Miladka85
14.08.13,12:45
Mame taky problem, ze z pozemku, ktoru sme zdedili chybaju nejake tie metre stvorcove. Mame k dispozicii rozne vypisy z listu vlastnictva, kde dany pozemok ma dajme tomu 2000 m2. V lete 2012 prebehlo dedicske konanie po novoobjavenom pozemku, len vtedy uz mal dany pozemok rozmer 1000 m2. Ako sme zistili, tak z daneho pozemku bolo odobratych tych 1000 m2, na zaklade vydrzania z jari 2012. Rozhodnutie na zaklade ROEP-u. Cize podla prava a papierov sme mali ziskat 2000 m2, ale nakolko sa dana parcela "zmensila", tak nam prededili iba 1000 m2. Moze ROEP vydavat rozhodnutie o vydrzani? Alebo to islo cez nejaku notarku? Ako mohla ta dana osoba ziskat tych 1000 m2, ked bol vlastnik znamy na danej parcele? Voci rozhodnutie nie je mozne podat namietku, iba napadnut na sude (do 3 rokov). Ma zmysel to napadnut cez sud? Na danej parcele bolo viac majitelov, nepozname ich. Mohli sa pokusit to vydrzat bez nasho vedomia? Ak by neprebehlo dedicske konanie na novoobjaveny majetok, tak sa to zrejme vcas nedozvieme. Co by sme mali podniknut? Stretol sa uz niekto s niecim podobnym?
Dakujeme za odpovede!
hubatá
14.08.13,14:14
Vydržať sa dalo veľmi ľahko: čestné vyhlásenie u notárky, odobrené obecným úradom. Doplácajú tak na to tí občania ktorí v obci nebývajú a samozrejme ak každý deň nechodíte na www.katasterportal tak na to prídete až po 3 rokoch. Jedná sa obyčajne o atraktívnu parcelu ktorú má niekto hala-bala oplotenú už niekoľko rokov, má tam psiu búdu alebo hnojisko, v najhoršom prípade garáž. Obyčajne je tam viac užívateľov a každý tam má nejaký mini podiel - potom to už nie je tá istá parcela ktorú ste zdedili, má nové číslo a vy v praxi už nevlastníte nič, iba na papieri v registri "E". Pozrite si pod starým číslom parcely v registri "C" koľkí majú z nej zapísaný podiel a zistíte že súdiť sa nemá zmysel. ROEP bola najväčšia zlodejina, tiché vyvlastňovanie atraktívnych a najdrahších pozemkov v obciach.
Každý kto nebýva v obci a nebol prítomný pri vytyčovaní pozemkov pri ROEP je okradnutý, len o tom nevie, pretože všetky pozemky má v registri "E" - teda na LV je všetko v poriadku. Príde na to až vtedy, keď by chcel s pozemkom niečo robiť kde je potrebný geometrický plán a parcelu mať vedenú v registri "C". Aj tu na porade je už niekoľko tém venovaných tomuto problému, len obyčajne už je neskoro a zostáva len obrátiť sa na súd a žiadať o náhradu škody aj od 15 spoluvlastníkov.
Miladka85
14.08.13,15:38
Ak este nepresli tie tri roky od rozhodnutia,a my podame namietku cez sud, tak je tam moznost uspiet, alebo na ten pozemok mozme zabudnut? Rozhodnutie bolo vydane na jar 2012. Namietky sa nedali podat,jedine cez sud napadnut.
branislavp
15.08.13,19:48
Ak je to skutočne tak, že tých Vašich 1000 m2 niekto získal neoprávnene vydržaním, t.j. na základe Rozhodnutia o vydržaní v rámci ROEPu toto nemusíš riešiť súdnou cestou. V termíne do troch rokov od nadobudnutia vlastníctva titulom vydržania je možné cestou prokuratúry podať návrh na prešetrenie daného prípadu s priložením patričných dokladov. Ak prokurátor zistí porušenie zákona, na základe ktorého bolo vydané Rozhodnutie, prokurátor má kompetencie zrušiť vlastníctvo na 1000m2. V tomto prípade sa neplatí poplatok.
branislavp
15.08.13,19:58
Pravdu máš, námietky sa nedali podať na správu katastra. Ale tým, že podáš Tvoj prípad na prokuratúru a uspeješ, prokurátor protestom prokurátora zruší Rozhodnutie, ktoré napadneš a určí zákonnéhe vlastníka podľa listín. Na základe výroku prokuratúry budú nové listiny od prokuratúry zaslané Tebe a aj na správu katastra na nový zápis vlastníctva tých reklamovaných 1000m2. Hodne šťastia. Rýchlo koanaj.
Candi
16.08.13,07:36
branislavp
19.08.13,08:26
Môj príspevok-rada bol označený od candi ako neužitočné. Skutočne môžem poradiť z vlastnej skúsenosti - nehnuteľnosť zapísaná na katastri na LV , ktorá bola nadobudnutá neoprávnene, v lehote do troch rokov sa dá napadnúť cez okresnú prokuratúru. Prokurátor má kompetencie prešetriť genézu vlastníctva a v prípade neoprávneneho nadobudnutia zruší doterajší stav vlastníctva a zároveň určí vlastníka podľa právnych dokumentov, ktoré boli priložené k šetreniu. Nové rozhodnutie zašle prokuratúra na správu katastra, v zmysle ktorého kataster opraví LV - zapíše nového nadobúdateľa.
Candi
20.08.13,06:06
A jaj zas radim z vlastnej skusenosti... :-) a zo skusenosti inych, ktori mali to stastie a domahali sa spravodlivosti prostrednictvom nasich sudov... Takze este raz :
http://www.porada.sk/t182560-katastralny-urad-neodpoveda-otazka.html
Kazdy si musi sam rozmysliet ci mu to za to stoji... To som chcel poradit, nic menej, nic viac...!
branislavp
20.08.13,21:16
candi, súhlasím s Tebou, ja som môj prípad riešila cez správu katastra, cez ÚGKaK, inšpekciu správy katastra, inšpekciu ÚGKaK v Bratislave, verejného ochrancu práv, cez úrad vlády. Až sa následne celý prípad dostal na okresnú prokuratúru a potom sa to vyriešilo. Bol to doslova boj.Trvalo to dosť dlhú dobu a bolo náročné v tom zápasiť a nevzdať sa toho boja.
Ale čo môžem poradiť, v prípade nekonania úradov, pomôžu aj médiá.
AmmiS
10.09.13,20:37
Podla mojho nazoru a tiez zo skusenosti, zalezi na tom, ci dotycni ludia si najdu advokata a akeho. Sami sa obhajovat v tychto veciach je uplne zbytocne. Patria medzi tie najnarocnejsie.

A postoju "neoplati sa". Prave preto sa oplati, ze ROEP bola aj tom, ako bolo uz vyssie uvedene... Nech im to pekne vsetko prejde a vlastnici pozemkov sa len tak maju pozerat na to, ako im niekto berie z majetku??? :-) No ja osobne by som to tak nenechala.
AmmiS
10.09.13,21:36
Bojovat sa oplati :-) len prosim ta nie sam, na tento boj potrebujes odbornika, ktory sa tomu rozumie a chce sa mu tymto zaoberat.
Ak vlastnictvo na zaklade neopravnene vydaneho osvedcenia o vydrzani ziskala ina osoba, ktora nesplnila podmienku dobrej viery potrebnu na platne vydrzanie, budes sa musiet domahat na sude zalobou urcenia vlastnickeho prava k nehnutelnosti a neplatnosti osvedcenia o vydrzani.
Hereditas
30.11.13,14:48
Ktokoľvek vydal osvedčenie o vydržaní, alebo zapísal vlastnícke právo z titulu vydržania (ROEP), v každom prípade je nutné, aby zápis (alebo notárska zápisnica) spĺňala zákonné podmienky o vydržaní. Jednou z podstatných podmienok je dodržanie dobrej viery, že mu tá nehnuteľnosť patrí. Vravíš, že vlastník bol známy, (ale aj keby známy nebol) - budúci nadobúdateľ vlastníckeho práva nemôže spĺňať túto zákonnú podmienku dobrej viery. Teda platne nemohol vašu časť pozemku vydržať.
Iba, keby že mal napr z rokov 50 tych prídelovú listinu :-) Z praxe, videl som dve prídelové listiny na ten istý pozemok :D