igovo
14.08.13,08:40
Dá sa zistiť meno notára, ktorý má na starosti dedičstvo??
Ďakujem
kn-alka
14.08.13,06:40
nie, notár sa sám ozve.... ja som tiež išla za notárkou spýtať sa, ako je to s dedičným konaním, tam mi vysvetlila, že o tom, ktorý notár bude vybavovať ded.konanie rozhodne súd, a notár sa nám sám ozve..... mala pravdu, nakoniec nie ona bola určená, ozval sa nám iný notár.
luja5
14.08.13,10:47
Meno notára ako súdneho komisára, ktorý má na starosti dedičstvo (t.j. ktorý bol už poverený súdom na prejednanie dedičstva, príp. s ohľadom na dobu od úmrtia poručiteľa sa dá predpokladať, že už mohol byť poverený), sa dá zistiť na príslušnom súde, ktorým je obvykle súd podľa miesta trvalého bydliska poručiteľa v čase jeho smrti (§ 88 ods. 1 písm. l) Obč. súdneho poriadku). Skôr (pred poverením) sa to nemusí dať zistiť. Záleží od uplatňovaného systému výberu notárov, ktorý môže byť v rámci notárskych rozvrhov na rôznych súdoch rôzny, môže ísť aj o náhodný výber (§ 175za O.s.p., § 51 zákona č. 757/2004 Z.z. o súdoch...). Pred poverením by sa to dalo zistiť a nadväzne preveriť napríklad vtedy, ak daný súd uplatňuje verejne prístupný časový systém poverovania notárov podľa času smrti poručiteľa (§ 51 ods. 10 písm. b) zákona č. 757/2004 Z.z.).