lubko6394
14.08.13,08:18
Mám FVE na streche budovy ako občan. Dostal som upozornenie z OKTE,a.s. o porušovaní povinnosti poskytovať údaje organizátorovi krátkodobého trhu s elektrinou OKTE a.s. Z mojej odpovedi vyberám:

VEC: Odpoveď na Váš list zo dňa 01.08.2013


Vážený Ing.Lipovský a kolektív,
Obdržal som Váš výhražný list týkajúci sa spracovania údajov z mojej FVE.
Uráža ma, že mi zasielate akýsi vzorový list bez konkrétností o mne resp. mojej FVE. Vami zaslané tlačivá som vyplnil a poslal dňa 03.05.2013 a to konkrétne:
Zmluva o poskytovaní dát pre výkon činností...
Príloha č.1 Osoby poverené komunikáciou
Príloha č.2 Registračné údaje
A1.1 Žiadosť o založenie/zmenu...

V čase, keď som staval FVE a získaval povolenia, tak v podmienkach nikde nebola ani zmienka o OKTA a.s. ani o povinnosti mať mailovú adresu, telefón, prístup na internet ani žiaden certifikát.
Žiaden zákon ma nemôže donútiť byť chytrejší ako SHMÚ a vedieť ako bude svietiť slnko zajtra alebo na budúci mesiac. Alebo snáď chcete z Vášho XMtrade/ISOM zbierať údaje a posielať údaje Dr.Iľkovi a ak predpoveď nevyjde tak mi ešte naparíte pokutu a zavriete ma ? Pozeral som dnes ráno aj do krištáľovej gule, aj do kávovej usadeniny kávy BLUE ECLIPSE z Lidla a napriek mojej snahe sa mi nepodarilo zistiť koľko kWh dnes tá moja FVE vyrobí. Takže snažil som sa a nevyšlo. Certifikát získavať nemienim a práca s databázami, prístupovými heslami... nebola podmienkou na stavbu a prevádzku FVE. Prevádzka FVE nie je pre mňa podnikaním, vlastním ju len ako občan a aj Vám by mohlo byť jasné, že nemôžem do mojej makovice natrepať všetky tie informácie a znalosti ako má ansámbel úradníkov kdesi napr. v Mochovciach.
Ako prejav dobrej vôle ak Vám nestačí ten odhad výroby na rok cca bb.bbb kWh, tak Vám posielam denný predpoklad na rok 2013 a aj dopredu na rok 2014, ktorý som vypracoval matematickou metódou ale lepšie to spraviť neviem. Obe tabuľky si môžete strčiť do svojho systému, ak by ste to potrebovali výrobu aj na minúty, tak by som doporučoval denný výkon rozložiť ako obsah do Gaussovej krivky s maximom o 12.00 resp.13.00 a minimom v okamihu východu slnka/západu slnka – FVE je na yy,yyyyyy ° od Greenwicha.
Tým považujem svoju povinnosť s Vami komunikovať za splnenú na roky 2013 a 2014, potom sa ozvite.


Možno to niekomu pomôže...
FVEFVE
20.08.13,12:16
Nikto od Vás nechce veštecké schopnosti ani nič podobné. Zákon Vás nenúti byť chytrejší ako SHMU. Pri pláne ide skôr o štatistiku koľko cca vyrobíte za daný mesiac, môže to vychádzať aj z minulých rokov. Ide tu o to, že nikto Vás nebude zatvárať do basy ak sa Vaša predpokladaná výroba nebude zhodovať na tisícinu kWh presne. Ide o to aby ste ak vaša el. vyrobí denne napr 100 kWh tak tam dáte 100 kWh a nie nejaké úplne rádovo iné číslo napr. 100 MWh. Prevádzka FVE pre Vás nie je podnikaním, ale predpokladám, že doplatok od distribučky poberáte. Pri týchto údajoch ide aj o to aby bol plán na rok resp. mesiac abz sa vedeli predpripraviť podklady pre vzplácanie týchto doplatkov. Nikto Vás taktiež nenúti si teraz študovať štruktúry databáz alebo niečo také....
lubko6394
20.08.13,12:41
Nikto od Vás nechce veštecké schopnosti ani nič podobné. Zákon Vás nenúti byť chytrejší ako SHMU. Pri pláne ide skôr o štatistiku koľko cca vyrobíte za daný mesiac, môže to vychádzať aj z minulých rokov. Ide tu o to, že nikto Vás nebude zatvárať do basy ak sa Vaša predpokladaná výroba nebude zhodovať na tisícinu kWh presne. Ide o to aby ste ak vaša el. vyrobí denne napr 100 kWh tak tam dáte 100 kWh a nie nejaké úplne rádovo iné číslo napr. 100 MWh. Prevádzka FVE pre Vás nie je podnikaním, ale predpokladám, že doplatok od distribučky poberáte. Pri týchto údajoch ide aj o to aby bol plán na rok resp. mesiac abz sa vedeli predpripraviť podklady pre vzplácanie týchto doplatkov. Nikto Vás taktiež nenúti si teraz študovať štruktúry databáz alebo niečo také....

Vážený odborník na všetko - je to len obyčajná buzerácia malovýrobcov na strechách. Trúfam si nájť IT-čkára, ktorý bez problému do týždňa vyhotoví maličký program sťahujúci info o slnečnosti z SHMÚ a na základe toho a databázy inštalovaných výkonov jednotlivých FVE - tie má zase na svojej stránke URSO.
Druhá vec je, že z toho štvorkvadrantu, ktorý namontovala distribučka sú diaľkovo zberané dáta - každých 15 minút, takže OKTE stačí získať prístup do systému napr.ZSE-D a môže si jedným kliknutím vygenerovať grafy v hodinách, dňoch, mesiacoch a rokoch.
Keď OKTE nevie pripraviť podklady pre vyplácanie doplatkov, tak by sa mali sami seba zrušiť podľa zákona o nekompetentnosti, ale poradím im. Môžu si kúpiť jeden jediný panel o známom výkone, tento okamžitý výkon si môžu vynásobiť inštalovaným výkonom v požadovanom regióne a majú čísla online a priamo u seba a nemusia čakať na moje výhľady a odhady.
FVEFVE
20.08.13,12:50
Áno distribučky majú dialkové odpočty, ale tie odpočety z 4kvadrantu vyjadrujú iba to, čo Vy dodáte do sústavy a to čo Vy zo sústavy odoberiete. Ale to, čo Vy spotrebujete z vyrobenej energie tam nie je. Podľa zákona má výrobca nárok na doplatok za každý vyrobený kWh (bez ohľadu na to, či elektrinu predá do siete alebo sám spotrebuje). Teda doplatok je potrebné pripravovať podľa toho, čo v skutočnosti vyrobíte a nie len podľa toho, čo dodáte do sústavy. Tam už ide o nákup el. na krytie strát.....
lubko6394
20.08.13,14:12
Áno distribučky majú dialkové odpočty, ale tie odpočety z 4kvadrantu vyjadrujú iba to, čo Vy dodáte do sústavy a to čo Vy zo sústavy odoberiete. Ale to, čo Vy spotrebujete z vyrobenej energie tam nie je. Podľa zákona má výrobca nárok na doplatok za každý vyrobený kWh (bez ohľadu na to, či elektrinu predá do siete alebo sám spotrebuje). Teda doplatok je potrebné pripravovať podľa toho, čo v skutočnosti vyrobíte a nie len podľa toho, čo dodáte do sústavy. Tam už ide o nákup el. na krytie strát.....
Ja všetko predám a myslím že nie sám, aj o tom má tá distribučka info, aj o doplatkoch. Poviem to ešte inak. Ak by som bol vedel, že mesačne budem musieť posielať 3 zásielky doporučene ( E, D, Colníci ) = 3,30 Eura, že od D dostanem faktúru za 4- kvadrant 13,10 Eura, neustále požiadavky na informácie, podklady, doklady, vyplnanie prognóz na nete...tak žiadnu FVE nebudujem.

A k žiadosti na budúci rok bolo ešte treba doložiť potvrdenie, že nedlžím na dani od Daňového ( dalšie 3 Eurá), ani na sociálne odvody zo Sociálky, ani zdravotné odvody od ZP.


Napočítal som si takú malú 3500 kWp zo začiatku minulého roka. Výkup 194,54 za MWh, 3,9 MWh výroby ročne, dostane 759 za rok = mesačne 63 Eur z toho stále poplatky 16,40 a pre odpis a zisk ostane mesačne 46,60 eura. Výkup od 30.6 vo výške 119 Eur za MWh radšej nepočítam.
Na tento rok je výkup 98,94, teda mesačne fakturácia 32,16 a ostane 15,76 mesačne na odpisy aj zisk.
A napokon sa nájdu chytrí novinári a človek sa nestačí diviť ako sa na FVE ryžuje. Tak sa mi nečuduj, že som nabrúsený, lebo na Šmejdov už smeráci čosi chystajú, ale na štátom riadené výpalníctvo akosi zabúdajú - ha včúľ ma napadlo, že asi nezabudli - ešte mi predpíšu pripojovací poplatok za prístup do sieti a mám vymaľované. Istota je zicher.
lubko6394
20.08.13,15:05
Skúsim sem dať graf za máj 2013 aby aj neznalí mohli posúdiť čo mám vedieť predpovedať. Výkon je v kWh za deň