SSAndrea
14.08.13,12:19
Ahoj, sro v roku 2012 nezaúčtovala a neuplatnila v nákladoch účtovné odpisy (lebo si v Omege nesprávne nastavili ÚO=DO s posunom a v roku 2012 prerušili DO). Konateľ sa rozhodol, že v zmysle § 17 odst 29 si tie odpisy uplatní do nákladov v roku 2013. Toto účtovníctvo som prevzala teraz od júla a chcem to opraviť. Len mám dilemu a nie som si úplne istá, ktorý postup je správny.
Ak teda v roku 2013 uplatním odpisy aj za rok 2012 aj 2013, tak do riadku 2 tab. B DP PO mi má vojsť len suma odpisov za rok 2013 alebo vrátane odpisov 2012? Lebo ak tam dám sumu za oba roky, tak potom mi zaúčtované odpisy z roku 2012 povyšujú výsledok hospodárenia v roku 2013 na r. 150 priznania PO z dôvodu, že ÚO je vyšší ako DO. Myslím si, že to nie je správne a ja by som do riadku 2 tabuľky B priznania dala len skutočné odpisy za rok 2013.

ďakujem za názory a usmernenia. Andrea
a_je_to
15.08.13,09:49
Kľudne a bez obáv zaúčtuj účtovné aj odpisy z roka 2012 do 2013. Do riadku 2 tabuľky B musí ísť toľko odpisov, koľko je zaúčtované v hlavnej knihe, teda obidvoje, nemôžeš ich ľubovoľne znížiť. Ak zaúčtuješ aj odpisy za 2012, tak výsledok hospodárenia za 2013 na riadku 100 /nie 150/ nepovýšia, ale znížia. Do riadka 150 príde iba suma účtovných odpisov, ktoré prevyšujú daňové odpisy roka 2013, teda presne odpisy 2012. Táto suma upraví účtovný HV z r. 100 na daňový. Nezaúčtovanie účtovných odpisov do zodpovedajúceho roka nie je delikt s dopadom na základ dane a daň, iba na účtovníctvo a jeho HV, ak je priznanie zostavené dobre. Jeho účinok môže nezávažne vytknúť audítor v správe /ak máte povinnosť auditu/ ale nie daňová kontrola. Naopak, ak by si účtovné odpisy za 2012 zaúčtovala a do riadku 2 tab. B by si ich nezahrnula, umelo by si znížila základ dane, čo už by bol daňový delikt. Lebo by si nesprávne vyčíslila /podhodnotila/ pripočítateľnú položku – nevyšla by Ti pre riadok 130 žiadna.
Stefan2005
15.08.13,10:06
... pre zaúčtovanie "zabudnutých" odpisov platí zhruba aj v našich podmienkach:
http://www.danarionline.cz/archiv/dokument/doc-d29314v36513-uctovani-odpisu/?search_query=$index=998
... a na názor, že daňová kontrola nemôže vytknúť nesprávnosť v účtovníctve by som sa v žiadnom prípade nespoliehal - viď ustanovenia zákona o účtovníctve, ale i napr. tu: http://www.galikgunis.sk/2012/02/23/sprisnenie-pokut-uctovna-zavierka/
a_je_to
15.08.13,11:08
oukej ...mňou poradený postup sa /okrem ďalšej ponúknutej neaktuálnej alternatívy/ ničím neodlišuje od citovaného postupu. Druhá alternatíva je neaktuálna, lebo požaduje väzbu na ddp ... a to bolo v otázke druhoradé, až vylúčené. Konkrétna rada "platí " aj to iba nezáväzne a iba pre toho, kto si ju vyžiadal .... pre iných je platnosť menej aktuálna, až spochybniteľná. Týka sa to tak tu odporúčaných linkov, ako aj mojej rady pre konkrétnu zadanú otázku a v rozsahu jej zadania ... nie v širokej a ďalekej všeobecnosti a univerzálnosti rady. Lebo univerzálnou a neoponovateľnou radou je iba zodpovedajúca citácia všetkých ustanovení, ktoré sa týkajú otázky. Ale o citácie celých odstavcov nikto z tu sa pýtajúcich spravidla nestojí. Viac stojí o stručnú radu "s ľudskou tvárou" a vyššou aktuálnou zrozumiteľnosťou, ktorá ho posunie vpred v svojej bezradnosti.
Ja viem o tom, že ZoÚ dáva vo všeobecnosti možnosť udeliť pokutu aj za porušenie iba účtovných deliktov. Ale rovnako viem, že zabudnutie účtovných odpisov a pod. nie je účtovný delikt, ale bežná opraviteľná chyba. Zabudnúť dať urobiť povinný audit a pod. už je účtovný delikt. Asi tak ...