo nebytového priestoru nemá doterajší vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome právo na vrá-tenie alikvotnej časti zostatku fondu prevádzky, údržby a opráv od spoločen-stva alebo správcu.

(6) Úhrady za plnenia sú vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome povinní mesačne vopred uhrádzať na účet domu v banke. Pri rozúčtovaní úhrad za plnenia sa zohľadňuje miera využívania spoločných častí domu a spoločných zariadení domu vlastníkmi bytov alebo nebytových priestorov v dome. Okrem služieb a prác, ktoré vlastník bytu a nebytového priestoru v dome uhrádza priamo dodávateľovi, sa za plnenie spojené s užívaním bytu alebo nebytového priestoru považuje najmä osvetlenie spoločných častí domu, odvoz odpadov, čistenie žúmp, užívanie výťahov, upratovanie, dodávka tepla a teplej vody, dodávka vody od vodárenských spoločností a odvádzanie odpadových vôd.

A sme teda pri to odseku 6, ktorý bol do zákona doplnený 17.5.2007 a platný je od 1.7.2007 až do dnes.

Úhrady za plnenia ( zálohy na služby ) sú vlastníci bytov v dome povinní mesačne vopred uhrádzať na účet domu v banke.

Takže, uhradené zálohy sa vyúčtovali jednotlivým vlastníkom bytom po tom ako sa rozpočítali náklady za vodu za celý rok na jednotlivé byty. Ako sa rozpočítavali? Podľa osôb, podrobnejšie osobomesiacov. Tento spôsob rozpočítania spôsoboval to, že prihlásená osoba, ak aj momentálne vodu v dome neodoberala za vodu platila rovným dielom na osobu. Ako - tak to mohlo byť brané spravodlivo pri cene 0,60 Kčs za jeden m3.

Ale, keďže sme kúsok pred opicami, naši zákonodarci, poslanci to neposrali, dali do zá-kona takúto vetu.

Pri rozúčtovaní úhrad za plnenia sa zohľadňuje miera využívania spoločných zariadení domu vlastníkmi bytov v dome.

Ale čo tým mysleli? Aké spoločné zariadenia môžu vlastníci bytov využívať na to, aby ich podiel na úhrade spoločných nákladov za vodu v dome nebol rovnaký na osobu v dome, ale aby zohľadňoval skutočný, ( skoro ) podiel v jednotlivých bytoch na úhrade nákladov domu za vodu? Podľa čoho, čo nahradilo počet osôb bývajúcich v byte počas roka na rozpočítanie ročných nákladov za vodu v dome?


Nie každý máme rovnakú výšku, váhu, povahu. Ale to nie je príčina, aby pre nás v bytovom dome neplatili rovnaké práva a povinnosti.

Aké vyplývali z textu prvého zákona,


Práva a povinnosti vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome, § 11

(1) Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome je povinný na svoje náklady byt a nebytový priestor v dome udržiavať v stave spôsobilom na riadne užívanie, najmä včas zabezpečovať údržbu a opravy. Je povinný konať tak, aby pri užívaní, udržiavaní, zmenách, pri prenajatí bytu alebo nebytového priestoru v dome, prípadne jeho časti a pri inom nakladaní s bytom a nebytovým priestorom v dome nerušil a neohrozoval ostatných vo výkone ich vlastníckych, spoluvlastníckych a spoluužívacích práv.

(2) Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome je povinný odstrániť závady a p škodenia, ktoré na iných bytoch alebo nebytových priestoroch v dome alebo na spoločných častiach domu alebo spoločných zariadeniach domu alebo príslušenstve spôsobil sám alebo osoby, ktoré jeho byt alebo nebytový priestor užívajú.

(3) Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome je povinný umožniť na požiadanie na nevyhnutný čas a v nevyhnutnej miere vstup do bytu alebo nebytového priestoru zástupcovi spoločenstva, správcovi a osobe oprávnenej vykonávať opravu a údržbu za účelom vykonania obhliadky alebo opravy, ak opravu nezabezpečí sám alebo ak ide o opravu spoločných častí domu alebo spoločných zariadení domu prístupných z jeho bytu.

(4) Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome nemôže vykonávať úpravy bytu alebo nebytového priestoru v dome, ktorými by ohrozoval alebo rušil ostatných v neprimeranom rozsahu alebo by menil vzhľad domu bez súhlasu spoločenstva; ak sa spoločenstvo nezriaďuje, je potrebný súhlas väčšiny všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome. Ustanovenia osobitných predpisov nie sú tým dotknuté.13)



A aké zo súčasne platného

Práva a povinnosti vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome, § 11.

(1) Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome je povinný na svoje náklady byt a nebytový priestor v dome udržiavať v stave spôsobilom na riadne užívanie, najmä včas zabezpečovať údržbu a opravy. Je povinný konať tak, aby pri užívaní, udržiavaní, zmenách, pri prenajatí bytu alebo nebytového priestoru v dome, prípadne jeho časti a pri inom nakladaní s bytom a nebytovým priestorom v dome nerušil a neohrozoval ostatných vo výkone ich vlastníckych, spoluvlastníckych a spoluužívacích práv.

(2) Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome je povinný odstrániť závady a po-škodenia, ktoré na iných bytoch alebo nebytových priestoroch v dome alebo na spoločných častiach domu alebo spoločných zariadeniach domu alebo príslušenstve spôsobil sám alebo osoby, ktoré jeho byt alebo nebytový priestor užívajú.

(3) Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome je povinný umožniť na požiadanie na nevyhnutný čas a v nevyhnutnej miere vstup do bytu alebo nebytového priestoru zástupcovi spoločenstva, správcovi a osobe oprávnenej vykonávať opravu a údržbu za účelom vykonania obhliadky alebo opravy, ak opravu nezabezpečí sám alebo ak ide o opravu spoločných častí domu alebo spoločných zariadení domu prístupných z jeho bytu alebo montáž a údržbu zariadení na meranie spotreby tepla a vody v byte a nebytovom priestore a odpočet nameraných hodnôt; ak vlastník bytu alebo nebytového priestoru neumožní na požiadanie vstup do bytu, zodpovedá za škody vzniknuté takýmto konaním.

(4) Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome nemôže vykonávať úpravy bytu alebo nebytového priestoru v dome, ktorými by ohrozoval alebo rušil ostatných v neprimeranom rozsahu alebo by menil vzhľad domu bez súhlasu spoločenstva; ak sa spoločenstvo nezriaďuje, je potrebný súhlas väčšiny všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome. Ustanovenia osobitných predpisov nie sú tým dotknuté. 13)

(5) Ak vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome svojím konaním zasahuje do výkonu vlastníckeho práva ostatných vlastníkov bytov alebo nebytových priestorov v tomto dome takým spôsobom, že obmedzuje alebo znemožňuje výkon vlastníckeho práva tým, že hrubo poškodzuje byt alebo nebytový priestor, spoločné časti domu, spoločné zariadenia domu, spoločné nebytové priestory, príslušenstvo alebo sústavne narušuje pokojné bývanie ostatných vlastníkov bytov, ohrozuje bezpečnosť alebo porušuje dobré mravy v dome, alebo neplní povinnosti uložené rozhodnutím súdu, môže súd na návrh spoločenstva alebo niektorého vlastníka bytu alebo nebytového priestoru v dome nariadiť predaj bytu alebo nebytového priestoru.

(6) Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome má právo nahliadať do dokladov týkajúcich sa správy domu alebo čerpania fondu prevádzky, údržby a opráv.



Aký je rozdiel v odsekoch a o čom sú odseky v § 11?


Odsek 1. Za dvadsať rokov sa nezmenil. A je v ňom jasne definované, že vlastník sa stará o byt, priestor v dome na bývanie na svoje náklady zabezpečiť možnosť bývania v byte, tak aby neohrozoval, neobmedzoval ostatných vlastníkov bytov, spoluvlastníkov domu. Teda zodpovedá za všetky veci v byte, ktoré môže bez akéhokoľvek obmedzenia z bytu odstrániť, vyhodiť ako nepotrebné.

Odsek 2. Tiež je bez zmien. A sú v ňom riešené veci v prípade, že vlastník bytu, jeho spolubývajúci, prípadne jeho nájomník poškodia spôsobia závadu na spoločných čas-tiach, spoločných zariadeniach, spoločných nebytových priestoroch domu, je ich povinný vlastník odstrániť, alebo ich dať odstrániť, samozrejme, že na svoje náklady. Vyplýva z textu a logiky odseku 2.

Odsek 3. Z Ústavy SR je obydlie nedotknuteľné, bývajúci nemusí do obydlia vpustiť žiadnu osobu, ktorá nemá povolený vstup do bytu na základe súdneho rozhodnutia. Alebo mu takúto povinnosť určuje zákon. A určuje 182/1993, § 11, odsek 3.

Odsek má tri časti. Prvá je platná od 1.9.1993. Rieši sa v nej povinnosť umožniť vstup do bytu, osobe, ktorá má zistiť, prípadne odstrániť závadu, poškodenie, ktoré ohrozuje ostatné byty, ich vlastníkov. A to opravy spoločných častí a zariadení v byte, ktoré ne-môže vlastník bytu z bytu odstrániť, vyhodiť. Ale aj opravy, ktoré ma na vlastné náklady odstrániť vlastník bytu a neodstránil, nezabezpečil ich odstránenie. Únik vody, plynu, skratov na elektrickom rozvode. Náklady za takú opravu mu je vlastník povinný uhradiť v plnej výške.

Druhá časť je platná od 1.7.2004. Rieši sa v nej povinnosť vlastníka bytu, bytov v dome umožniť v byte namontovať meracie zariadenia na meranie spotreby tepla a vody v byte. Zároveň aj povinnosť umožniť odpis nameraných, zaznamenaných hodnôt na meracích zariadeniach v byte.

Tretia časť je platná od 1.4.2010. Rieši sa v nej dopad na byty, ich vlastníkov ak neu-možnia montáž, alebo odpis nameraných, zaznamenaných hodnôt v byte. Lepšie pove-dané riešia to vlastníci v spôsobe rozpočítania nákladov za dodané teplo na vykurovanie, za teplo dodané v teplej vode, a dodanej vode. Prvé dve veci riešia vyhlášky 630/2005 a 358/2009, prípadne vlastníci podľa svojho rozhodnutia. Vodu, studenú si musia vyriešiť vlastníci v zmluve o správe domu.

Rekapitulácia.

Od 1.9.1993. Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome je povinný umožniť na požiadanie na nevyhnutný čas a v nevyhnutnej miere vstup do bytu alebo nebytového priestoru zástupcovi spoločenstva, správcovi a osobe oprávnenej vykonávať opravu a údržbu za účelom vykonania obhliadky alebo opravy, ak opravu nezabezpečí sám alebo ak ide o opravu spoločných častí domu alebo spoločných zariadení domu prístupných z jeho bytu

Od 1.7.2004. ... alebo montáž a údržbu zariadení na meranie spotreby tepla a vody v byte a nebytovom priestore a odpočet nameraných hodnôt;

Tu vsuniem § 10, odsek 6, druhú vetu. Platný od 1.7.2007.

Pri rozúčtovaní úhrad za plnenia sa zohľadňuje miera využívania spoločných zariadení domu vlastníkmi bytov v dome.

Spoločné zariadenia, ktoré zobjektívnia rozpočítanie nákladov za vodu oproti pozpočítaniu nákladov podľa počtu osôb bývajúcich v dome, bytoch domu. Nie sú to vodomery, náhodou? SÚ, sú!!!

Od 1.4.2010. ... ak vlastník bytu alebo nebytového priestoru neumožní na požiadanie vstup do bytu, zodpovedá za škody vzniknuté takýmto konaním.

Ak nie, spoluvlastníci domu mu to pri rozpočítaní nákladov za vodu spočítajú, napočítajú tak, že druhý krát umožní. Ale nemusia, stačí keď zaňho zaplatia náklady za vodu, keď nie je doklad, neumožnil ho poskytnúť, zverejniť, svoj podiel na spotrebe vody domu.



Uvádzam rozpočítanie nákladov v dome za vodu a moje vyúčtovanie nákladov za vodu v rokoch 2009; 10; 11; 12. V prvom odseku je spotreba a náklady domu. V druhom je rozpočítanie nákladov podľa vodomerov v bytoch. V tretom je napočítanie nákladov na byt a podiel bytu z nákladov domu v percentách. Vo štvrtom je vyúčtovanie môjho podielu z nákladov domu oproti mojim zálohám.










Rok 2009















Dom m3
Náklady €
1 m3/€





1 257,00
2 458,76
1,96













Dom m3
Rozdiel m3
1 m3/€
Koef.




1 202,00
-55,00
2,05
1,0458












Byt m3
Náklady €
Podiel %





54,00
110,46
4,49%













Záloha €
Náklady €
+/- €





121,06
110,46
10,60













Rok 2010















Dom m3
Náklady €
1 m3/€





1 274,00
2 612,82
2,05













Dom m3
Rozdiel m3
1 m3/€
Koef.




1 369,00

95,00
1,91
0,9306












Byt m3
Náklady €
Podiel %





52,00
99,25
3,80%













Záloha €
Náklady €
+/- €





94,51
99,25
-4,74













Rok 2011















Dom m3
Náklady €
1 m3/€





1 239,00
2 664,98
2,15













Dom m3
Rozdiel m3
1 m3/€
Koef.




1 169,00
-70,00
2,28
1,0599












Byt m3
Náklady €
Podiel %





57,00
129,94
4,88%













Záloha €
Náklady €
+/- €





99,88
129,94
-30,06













Rok 2012















Dom m3
Náklady €
1 m3/€





1 218,00
2 794,70
2,29













Dom m3
Rozdiel m3
1 m3/€
Koef.




1 117,00
-101,00
2,50
1,0904












Byt m3
Náklady €
Podiel %





57,00
142,61
5,10%













Záloha €
Náklady €
+/- €





108,59
144,61
-36,02













Odberné miesto od dodávateľa vody v dome má pomerne stabilný odber vody v jednotlivých rokoch. 1 257; 1 247; 1 239; 1 218 m3. Náklady 2 458,76; 2 612,82; 2 644,98; 2 794,70 €. Náklady na jeden m3 1,96; 2,05; 2,15; 2,29 €.










Súčet spotrieb na vodomeroch v bytoch už nie je taký stabilný 1 202; 1 369; 1 169; 1 117 m3. Rozdiel -55; +95; -70; -101 m3. Náklady na jeden m3 2,05; 1,91; 2,28; 2,50 €. Koeficient nárastu ceny za jeden m3 pri rozpočítaní nákladov podľa vodomeroch v bytoch 1,0458; 0,9306; 1,0599; 1,0904. Zároveň je to aj koeficient na spotreby v bytoch, aby sa súčet spotrieb rovnal spotrebe domu v m3.










Moja spotreba, nie na mojom vodomery je tiež pomerne stabilná 54; 52; 57; 57 m3. Náklady? Až tak nie 110,46; 99,25; 129,94; 142,61 €. Všetci musíme uhradiť dodávateľovi vody 100 % nákladov každý rok, aký je teda môj podiel v percentách 4,49; 3,80; 4,88; 5,10 %.










A moje vyúčtovania? Zálohy 121,06; 94,51; 99,88; 108,59. Náklady 110,46; 99,25; 129,94; 142,61. Preplatok / nedoplatok 10,60; -4,74; -30,06; -36,02.










Podľa teórie elektrární a plynárov, ale na dvanásť mesiacov by mali byť mesačné zálohy nasledovné 8,31; 9,26; 8,27; 10,83 €. Podľa mojej, plus 10 % na viac 9,14; 10,19; 9,10; 11,91 €.










Od 1.8.2013 mi prišiel nový mesačný predpis, záloha na vodu 11,20 €. Mala by byť napočítaná minimálne jedna dvanástina zo 142,61 €, čo je 11,88 €. Plus 10 % je 13,07 € . Vzhľadom k tomu ako je napočítaná záloha nie len na vodu si platím sám viac ako mi predpísal správca, aby ma na vyúčtovaní neotravoval nedoplatkami.










A moje celkové vyúčtovania? Predpísané zálohy 783,76; 816,49; 987,32; 861,39. Skutočné náklady za 801,03; 849,54; 1 031,94; 902,24 €. Preplatok / nedoplatok -17,27; -33,05; -44,62; -40,85.











Možno je to zámer správcu, úmyselne nastaví menšie zálohy, aby bol na ročnom vyúčtovaní nedoplatok. A možno sa niekto chytí, zabudne uhradiť nedoplatok a potom aj poplatok z omeškania bude žiadať uhradiť. Možno ... alebo ...










A moje skutočné úhrady 916,20; 914,45; 1 096,00; 1 140,00. Rozdiel, teda moja úhrada na viac 132,44; 97,96; 108,68; 278,61. A skutočne vrátené Preplatky / nedoplatky 115,17; 64,91; 64,06; 237,76.











Od 1.8.2012 do 1.8.2013 som mal mesačný predpis 65,48 €. Od 1.8.2013 do 1.8.2014, ak v priebehu toho obdobia správca výšku predpisu nezmení je 64,43 €. Skutočná úhrada je 95 €. Nechce sa mi každý rok prehlasovať platbu v banke.





Záver: Ak sú v bytoch namontované meracie zariadenia na meranie tepla a vody v byte, POMEROVÉ. Počet osôb v byte je pri určení mesačnej zálohy na služby, náklady ktorých sa nerozpočítavajú na osoby, je počet osôb bezpredmetný. Podstatná je výška uhrádzaných nákladov za ročné obdobie, rok za ktorý vydala správa domu vlastníkom bytov ročné vyúčtovanie.
kopretinka
14.08.13,07:28
uf......toto kým by som dočítala,aj by som umrela od hladu.sorry....
skôr som čakala odpoveď nie,nemá nárok pýtať peniaze alebo áno,má nárok pýtať peniaze....
sito
14.08.13,07:35
Veď prejdi na koniec, ten býva najlepší. A nezúfaj.

Jasné, že má nárok, povinnosť pýtať peniaze správa domu! Ale primerane, a primerane je jedna dvanástina, plus dohodnuté percento, maximálne desať naviac.

Ale vlastníkovi, nič nebráni uhradiť si vyššiu zálohu. Ale ak neuhrádza predpísanú úhradu môže mať s toho opletačky. Ak je evidentne, že zálohy mu správa domu napočítala vysoké, môže požiadať o jej zníženie, prípadne sa domáhať svojho práva.
sito
14.08.13,07:40
hm,keď tam kliknem,tak sa mi otvorí zoznam tém.......

Skopíroval som to z odkazu, fakt naskočili témy porady. Ale upravil som to, len tému na ktorú si sa pýtala som tam dal, už?
sito
14.08.13,07:47
:);)

Odborníci vedia ...
kopretinka
14.08.13,07:47
hm,keď tam kliknem,tak sa mi otvorí zoznam tém.......

Skopíroval som to z odkazu, fakt naskočili témy porady. Ale upravil som to, len tému na ktorú si sa pýtala som tam dal, už?
hej,už je to v poriadku
sito
14.08.13,07:51
hm,keď tam kliknem,tak sa mi otvorí zoznam tém.......

Skopíroval som to z odkazu, fakt naskočili témy porady. Ale upravil som to, len tému na ktorú si sa pýtala som tam dal, už?
hej,už je to v poriadku

Čo myslíš, ten názor, či ta téma? Alebo to pýtanie si peňazí?
kopretinka
14.08.13,08:04
hm,keď tam kliknem,tak sa mi otvorí zoznam tém.......

Skopíroval som to z odkazu, fakt naskočili témy porady. Ale upravil som to, len tému na ktorú si sa pýtala som tam dal, už?
hej,už je to v poriadku

Čo myslíš, ten názor, či ta téma? Alebo to pýtanie si peňazí?
už je v poriadku myslím ten link,veď tento príspevok je o nefunkčnom linku,nie o peniazoch
sito
14.08.13,08:10
hm,keď tam kliknem,tak sa mi otvorí zoznam tém.......

Skopíroval som to z odkazu, fakt naskočili témy porady. Ale upravil som to, len tému na ktorú si sa pýtala som tam dal, už?
hej,už je to v poriadku

Čo myslíš, ten názor, či ta téma? Alebo to pýtanie si peňazí?
už je v poriadku myslím ten link,veď tento príspevok je o nefunkčnom linku,nie o peniazoch

Keď nejde o život, nejde vlastne o nič. Za všetkým sú peniaze, a vraj aj žena ...
kopretinka
14.08.13,08:11
hm,keď tam kliknem,tak sa mi otvorí zoznam tém.......

Skopíroval som to z odkazu, fakt naskočili témy porady. Ale upravil som to, len tému na ktorú si sa pýtala som tam dal, už?
hej,už je to v poriadku

Čo myslíš, ten názor, či ta téma? Alebo to pýtanie si peňazí?
už je v poriadku myslím ten link,veď tento príspevok je o nefunkčnom linku,nie o peniazoch

Keď nejde o život, nejde vlastne o nič. Za všetkým sú peniaze, a vraj aj žena ...
hej,v tomto prípade sestra s dcérou :D
sito
14.08.13,08:37
hm,keď tam kliknem,tak sa mi otvorí zoznam tém.......

Skopíroval som to z odkazu, fakt naskočili témy porady. Ale upravil som to, len tému na ktorú si sa pýtala som tam dal, už?
hej,už je to v poriadku

Čo myslíš, ten názor, či ta téma? Alebo to pýtanie si peňazí?
už je v poriadku myslím ten link,veď tento príspevok je o nefunkčnom linku,nie o peniazoch

Keď nejde o život, nejde vlastne o nič. Za všetkým sú peniaze, a vraj aj žena ...
hej,v tomto prípade sestra s dcérou :D

:D ... až dve, ktoré za to môžu ...

Ale stručne, keď sa ti nechce čítať ...

Úhrady za plnenia sú vlastníci bytov v dome povinní mesačne vopred uhrádzať na účet domu v banke.

Pri rozúčtovaní úhrad za plnenia sa zohľadňuje miera využívania spoločných zariadení domu vlastníkmi bytov v dome.

Spoluvlastníci nie sú zariadenia, či?

A podľa tých zariadení, meracích, spoločných sa určuje aj záloha na plnenie, službu dodávka vody do bytu, teplej aj studenej.

Takže to hovado nemá právo pýtať úhradu, peniaze za návštevu, ktorá sa v byte zdrží mesiac. Na konci roka, ak je s bytom spojená služba výťah by mal nahlásiť o dva osobomesiace viac.

Už?
kopretinka
14.08.13,10:13
to je aj môj názor,tiež som tam dala takúto odpoveď
sito
14.08.13,22:00
No, vidíš kvetinka? V podstate sme rovnaké kvietka, kvietky. Ale, nie vždy je totéž, totéž. Na názor si sa pýtala, mohol som, ako si si predstavovala, áno, nie. A ozaj by ti stačilo, len to?

Dobrých 85 - 90 % ľudí bývajúcich v bytových domoch je presvedčených, že vodomer, vodomery v jeho byte sú jeho vlastníctvom, ak nie aj viac.

Vlastník bytu v dome je povinný umožniť na požiadanie na nevyhnutný čas a v nevyhnutnej miere vstup do bytu zástupcovi spoločenstva, správcovi a osobe oprávnenej vykonávať montáž a údržbu zariadení na meranie spotreby tepla a vody v byte a nebytovom priestore a odpočet nameraných hodnôt;

ak vlastník bytu alebo nebytového priestoru neumožní na požiadanie vstup do bytu, zodpovedá za škody vzniknuté takýmto konaním.

Nie zaplatiť, ale ak ich správa presvedčí, že áno a je to ich majetok?

Nelogické! Sú to pomerové merače ??? Slúžia na rozpočítanie nákladov domu, spoločných nákladov domu.

No nie všetko bolo, je ako mávnutím prútikom, čarovným. Preto je aj zdôvodnenie toho môjho názoru, dlhé, ale podrobne.

Tiež praktické znázornenie, že vodomery v bytoch slúžia všetkým bytom, nie len tomu bytu v ktorom sú namontované. A nie byt si zaplatí za to čo mu merač namerá, ale za to, koľko pripadne na jednu jednotku rozpočítania nákladov za vodu, krát zaznamenaná spotreba v byte.

Nenútim, nikoho, ani teba, ale ak si to prečítaš, neublíži ti. A možno pochopíš ten môj názor.


uf......toto kým by som dočítala,aj by som umrela od hladu.sorry....
skôr som čakala odpoveď nie,nemá nárok pýtať peniaze alebo áno,má nárok pýtať peniaze....

No vidíš, od hladu, umrela. To hádam nie, neďakuj. Najedz sa do sýta. Ale, ak máš hlad po poznaní veci ... tiež, nie len od sita.

Vidíš? A už nie sú to debiliny, teta úmyselne nenapísala CH, aj keď naň pri písaní myslela.

:);)
sito
16.08.13,21:59
Kvetinka, predstav si, že niekto umieral od hladu, a posledné sily venoval pohľadu na ten môj hladový, hľadaný príspevok. A predstav si, pozri sa, aj na úžitok mu padol, nezahynul. Že ty si ešte ten príspevok nečítala? A hlad náš!? Nevieš. Pýtala si sa ...?
sito
25.08.13,06:03
hm,keď tam kliknem,tak sa mi otvorí zoznam tém.......

Skopíroval som to z odkazu, fakt naskočili témy porady. Ale upravil som to, len tému na ktorú si sa pýtala som tam dal, už?
hej,už je to v poriadku

Čo myslíš, ten názor, či ta téma? Alebo to pýtanie si peňazí?
už je v poriadku myslím ten link,veď tento príspevok je o nefunkčnom linku,nie o peniazoch

Keď nejde o život, nejde vlastne o nič. Za všetkým sú peniaze, a vraj aj žena ...
hej,v tomto prípade sestra s dcérou :D

Riško, zmeň to friško!

Ta pyramída je, že, že poraďáci, je nezmysel. Na porade. Ihlan, na tom človek nič nezmení, leda že by ho urezal, ale to by už nebol ihlan, že?