sobica
14.08.13,08:22
Ahojte, ako je to s prestávkou ak zamestnanec odpracuje svoju bežnú smenu , teda 7,5 plus 30 minút prestávkat a následne pracuje povedzme ďalších 6,5 hodiny nadčas? I tu platí to, že po 6 hodinách práce je zamestnávateľ povinný poskytnúť prestávku?

Paragraf 91 som si dávno prečítala, ale potrebujem od skúsenejších potvrdiť či sa vzťahuje aj na nadčasy. U nás je totiž ten problém že zamestnanci ktorí robia nadčasy nechcú prestávku a odvolávajú sa na to, že počas nadčasu napr. odstraňujú poruchu a pracujú vkuse bez prestávky.... Ja som sa vždy odvolávala na par. 91, ale potrebujem si overiť či je to tak naozaj správne. A samozrejme som i aj vysvetlila že v zmysle zákonníka práce sa nemôžu dopreduz vzdať práv ktoré im garantuje
Tweety
14.08.13,06:32
§ 91
Prestávky v práci

(1) Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi, ktorého pracovná zmena je dlhšia ako šesť hodín, prestávku na odpočinok a jedenie v trvaní 30 minút. Mladistvému zamestnancovi, ktorého pracovná zmena je dlhšia ako štyri a 1/2 hodiny, je zamestnávateľ povinný poskytnúť prestávku na odpočinok a jedenie v trvaní 30 minút. Ak ide o práce, ktoré sa nemôžu prerušiť, musí sa zamestnancovi aj bez prerušenia prevádzky alebo práce zabezpečiť primeraný čas na odpočinok a jedenie.

(2) Podrobnejšie podmienky poskytnutia prestávky na odpočinok a jedenie vrátane jej predĺženia zamestnávateľ dohodne so zástupcami zamestnancov.

(3) Zamestnávateľ je povinný oznámiť zamestnancom prestávku na odpočinok a jedenie spôsobom ustanoveným v § 90.

(4) Prestávky na odpočinok a jedenie sa neposkytujú na začiatku a konci zmeny.

(5) Prestávky na odpočinok a jedenie sa nezapočítavajú do pracovného času; to neplatí, ak ide o prestávku na odpočinok a jedenie, pri ktorej sa zabezpečuje primeraný čas na odpočinok a jedenie bez prerušenia práce zamestnancom.


(6) Prestávka poskytovaná z dôvodov zaistenia bezpečnosti a ochrany zdravia zamestnancov pri práci sa započítava do pracovného času.
kopretinka
14.08.13,06:35
prosím vás,ľudia,ja viem,že sa tu pekne vyníma takáto citácia,ale sem chodia aj obyčajní pracujúci ľudia,ktorí čakajú odpoveď áno alebo nie,prípadne máš nárok na toto alebo nemáš nárok,a k tomu by som hodila len link na ten zákon......
Tweety
14.08.13,06:40
Ako sa niekto naučí, keď dostane len suchú odpoveď? Nevie si ju s ničím porovnať, takže nevie, či odpoveď je správna, nemyslíš?
kopretinka
14.08.13,06:46
veď píšem,že k tomu hodiť potom link na konkrétny paragraf