Ester plus
14.08.13,10:57
Môže podnikateľ FO vložiť 10 000 Eur, svoje súkromné peniaze, priamo na podnikateľský účet, formou zmluvy o pôžičke? Je to v súlade so zákono o obmedzení platieb v hotovosti?
tictac7
14.08.13,11:01
píšeš o vklade na účet - takže nie je čo riešiť....
dodo1001
14.08.13,11:05
Predpokladám, že hovoríš o SZČO. Toto už bolo viackrát riešené na Porade. Vklad na účet - PNZD. Výber z účtu - osobná spotreba - VNZD. Nemusíš to riešiť formou zmluvy o pôžičke.
Ester plus
14.08.13,11:16
Ja som nad tým uvažovala preto, lebo ak by som to zaúčtovala 221/491 bolo by to OK. Ale nemohol by to niekto spochybniť a povedať že najskôr predsa museli byť peniaze prijaté do pokladne a potom vložené na účet? A to už by bol problém.
marjankaj
14.08.13,11:24
Aký problém?:eek:
Ester plus
14.08.13,11:27
To že v hotovosti môžno prijať platbu len vo výške 5000 Eur? Alebo v čom marjankaj podľa teba zle uvažujem?
marjankaj
14.08.13,11:31
A od koho tú platbu ideš prijať?
Vieš, čo je platba v hotovosti?
ekopo
14.08.13,11:36
......a nechcem sa tu rozpisovať o tom, či osobný vklad (súkromné peniaze) zaevidovať, resp. nezaevidovať v evidencii záväzkov........lebo by to vyvolalo diskusiu ako mnohokrát predtým..........(všetko v JU)
Ester plus
14.08.13,11:39
SZČO svoje vlastné peniaze chce vložiť na svoj podnikateľský účet - priamo vkladom na účet 10 000 Eur, ako som písala vyššie. A ja mám otázku, či tento vklad na účet nemôže niekto spochybniť, že by povedal, že najskôr mali byť tieto peniaze vložené v hotovosti do pokladne (10000 Eur) a až tak mohli byť na základe potvrdenia o vklade na účet zaúčtované ako prevod hotovosti na účet, takže nepriamo. Pri tomto nepriamom spôsobe by bol porušený zákon o obmedzení platieb v hotovosti.
marjankaj
14.08.13,11:44
A čítala si aj §2 zákona 394/2012?
Ester plus
14.08.13,11:46
Áno čítala, a kde je to rozuzlenie?
marjankaj
14.08.13,11:47
No ak by podnikateľ ten osobný vklad nevrátil, tak ho budeš vymáhať súdnou cestou?:---
kn-alka
14.08.13,11:48
pri pohybe VLASTNÝCH peňazí, to jest, nie je zainteresovaná žiadna iná osoba, zákon o obmedzení platieb neplatí.
marjankaj
14.08.13,11:51
No potom ti asi bude jasné že ide o dve rôzne osoby. Odovzdávateľ a prijemca.
marjankaj
14.08.13,11:57
No môžu byť zainteresované aj dve osoby.
Manžel prinesie domov výplatu a odovzdá manželke. Určite raz presiahne sumu 15000€. Tento právny vzťah môže byť na základe sobášneho listu.:---
kn-alka
14.08.13,11:59
hihi - škoda, že pri osobnom vklade štát nerieši, z ktorého vrecka SZČO tie peniaze vytiahol - z vlastného, alebo manželinho(-kinho) :D :D
marjankaj
14.08.13,12:03
Ale aspoň ministrom klepli po prstoch.:---

Pan minister, odkial beriete peniaze?
Z nocneho stolika.
A kto vam ich tam dava?
Moja zena.
A odkial ich ma vasa zena?
Odo mna?
A odkial ich mate vy?
Ved hovorim, z nocneho stolika.
ekopo
14.08.13,12:59
skús si to premietnuť do výkazu o majetku a záväzkoch, nehovorím o vymáhaní.....bavme sa o účtovníctve...
veronikasad
14.08.13,13:02
Pozri predch. komentáre - účtuje v PU
marjankaj
14.08.13,13:03
Je to číslo, nič iné.
A ak si FO vyberá hotovosť na osobnú spotrebu, tak to tiež účtuješ ako úhradu pohľadávky? Teda teraz hovorím o JU.
Ester plus
14.08.13,17:23
Takže z odpovedí som pochopila že podľa zákona o obmedzení platieb v hotovosti sa jedna a tá istá osoba v postavení SZČO a občana nemôže považovať za prijímateľa a odvádzateľa, takže z tohto pohľadu sa na ňu zákon o obmedzení platieb nevzťahuje? To znamená aj keby si táto osoba (v postavení občana) vložila súkromné peniaze v hotovosti do pokladnice (vo svojej firme kde je SZČO) tak to môže byť aj neobmedzená čiastka?
kn-alka
14.08.13,17:28
ÁNO !!! .... zákon o obmedzení platieb je na to, aby obchodný partneri medzi sebou udržiavali obchodné vzťahy cez banku... aby sa nedalo vyhovárať, že tie milióny EUR za 1 faktúru si platili na benzínke v hotovosti v kufríku :D
Ester plus
14.08.13,17:39
Kn-alka to by dávalo zmysel, ale akú mám istotu že tento výklad je správny. Alebo už je to všetkým jasné a ja som niečo premeškala?
kremienok76
14.08.13,17:41
krásne... kuknem aj ja dnes či niečo nevytiahnem z toho môjho :o)
avalik
14.08.13,17:43
§ 8

Zákaz podľa § 4 sa nevzťahuje na platby v hotovosti odovzdané alebo prijaté

a) pri poskytovaní platobných služieb,1) poštových služieb2) a poštového platobného styku,2)

teda vlozenie penazi na ucet je v poriadku, lebo nedochadza k odovzdaniu penazi "z rucky do rucky" ale z "rucky na ucet"

v komentaroch spominane vlozenie sumy nad 5000 € do pokladne podnikatela by bolo porusenie zakona
kn-alka
14.08.13,17:47
§ 2

Na účely tohto zákona sa platbou v hotovosti rozumie odovzdanie bankoviek alebo mincí v hotovosti v mene euro alebo bankoviek alebo mincí v hotovosti v inej mene odovzdávajúcim a prijatie tejto hotovosti príjemcom.
kn-alka
14.08.13,17:48
Odovzdávajúci aj príjemca je tá istá osoba, takže pri osobnom vklade podnikateľa do vlastnej pokladne tento zákon neplatí..... podľa mňa, a ako vidím, nie len mňa, aj iný majú tento istý názor.
kremienok76
14.08.13,17:53
A čo potom príklad: mám tržbu v ERP v sobotu 6000€, večer tieto peniaze vkladám do trezoru a teda urobím výber z ERP do poklade office, ktorou je trezor a na ďalší deň peniaze prevediem z pokladne office a vložím na BU ......teda som porušila zákon ..... myslím, že preto je to o "obmedzení platieb" lebo sa vzťahuje na platby ako také ............. je to celé postavené na hlavu
kremienok76
14.08.13,17:55
kn-alka aj ja to tak chápem, predsa nemôže platiť takýto zákon na prevody medzi pokladňami a účtami PO alebo FO ako aj pri vkladoch a výberoch...
marjankaj
14.08.13,18:01
Vieš, čo je to fyzická osoba? Vieš prečo FO podáva jedno daňové priznanie? Aj keď má príjmy zo závislej činnosti aj z podnikania?
Ak to nie je jasné, tak kuk do občianskeho zákonníka.
marjankaj
14.08.13,18:03
A ako ich má vložiť na účet ak nie v hotovosti?
Poštovou poukážkou?:eek:
Ester plus
14.08.13,18:18
Ďakujem všetkým za komentáre. Pochopila som už konečne prečo mi zákon o obmedzení platieb v hotovosti pri jednej a tej istej osobe (občanovi a SZČO) nedával zmysel.